VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zákaz kouření straší hospodské

Náchodsko - Poslanci už poněkolikáté oprášili ze šuplíků zákon, který má celoplošně zakázat kouření v restauracích a hospodách. To ale popíchlo některé návštěvníky restaurací a jejich provozovatele a rozdělilo je na dvě nesmiřitelné skupiny. Jedni jsou nadšeně pro, druzí razantně proti.

4.2.2015 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

„Jsem zásadně proti tomu, aby o zákazu kouření rozhodovali poslanci. Rozhodnutí má být na majiteli nebo provozovateli. Ten by si měl sám zhodnotit, co je pro něho výhodnější. Hlavně pro malé hospody, kde jdou lidi na pivo a u toho si chtějí zakouřit, by to bylo likvidační. Pokud to schválí, tak můžu zavřít a přijdu tak o veškeré investice," nadzvedla ze židle zmínka o připravovaném zákonném omezení Dagmar Žákovou, provozovatelku pivnice Sokolovna ve Velkém Poříčí.

Sama je přitom nekuřačka a když jde do restaurace, tak si vybírá nekuřáckou část.

„Hlavně to je z důvodu, že nemám všechno oblečení načichlé kouřem. Ale když vidím, že tady do sousední nekuřácké restaurace skoro nikdo nechodí a už tam nemají otevřeno ani odpoledne a večer, jen přes obědy, tak se musím přizpůsobit zákazníkům," vysvětlila Žáková.

Opačný pohled na návrh zákona má Milan Repš, provozovatel hotelu Rambousek v Novém Městě nad Metují.

„Naše provozovna je celá nekuřácká. Jestli by celoplošný zákaz kouření byl přínosem, to nedovedu posoudit. Dnešní zákon, podle něhož se každý může rozhodnout, jak chce, není tak tvrdý zákon. Já jsem zapřísáhlý nekuřák, tak mně to nevadí. V případě, když se kouření zakáže celoplošně, tak si už budou lidé vybírat ze všech hospod. V současné době si především kuřáci vybírají podnik, kde se kouří," domnívá se Milan Repš.

Podle Milana Repše by se přijetím zákona zakazujícího kouřit ve všech restauracích svým způsobem vyrovnala konkurence mezi podniky.

„Dnes si dovolím tvrdit, že nekuřácká restaurace je diskriminovaná, protože lidé tam nejdou," dodal Repš.

Velká část provozoven má v dnešní době prostory rozděleny a nabízí tak služby pro obě skupiny.

Je to další krok proti podnikatelům

Majitel hotelu Černý kůň v Červeném Kostelci Jindřich Kosinka provozuje hotelovou část, která je nekuřácká. Restauraci dal do pronájmu, ale i tak v případě zákazu očekává, že lokál bude mít problémy.

„Dříve to byla jenom pivnice a tam byli zvyklí kouřit všichni. Dnes je to rozdělené tak, že výčep je kuřácký a jídelna nekuřácká. Každý má tak možnost vybrat si, kde se posadí. Pokud se zakáže kouřit celoplošně, tak to bude mít na návštěvnost velký dopad. Spousta hospod nepřežije a nic dobrého to nebude. Striktní zákaz bude velký problém a řada provozovatelů restaurací se dostane do problémů. Je to další krok proti podnikatelům," předpokládá Kosinka.

Myslí si také, že pokud se restaurace zaměřuje především na gastronomii, pak by tam měl být zákaz kouření samozřejmostí. Nejhorší situace tak podle Kosinky nastane na vesnicích. „Tam si jdou lidé večer po práci na pivo a chtějí si u toho zakouřit. Takové hospody skončí," dodal Kosinka.

Oddělené prostory nabízí také hospůdka U Sládka v Křinicích u Broumova. Také tam počítají v případě přijetí zákona, zakazujícího kouření, s velkými problémy.

Už tak chodí málo štamgastů

„Když kouření zakáží, tak s tím nic nenaděláme. Je to už téměř v celé unii. Je jen otázka času, kdy to prosadí i tady. Kuřáci se budou muset přizpůsobit. Je jasné, že na provoz hospody to bude mít negativní dopad. Už v současné době to je čím dál těžší. Lidé chodí do hospod stále méně a případný zákaz počet hostů ještě sníží. Názory se liší i v hospodách. Kuřáci nadávají a nekuřáci jsou zase pro. My s tím nic neuděláme," řekl rezignovaně provozovatel zdejší hospůdky.

Největší obavy mají hospodští z toho, že v případě přijetí zákona se vždy skupinka lidí, kteří dnes jdou do hospody, dohodne a bude se scházet v garážích a kůlnách, kde na ně bude zákon krátký. Provozovatele tak zákon připraví o tržby a stát o část daní, které by podnikatelé v případě zisku odvedli do státní kasy.

Oprášený zákon se už po několikáté dostává na stoly poslanců. Při posledním pokusu o jeho schválení v srpnu loňského roku neprošel o jeden jediný hlas. Jestli se ho podaří prosadit a v jaké podobě, to ukáží další jednání poslanecké sněmovny.

JSTE PRO ÚPLNÝ ZÁKAZ KOUŘENÍ V RESTAURACÍCH?

MIROSLAV OPATRNÝ
údržbář
Velké Poříčí
Jsem zásadně proti tomu, aby někdo něco zakazoval. Když to bude moje hospoda, tak to je můj majetek a měl bych mít právo rozhodovat sám, jak s tím naložím a co tam povolím. Ať si to zakáží v obecních a městských prostorách, ale neomezují stále podnikatele. To nařízení je zcela nesmyslné. Za chvíli by nám mohli zakázat kouřit i doma na balkóně a nebo v bytě.

TOMÁŠ FABER
účetní
Hronov
Přijetí zákona bych uvítal. Jsem nekuřák a odpůrce kouření. Raději dnes nikam nechodím, a když už jdu, tak si vždy vybírám nekuřáckou restauraci. Nemám rád zakouřené prostředí a vadí mně to. Za další tam načichne všechno oblečení, které pak musíte po návratu hned vyprat. Ve většině případů nepomohou ani oddělené prostory. Kouř je cítit všude.

JAROSLAVA ZAVJALOVÁ
pečovatelka
Velké Poříčí
Nejsem pro zákaz. Za chvíli nám zakážou i dorty. Rozhodovat by se měl majitel, co tam bude provozovat. Dala bych jako podmínku kvalitní odvětrávání. Další by si měl stanovit majitel, jestli celé nekuřácké, nebo napůl. Striktní zákazy nikam nevedou. To je jen omezování jedné skupiny lidí. Tak ať přestanou prodávat cigarety a alkohol a nemusejí nic řešit.

KAREL MITYSKA
mistr údržby
Velké Poříčí
Jsem pro nekompromisní zákaz kouření nejen v restauracích, ale ve všech prostorách, kde se scházejí lidé. Kouření škodí zdraví a to nejen kuřákům, ale i těm, co musejí nedobrovolně kouř z cigaret vdechovat. Jak k tomu my nekuřáci přijdeme a hlavně my odnaučení. S kouřením jsem přestal a od té doby jsem zapřísáhlý bojovník proti tomuto zlozvyku.

ZUZKA FABEROVÁ
studentka
Hronov
Já bych zákaz kouření v restauracích uvítala. Nikde moc nechodím, ale když někam s kamarádkami jdeme, tak si vždy vybíráme podnik, kde se nekouří. Nedávno jsme byli v jedné restauraci, kde se kouřilo a bylo to vážně příšerné. Nedalo se tam dýchat a když jsem přišla domů, tak všechno oblečení nevábně smrdělo. Musela jsem si hned omýt i vlasy.

KAREL HAVEL
správce nemovitostí
Velké Poříčí
Jsem pro úplný zákaz kouření. Kouření v restauracích nesnáším. Když přijdu domu, tak je všechno načichlé kouřem a smrdí to, je to nepříjemné. Kdyby si někdo vytáhl v hospodě například olomoucké syrečky, tak všichni utečou a nebo ho vyhodí. Když si někdo zapálí, tak to je stejný smrad. Každý také hned pozná, odkud jdete, protože je vše nasáklé smradlavým kouřem. 

Autor: Jiří Mach

4.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Ilustrační foto

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Na Černé hoře byl nejrychleji Krunka

Nové Město nad Metují - Přesně 114 závodníků si nenechalo ujít 33. ročník Běhu Janské Lázně – Černá hora. Příjemné počasí je netrápilo, o ideální běžecké podmínky se však nejednalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení