VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zaměří se na kruhové objezdy

Náchod /FOTOGALERIE/ - Město v letošním roce čeká rekonstrukce dvou kruhových objezdů „u Slávie" a „u Čedoku" a výstavba nové okružní křižovatky v Bělovsi u dopravního hřiště.

1.6.2012
SDÍLEJ:

Kruhový objezd u Čedoku. Foto: Archiv MěÚ Náchod

Investice státu navazuje na slib ministra dopravy Pavla Dobeše z listopadu loňského roku. „Pan ministr dodržel to, co slíbil, a na přípravách se intenzivně pracuje. Termín zahájení realizace předpokládáme v září, nejpozději v říjnu. V tuto chvíli máme k dispozici připomínkovanou projektovou dokumentaci, do které byly implementovány i naše požadavky. Nyní bychom chtěli navrhované změny představit veřejnosti," uvedl starosta města Jan Birke.

Po dohodě s Ministerstvem dopravy České republiky a Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) bude vybudována nová okružní křižovatka v Bělovsi v blízkosti dětského dopravního hřiště.

„Hlavním důvodem je zvýšit bezpečnost především chodců a cyklistů, ale i motoristů v této lokalitě. Ta je v současnosti jedním z vůbec nejnebezpečnějších míst v celém Náchodě," vysvětlil starosta Jan Birke a dodal, že to byl také hlavní důvod toho, proč ministr dopravy Pavel Dobeš „slyšel" na nutnost této investice.

Průměr vnitřního prstence nového kruhového objezdu je vyprojektován na 16 metrů (z toho 12 metrů tvoří zatravněná plocha, čtyři metry pojezdová plocha z žulové dlažby).
„Šíře celého kruhového objezdu je tak dostačující z bezpečnostních důvodů a má parametry, které vyžaduje mezinárodní komunikace," uvedla Nina Adlof, tisková mluvčí náchodské radnice.

Zásadní změnou v organizaci dopravy v těchto místech bude příjezd z ulice Kpt. Jaroše ve směru od ulice Kladské.

Tato část komunikace bude obousměrná po železniční přejezd, od železničního přejezdu povede pouze příjezd na kruhový objezd.

„Jinými slovy – nebude možné z kruhového objezdu odbočit do ulice Kpt. Jaroše a dále pokračovat do ulice Kladské," vysvětlil starosta Birke.

Přechody pro chodce budou dva, jeden bude umístěn na ulici Polské ve směru od Náchoda před kruhovým objezdem, druhý v ulici Kpt. Jaroše mezi dopravním hřištěm a nákupní zónou. Přechodům pro chodce budou uzpůsobeny nové chodníky.

Další související změnou je nájezd a výjezd do či z nové okružní křižovatky – ze stávajících třech pruhů v Polské ulici bude nájezd a výjezd řešen dvěma pruhy – jedním v každém směru.

Okružní křižovatka „u Čedoku"

Kruhový objezd „ u Čedoku" čeká celá řada změn a to především proto, že zde dochází k zácpám v dopravních špičkách ve směru od Červeného Kostelce a Hronova.
„Proto ŘSD rozhodlo o vybudování takzvaného bypasu do Raisovy ulice," upřesnil Birke. Tento bypas bude jednosměrný pro vozidla do 3,5 t. Díky rozšíření komunikace od viaduktu s možností samostatného odbočení dojde ke zrychlení provozu a k plynulejšímu provozu na kruhovém objezdu. Další bypas bude vybudován z ulice Běloveské pod viadukt.

Celý kruhový objezd bude v rámci rekonstrukce posunut směrem do ulic Pražské a Raisovy. Vznikne nový vnitřní prstenec, který bude rozšířen a uzpůsoben nově tak, aby co nejlépe vyhovoval provozu a nadměrným nákladům.

Prstenec nebude mít tvar kruhu

Vnitřní prstenec nebude mít tvar klasického kruhu, bude tvarově uzpůsoben daným podmínkám a vytvořeným bypasům. Nájezdové plochy budou opět ze žuly.
Přechody pro chodce se zrekonstruují včetně navazujících chodníků, zůstanou zachovány v ulici Pražské a navazující přechod v ulici Raisově.

Z Husova náměstí zůstane zachován pouze výjezd, který bude uzpůsoben pro bezpečnější a plynulejší nájezd do okružní křižovatky. Stejně tak do Raisovy ulice zůstane zachován pouze vjezd z kruhového objezdu, tak jako doposud. Součástí rekonstrukce kruhového objezdu „u Čedoku" bude snížení křižovatky v jeho bezprostřední blízkosti – křížení ulice Běloveské s komunikací od Husova náměstí ve směru k nádraží.

„Toto opatření by mělo umožnit motoristům přijíždějícím na kruhový objezd u Čedoku od Červeného Kostelce a Hronova lepší výhled na vozidla přijíždějící od Polska", vysvětlil starosta.

Okružní křižovatka „u Slávie"

V rámci rekonstrukce tohoto kruhového objezdu dojde především k úpravám nájezdových ploch prostřednictvím nových takzvaných dopravních stínů.
Ty budou řešit lepší a bezpečnější nájezd do okružní křižovatky na hlavním tahu, což umožní plynulejší vjezd pro řidiče z ulice Němcové a to jak od polikliniky, tak ve směru od nemocnice.

„Velká změna čeká přechody pro chodce – přechod na příjezdu ve směru od Hradce Králové bude zrušen, zbývající tři přechody budou posunuty dále od kruhového objezdu, což by mělo řešit ucpávání objezdu dlouhými kamiony při přecházení chodců," vysvětlil záměr starosta Jan Birke.

Kvůli bezpečnosti oplotí křižovatku

Z důvodu bezpečnosti osob dojde k oplocení křižovatky. Nedílnou součástí rekonstrukce bude rozšíření vnitřního prstence včetně nájezdové plochy na 19 metrů.
Vlastní rekonstrukce komunikace bude skutečně kompletní a nikoli jen povrchová, včetně nových obrubníků a navazujících chodníků. (red, na)

Autor: Redakce

1.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Ilustrační fotografie.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Boj o život kočky dopadl dobře, hasiči zachránili nešťastnou Mařenu

Česká Skalice - Na zdejší poměry velmi raritní výjezd absolvovali v pondělí odpoledne českoskaličtí dobrovolní hasiči. Záchrana z výšky se totiž v České Skalici nekoná příliš často.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Střelným prachem se na úvod šetřilo jen ve Velichovkách

Náchodsko - Fotbalový Jopeco Okresní přebor mužů má za sebou úvodní mistrovské kolo.

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Náchodsko - Vítáme nová miminka na Náchodsku. Podívejte se na fotogalerii novorozenců, kteří v přišli na svět v náchodské porodnici v srpnu roku 2017. Šťastným rodičům gratulujeme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení