VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zaměstnání přes hranice je jednodušší

Náchod - Češi a Poláci budou blíže spolupracovat při přeshraničním zaměstnávání.

16.7.2014
SDÍLEJ:

Z JEDNÁNÍ o spolupráci v zaměstnávání mezi Čechy a Poláky.Foto: Hospodářská komora Náchod

Kvalifikovaných pracovníků pro strojírenské profese, kteří by mohli okamžitě nastoupit do některé ze zdejších firem, je velmi málo. Hledají se někdy jako jehla v kupce sena. Pomoci najít zaměstnavatelům takové má nová spolupráce mezi náchodským jednatelstvím Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje, Úřadem práce v Náchodě a polským Úřadem práce okresu Kladsko.

Představitelé těchto tří institucí nedávno jednali v Náchodě o navázání bližší spolupráce při přeshraničním zaměstnávání. Výsledek? Překážky padnou, spolupráce a možnosti na trhu práce se zjednoduší. České firmy budou například moci inzerovat volná místa v Polsku prostřednictvím Úřadu práce v Kladsku mnohem efektivněji a snadněji, dostane se jim i dalších možností.

Oba ředitelé úřadů práce se dohodli, že to umožní uzavření smlouvy o spolupráci. „Přinese zrychlení komunikace o volných místech," říká ředitel Úřadu práce v Náchodě Petr Hlavizna.

Systém je nepružný

Současný systém prostřednictvím krajských úřadů a evropské agendy je totiž podle zkušeností z praxe nepružný. Proto by měla nadále probíhat komunikace přímo mezi českou a polskou okresní pobočkou úřadů práce. Prostředníkem bude Hospodářská komora, jednatelství Náchod.

„Volná místa by měla být inzerována v Čechách či v Polsku během maximálně týdne místo současného zhruba měsíce, než se inzerát dostane k sousedům," říká František Molík z náchodské Hospodářské komory.

Polská strana také nabízí možnost určitého předvýběru uchazečů a poskytnutí jednacích prostor s těmito uchazeči pro přijímací pohovory v sídle poboček Úřadu práce v Polsku. To vše by pomohlo najít firmám chybějící kvalifikované pracovníky velmi rychle. Zástupci některých firem taková řešení vítají.

Problém sehnat obráběče

„Nám například akutně chybí CNC obráběči. Je tady opravdu problém takové lidi sehnat. V Polsku přitom mají efektivní a dobré kurzy rekvalifikace a jsou schopni nám takové pracovníky rychle dodat. Jsou dokonce schopni nám ty lidi předvybrat a poslat nám ne nějaký velký počet uchazečů, ale opravdu už třeba jen dva, tři, kteří splňují, co potřebujeme a hodili by se nám. To je samozřejmě efektivní a přínosné," říká Radek Jakubský, jednatel českoskalické společnosti Proma Reha, výrobce zdravotnického zařízení, který se jednání účastnil i za Hospodářskou komoru.

Třeba právě Proma Reha má závod nejen v České Skalici, ale i v Meziměstí, kam to je z Polska co by kamenem dohodil. Vzdálenost pro případné uchazeče z Polska, navíc v době, kdy hranice prakticky neexistuje, proto není nějak enormní.

„My jsme připraveni přizpůsobit naše polské rekvalifikační kurzy potřebám českých zaměstnavatelů a máme zájem prostřednictvím Hospodářské komory konzultovat potřeby českého trhu práce," řekl při setkání ředitel Okresního úřadu práce v Kladsku Krysztof Bolisęga.

Okresní úřad pro okres Kladsko (na našem území byly okresní úřady v minulosti zrušeny) je zřizovatelem jak středního školství, tak i Okresního úřadu práce. Stav nezaměstnanosti je jedním ze zásadních úkolů okresních úřadů v Polsku a jsou za tento stav odpovědní. Proto se za Okresní úřad Kladsko účastnil jednání jeho přednosta.

„Máme velký zájem o informace z českého trhu práce. Jsme připraveni potřebám českých firem v rámci možností přizpůsobit i učňovské školství, jehož jsme zřizovatelem" řekl přednosta Okresního úřadu v Kladsku Adam Łęcki.

Rozvíjející se spolupráci v oblasti zaměstnanosti vítají i zástupci regionálních politiků a starostů.

Další možnosti vítají

„Čím dál častěji slýchávám od podnikatelů a zaměstnavatelů na české straně žádosti o pomoc se zprostředkováním zaměstnání pro polské občany, když na české straně nenajdou odpovídající uchazeče, především technických profesí. Nyní tedy budou mít lepší podmínky, které dávají česko-polské příhraniční spolupráci další rozměr a možnosti," uvedl náchodský starosta Jan Birke. Právě Náchod má na úrovni samospráv velmi intenzivní spolupráci s polskou Chudobou na společných projektech, rozšíření dalších možností pro občany tak vítá.

Spolupráce v zaměstnanosti přes hranice je pro Poláky možná strategičtější než pro Čechy. V ČR byla nezaměstnanost ke konci května 5,8 procenta, v Polsku na konci března dosahovala 27,4 procenta. Zaměstnávání desítek Poláků funguje už několik let v závodě Škody Auto v Kvasinách na Rychnovsku.

Autor: Pavel Bednář

16.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení