VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záplavy? Jaroměř by je měla zkrotit

Jaroměř - V roce 2000 záplavy ve městě na soutoku tří řek způsobily škodu 300 milionů korun. Už za tři roky by mělo být jisté, že se tato situace nebude nikdy opakovat.

24.10.2008
SDÍLEJ:

Obyvatelé Jaroměře na rok 2000 jen tak nezapomenou. Tehdy město zasáhla ničivá povodeň. Foto: Archiv

Město totiž získalo příslib dotace na vytvoření protipovodňových zábran. Tato opatření vyjdou zhruba na 150 milionů korun, což je stále o polovinu méně, než napravování škod způsobených zdivočelou řekou. V současné době je jedna z klíčových akcí pro město ve fázi projektového rozhodnutí. „Ten nejtěžší krok máme za sebou – jednání s desítkami majitelů. Někteří z pochopitelných důvodů nesouhlasili, protože jim například protipovodňové zídky měly vést v místech, kde mají nyní bazén, a podobně. Druhým složitým krokem byla dohoda s Agenturou pro ochranu přírody a krajiny. Se všemi stranami jsme ale nakonec dospěli ke společnému kompromisu, za což jsem velice vděčný,“ řekl Deníku starosta Jiří Klepsa.

Městu se díky protipovodňovým opatřením otevře řada nových možností. Zruší se řada záplavových zón, dokonce i nejproblematičtější aktivní záplavové zóny, na kterých lze podle zákona stavět pouze vodní dílo jako přehrada nebo rybník. Využit bude například prostor pod náměstím, lokalita Na Valech, která je nyní ostudou města. V budoucnu bude právě tato zóna znamenat úlevu pro náměstí, na které se chodci dostanou průchodem domu číslo 49.

Jakmile bude dokončena první fáze protipovodňových opatření, bude také zlikvidována „hrůza“ na pozemku bývalých Závodů Antonína Zápotockého. Právě v těchto místech plánuje svou stavbu jeden z nejrozšířenějších hypermarketů.

Jak vlastně budou zábrany vypadat? Na louce za částí Jaroměře zvanou Růžovka vznikne povodňový val, díky kterému se voda nedostane na autobusové stanoviště a tedy ani kanály ke školní jídelně, kde voda při záplavách stříkala do výšky pět metrů. Pod náměstím budou po obou stranách Labe vybudovány zídky a koryto mírně rozšířeno. Masarykovy sady budou určeny k zatopení, ačkoliv město s tímto řešením nesouhlasí. Ochranné zídky budou vystavěny pouze podél chodníků a Základní školy Na Ostrově. Na tomto řešení trvají již zmínění ochránci přírody. „Myslím si, že vylitá voda stromům v parku spíše uškodí. Navíc by zde vznikl neuvěřitelný zápach a nepořádek. Nejsem ale specialista na problematiku životního prostředí, proto se nebudu s ochránci přít,“ vyjádřil se starosta. Majiteli protipovodňových opatření budou Povodí Labe a město. Nově vzniklé zábrany vydrží průtok 350 metrů krychlových za sekundu, což je třikrát více než na jaře roku 2006, kdy hrozilo, že přehrada Les Království nevydrží nápor vody.

Stoletá voda, která se prohnala Jaroměří roku 2000, zaplavila oblasti Na Kameni, Na Obci, knihovnu, koupaliště, park, divadlo, Husovu ulice, Lužiny, Kostelní ulici, lokalitu V Zahrádkách a Na Úpě. Průtok vody v přehradě Les Království dosáhl 300 metrů krychlových za sekundu, což je více než desetinásobek běžného průtoku. Na záchranných pracích, které probíhaly tři dny, se podílelo 300 hasičů ze 48 sborů. Rozsah škod byl způsoben i tím, že lidé povodeň podcenili. Čekala se velká voda, ale nikdo nepředpokládal, že výše hladiny překoná stoletou vodu z roku 1897.

(Markéta Volfová)

24.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení