VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zasedala česká i polská část Euroregionu Glacensis

Meziměstí - Dne 29. dubna se konalo v centru Walzel v Meziměstí na Broumovsku společné zasedání členů české a polské části Euroregionu Glacensis.

4.5.2014
SDÍLEJ:

SPOLEČNÉ ZASEDÁNÍ představitelů české a polské strany Euroregionu Glacensis v Meziměstí.Foto: archiv sekretariátu Euroregionu Glacensis

Jedním z hlavních bodů jednání se stala diskuse nad názvem budoucího Evropského seskupení pro územní spolupráci (ESÚS). Tato uskupení představují novou, vyšší dimenzi mezinárodní spolupráce. Dosavadní pracovní název „Nové Sudety" zastupitelstvo Pardubického kraje neodsouhlasilo, a tak je nutné řešit jiný postup. Na jednání se intenzivně hovořilo o geografickém významu slova Sudety (les kanců), který se polské straně běžně užívá a nevyvolává žádné emoce (Sudetská hospodářská komora, Sudetský celní úřad, Rallye Sudety apod.).

Název Sudety má dnes v češtině však dva významy. Původním významem slova Sudety (neboli Krkonošsko-jesenická subprovincie, polsky Sudety, německy Sudeten) je horské pásmo od Drážďanské kotliny po Moravskou bránu. Druhý význam slova Sudety (a v české komunikaci dnes převažující) je část pohraničí Česka, kde do let 1945-1946 žili sudetští Němci. V tomto významu je pojem Sudety (německy Sudetenland, polsky Kraj Sudetów) spojován s obsazením německými vojsky a následným vysídlením německého obyvatelstva.

Na názvu začne pracovat celý tým

„Výsledkem jednání je dohoda, že název Nové Sudety není možné přijmout, protože by to mohlo negativně ovlivnit činnost budoucího seskupení, a proto bylo dohodnuto, že vznikne pracovní skupina, která se sejde již začátkem května a společně s odborníky na marketing bude hledat jiný vhodný název," uvedl sekretář české části Euroregionu Glacensis Jaroslav Stefek.

Smyslem ESÚS je usnadnit a podpořit nejen přeshraniční, ale i nadnárodní a meziregionální spolupráci za účelem posílení hospodářské a sociální soudržnosti. Vedoucím partnerem projektu je Královéhradecký kraj a ostatní partneři jsou: Dolnoslezské vojvodství, Liberecký kraj, Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Euroregion Glacensis a Euroregion Nisa.

Jedná se o logické vyústění realizace společného projektu s názvem Strategie integrované spolupráce česko-polského příhraničí. „Hlavním cílem projektu je vytvoření Strategie integrované spolupráce 2014-2020, která bude zásadním koncepčním dokumentem identifikujícím oblasti možné spolupráce a navrhujícím opatření pro implementaci. Dalším z cílů projektu je posílení a rozvoj vzájemných vazeb a spolupráce partnerů a vyvážený rozvoj jejich území," dodal Jaroslav Štefek.

Všichni aktéři jednání v Meziměstí, ať už ze strany měst a obcí, tak ze strany krajských samospráv se shodli, že vzájemná spolupráce přináší očekávané efekty a přínosy, je potřebná a žádaná.

Zasedání se zúčastnili významní představitelé jako například místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák, maršálek Dolnoslezského vojvodství pan Cezary Przybylski, hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, zástupci Olomouckého kraje a zástupci Libereckého kraje. Samozřejmě nechyběli ani předsedové Euroregionu Glacensis Miroslav Kocián, předseda české části, Czesław Kręcichwost, předseda polské části, sekretář české části Euroregionu Glacensis Jaroslav Štefek a sekretář polské části Euroregionu Glacensis Radosław Pietuch.

Dříve než se konalo společné zasedání členů české i polské části Euroregionu, konal se Regionální kongres české části Euroregionu Glacensis, což je nejvyšší orgán tohoto sdružení, který zasedá vždy minimálně dvakrát do roka. Regionální kongres řešil zejména realizaci společných projektů Euroregionu Glacensis jako například nový projekt pro rozvoj cestovního ruchu „Hřebenovka".

Mikroprojekty by měly pokračovat

Členové byli taktéž informováni o programu Přeshraniční spolupráce na období 2007 2013 tj. Fond mikroprojektů. V současné době bylo proplaceno již 67% alokace pro toto období. Zároveň proběhla zpráva o stavu vyjednávání nového Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR PR pro období 2014 2020.

„V současné době se vyjednávají indikátory a rozdělení finančních prostředků do oblastí. Fond mikroprojektů by měl opět pokračovat v následujícím programovacím období a mělo by se čerpat ze dvou prioritních os, a to Ochrana, podpora a rozvoj kulturního a přírodního dědictví a také z osy Podpora spolupráce institucí," dodal Jaroslav Štefek.

(bed, md)

Autor: Redakce

4.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PREMIÉROVOU mistrovskou trefu si v náchodském dresu připsal v sobotním dopoledni Michal Rojšl (vínový dres).

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Ilustrační foto.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Náchod - V sobotu před čtvrtou hodinou ranní došlo v Náchodě, části Pavlišov k tragické nehodě, při níž zemřel pětadvacetiletý muž.

Hronov má opět postupové choutky

Náchodsko - Úvodním kolem startuje o tomto víkendu fotbalový JOPECO Okresní přebor mužů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení