VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Závody spřežení slibují atraktivní podívanou

Police nad Metují /FOTOGALERIE/ - Na závodišti Jana Čermáka je od včerejšího dne hodně živo. Konají se tady závody světového poháru spřežení. Účastníci při něm bojují o cenné body do světového žebříčku Top Award Driver. Pořadatelem je místní SK Fagone.

19.5.2013
SDÍLEJ:

ZÁVODY SVĚTOVÉHO POHÁRU v jízdě koňských spřežení hostí do neděle závodiště Jana Čermáka v Polici nad Metují. Foto: DENÍK/ Jiří Mach

Závodí se ve třech disciplínách. Těmi jsou zkouška drezury, maraton a překážková jízda.

Ojedinělé závodiště

Hlavní organizátor Karel Nývlt uvádí, že uspořádání celého závodiště je v České republice ojedinělé. „Jeho rozmístění umožňuje divákům sledovat dění v překážkách téměř z jednoho místa, což je pro ně velmi atraktivní," říká Karel Nývlt.

Zdůrazňuje, že závody by se neobešly bez pomoci Družstva vlastníků Police nad Metují. „Pomáhají s taháním přívěsů, dodávají seno, slámu, sečou trávu. Bez nich by to nešlo," nešetří chválou.

V letošním roce soutěží celkem 36 přihlášených koňských spřežení v kategoriích jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží velkých koní. „Nejvíce je dvojspřeží, jelikož závodníci potřebují splnit kvalifikaci, aby se mohli zúčastnit mistrovství světa," dodává Karel Nývlt.

Soutěží špičky

Horkým favoritem je Bartolomiej Kwiatek, který vyhrál druhé místo na mistrovství světa. „V Polici jsem už závodil třikrát a líbí se mi tady Závody jsou perfektně připravené a zorganizované. Přijeli jsme sem jako jeden tým, který reprezentuje Polsko. Pocházíme však z různých regionů. Já bydlím ve Walbrzychu, tak to sem mám kousek," prozradil Kwiatek.

Diváci na trati spatří například i Ladislava Jirgala, který se soutěží koňských spřežení účastní už třicet roků. Na kontě má řadu cenných vítězství třeba na mistrovství republiky. „Soustředím se více na prestižní podniky," svěřil se Ladislav Jirgala. Podle něj polická trať vypadá velice dobře. „Vše je ale závislé na počasí," dodal. Rád by si zopakoval vítězství jako před dvěma lety, kdy zde zvítězil v kategorii jednospřeží.

Pátek patřil drezurním zkouškám. Při nich šlo hlavně o správné předvedení spřežení v jednotlivých úlohách, které se skládají z určených cviků. Závody posuzuje zpravidla pětičlenný sbor rozhodčích. Ti jsou z Maďarska, Polska, Rakouska, Francie a Čech.

Maraton v terénu

Dnešní den patří jedné z nejatraktivnějších částí závodu, kterou je maraton. Jezdci se svými spřeženími se vydávají do terénu. Dříve se tato zkouška skládala z pěti částí, v posledním desetiletí se častěji používají jen tři. První je část klusová, ač pohyb v celkové délce pěti kilometrů může být libovolný. Druhá část je kroková, kde koně ve spřežení opravdu musejí jít pouze krokem, a to přibližně jeden kilometr. Pak následuje desetiminutová přestávka a po ní sedm kilometrů dlouhý úsek, vyplněný sedmi terénními překážkami.

Kromě toho, že jezdec musí ve všech částech dodržet trať, povinné průjezdy a předepsaný čas, v této poslední části musí projet co nejrychleji a ve správném pořadí překážkami. Za jejich shození však závodící dostanou trestné body. Časy se sčítají a ten závodník, který dosáhne nejkratších časů průjezdů překážkami a nebude nikde jinde zbytečně penalizován, vyhrává tuto část soutěže.

Překážková jízda

V neděli čeká na závodící zajímavý a velmi napínavý parkur. Na trati o délce 700 až 900 metrů je třeba zvládnout 25 průjezdů mezi kužely, na jejichž vrcholcích jsou umístěny míčky. Kužely tvoří většinou dvojici, tedy branku. Její šíře se pohybuje dle stupně obtížnosti soutěže. Mezi kolem povozu a kuželem přitom může být mezera i deset centimetrů. Jízda proto musí být velmi přesná. Důležitý je přitom však i výsledný čas.

V prvních dvou částech se o pořadí startujících většinou losuje. Do třetího závěrečného dne jezdci nastupují podle obráceného pořadí výsledkové listiny. Poslední jezdec po dvou závodních dnech nastupuje u překážkové jízdy jako první. „Je to z důvodů napínavosti závodů, vždy nejatraktivnější závěr soutěže je závod poslední desítky jezdců, respektive deseti nejlepších," vysvětluje Karel Nývlt.

Společenský večer

Dnes od 20 hodin se v Pellyho domech uskuteční společenský večer, který je součástí celé akce. Na něm slavnostně vyhlásí výsledky drezury a maratonu. Návštěvníky, kteří jsou vítáni také z řad široké veřejnosti, čekají tanec a dobrá zábava.

Zeptali jsme se organizátora závodů spřežení Karla Nývlta:

V čem je závodiště Jana Čermáka, na kterém se závody odehrávají, tak ojedinělé?
Závodiště leží na okraji Police nad Metují. Jeho rozmístění umožňuje divákům sledovat dění v překážkách téměř z jednoho místa, což je pro ně velmi atraktivní a v naší zemi opravdu ojedinělé. Neznám žádné závodiště takto uspořádané.

Z jakých částí se skládá světový pohár v závodech spřežení?
Závodí se ve třech disciplínách. V pátek se uskutečnily drezurní zkoušky, v sobotu je na programu maraton a v neděli překážková jízda.

V jakých kategoriích se závodí a z jakých zemí závodníci přijeli?
V letošním roce soutěží celkem 36 přihlášených koňských spřežení v kategoriích jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží velkých koní. Jezdci se svými koňmi přijeli nejen z Čech, ale i ze Slovenska, Polska, Finska či Rakouska.

Autor: Regina Hellová, Jiří Mach, Pavel Bednář

19.5.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení