VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdolávali stěnu El Capitan

Náchod – „Výstup na El Capitan – Yosemity“ – tak se jmenovala dvoudení akce pro náchodské skauty a skautky, která se konala o posledním březnovém víkendu.

30.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Archiv

„Jednalo se o akci pro starší členy Junáka. Vzhledem k celkové náročnosti akce byl podmínkou minimální věk účastníků 14 let,“ uvedl k víkendové akci Martin Máslo z náchodského Junáku, a dodal, že pořadatelem byl Michal Fáborský.

Do Yosemit vlakem z Náchoda

Účastníci před víkendovou akcí dostali dopis, ve kterém byli pozváni do Yosemit, kde právě jejich kamarád horolezec zdolal těžkou cestu a zve je na společné zdolávání další trasy.

„Do Yosemit jsme vyrazili vlakem okolo 8 hodiny ranní z náchodského nádraží a naše cesta tímto dopravním prostředkem končila ve Žďáru nad Metují. Odtud jsme se všichni vydali na nedalekou stolovou horu Ostaš, kde jsme prolezli část skal,“ popisuje první část výletu Martin Máslo, a doplnil, že při putování doprovázel účastníky příběh dvou horolezců, kteří se vydali na stejnou cestu a popisují své zážitky na ní. „Cestou jsme si zahráli pár kolektivních her, které nás měly naučit vzájemné spolupráci a důvěře.

Vzhůru do stěny, i když „jen“ umělé

V druhé části dne se všichni účastníci přesunuli do Police nad Metují, do místní sokolovny, kde je postavena umělá lezecká stěna. Po obědě se promítal amatérský film o zlézání jedné cesty na El Capitan dvěma českými horolezci. Poté proběhla rozcvička k protažení celého těla.

„V následující aktivitě se účastníci po dvojících jali zdolávat první lanovou délku cesty na El Capitan. Mezitím byla pro ostatní připravena stanoviště, na kterých se buď seznámili s různými styly lezení, či zdravovědou, jejíž znalost je při lezení bezpodmínečně nutná,“ uvedl Martin Máslo.
Po vystřídání se v lezení a na všech stanovištích se skauti posunuli dále. Čekala je následující lanová délka a pro ostatní další aktivity, které jim tentokrát přiblížily pískovcové lezení a lezení na umělých stěnách.

Dalším bodem programu bylo překonávání krize, jehož řešení si účastníci vyzkoušeli po dvojicích. Jednalo se o krizovou situaci, ve které jeden z hráčů musel přesvědčit druhého, aby se buď vrátili, nebo pokračovali na vrchol.

Po večeři následoval film ,,Do krajnosti“, který přinesl příběh německých bratrů – horolezců Alexandra a Thomase Huberem, kteří se pokoušeli v co nejkratším čase vylézt cestou Nose na El Capitan.

Po filmu následovaly menší rychlostní závody na malé stěně, v kombinaci s dalšími stanovišti. Po skončení těchto aktivit se přiblížila poslední lanová délka, která byla hodně obtížná. Ne každému se podařilo tento vytyčený cíl splnit, nicméně každý si v cestě při jejím zdolávání zabojoval a nevzdal to, dokud mu stačily síly.

Závěrem večera se účastníci společně zamysleli nad dosaženými výsledky, zda byli spokojeni sami se sebou a kde mají rezervy. Ráno druhého dne provedli zhodnocení celé akce ve skupinkách a vyrazili do Žďáru na vlak.

„Pokud bych se pokusil zhodnotit dosažení cílů, které jsem zamýšlel organizováním této akce, pak musím řici, že akce splnila mé očekávání. Cílem bylo seznámení starších skautů a skautek s lezením a jeho styly, uvědomit si důležitost plánování a dosažení cílů ve svých koníčcích i studiích a v neposlední řadě se naučit jistit lezce při lezení,“ ohlédl se Martin Máslo za akcí, která se konala již podruhé. Oproti minulému ročníku byl však jiný celý příběh.
„Doufám, že se tato akce stane podnětem pro mnoho dalších, podobných akcí s různým zaměřením, aby se tak program a výchova skautů a skautek pohybovala neustále novým směrem,“ přeje si Martin Máslo.

Autor: Jiří Špreňar

30.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney
28

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení