VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze studní se ztrácí voda. Poté, co v obci postavili vodovod

Jaroměř/Semonice – V příměstské části Jaroměře Semonicích město vybudovalo nový vodovod a kanalizaci. Do té doby byli místní obyvatelé závislí pouze na zdroji pitné vody z vlastních studní. Po provedení zemních prací si však začali stěžovat, že se jim začíná hladina ve studních snižovat.

12.7.2013
SDÍLEJ:

V obecní studánce, která měla být původně zrušena i ve studních se obyvatelům Semonic ztrácí voda. Foto: DENÍK/Jiří Mach

Přisuzují to tomu, že při výkopových pracích byl porušen pramen. Jak uvádí místní obyvatel Pavel Andrejs, tak jemu, rodičům i sousedům klesla hladina ve studních minimálně o třicet centimetrů.

„Poznat to je i na obecní studánce. Ta i v nejhorších dobách poskytovala místním dostatečný zdroj dobré pitné vody. Proud tekoucí vody poklesl i tam, a to původním záměrem při budování vodovodu ji bylo zcela zrušit," postěžoval si Andrejs. Tvrdí, že záměr vybudovat v obci vodovod přišel z města jako hotová věc a případné připomínky nikoho nezajímaly.

Obyvatelé obce tvrdí, že před výstavbou vodovodu a kanalizace nebyl proveden hydrogeologický průzkum, na který byly peníze v projektu vyčleněny. Bylo jim též sděleno, že každý rok se má cena za vodu zvyšovat o pět procent, což se jim vůbec nelíbí.

„Za vodu z vodovodu budeme platit vyšší cenu, než jakou platí v Jaroměři. Dále po nás chtějí namontovat na studny vodoměry, aby nám spočítali i odpadní vodu. To už je vrchol. Voda se nepoužívá pouze pro provoz domácností, ale i na zalévání zahrádek a tato voda do kanalizace neteče," tvrdí Andrejs.

V obecní studánce, která měla být původně zrušena i ve studních se obyvatelům Semonic ztrácí voda. S celým humbukem však nesouhlasí starosta Jaroměře Jiří Klepsa. „S obyvateli se besedovalo několikrát. Dopředu jsme je s projektem seznámili a dopředu věděli, kde se co bude budovat," říká starosta.

Klepsa dále uvádí, že město se vždy snažilo na výtky občanů reagovat a věcné připomínky operativně řešit.

„S některými ovšem domluva nebyla, ale tak už to chodí. Poslední besedy jsem se účastnil osobně a všechny dotazy byly podrobně probrány a vysvětleny. Je pravdou, že se musí vybudovat přečerpávání do kanalizace. Jedná se o šest domků a občanům jsem slíbil, že se zasadím o to, aby se investice do tohoto zařízení uhradila z městského rozpočtu," dodává k situaci Jiří Klepsa.

Právě dalším problémem, který místní kritizují, je nová kanalizace. Ta je v některých úsecích zhotovena nad úrovní výpustí odpadů z obytných domků. Vybudovat se tak musí přečerpávací stanice, která odpadní vodu do nové kanalizace ze zachycovacích jímek přečerpá. „Náklady na výstavbu jímky jsou asi čtyřicet tisíc a přečerpávací čerpadlo stojí dvacet pět tisíc. Další náklady budou za spotřebovanou elektřinu. Nepochopím důvod, proč se nemohla kanalizace vybudovat pod úrovní domků v místech, kde vede stávající, která třicet let fungovala bez problémů. Na schůze už ani nechodím a jsem pořádně vytočený," uvedl Dezidér Lavu.

Část obyvatel Semonic je rozhodnuta, pokud nedojde k řešení a situace se nevrátí do jím vyhovujícího stavu, využít služeb právníka a nechat rozhodnout nezávislý soud. 

Autor: Jiří Mach

12.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení