Ta je pro ně doslova neúnosná a protesty jsou to jediné, v čem spatřují naději na zlepšení.

Mezi protestujícími agrárníky v Praze nechyběl ani Josef Lukášek, předseda ZEPO Bohuslavice nad Metují. „Od posledního protestu, kdy jsme vylévali mléko, se situace nijak nezlepšila,“ řekl nám hned v úvodu Josef Lukášek. Dodal, že cena za výkup mléka se sice zvedla ze 6 korun za litr na 6,30 korun, avšak pro zemědělce bylo toto navýšení zcela bezvýznamné, neboť mlékárny jim stejně více peněz, než dávaly dosud, nedají.

Protesty zemědělců očima Josefa Lukáška, předsedy ZEPO Bohuslavice

ak nám Josef Lukášek, předseda ZEPO Bohuslavice nad Metují dále řekl, vlivem současné situace v zemědělství dochází k postupnému úbytku krav. „Mzdy jsou u nás hluboko pod průměrem a od příštího roku se ještě sníží – o tisíc korun,“ uvedl Lukášek další z řady důvodů, proti kterým ve středu spolu s ostatními agrárníky z celé země v Praze protestoval. Jak však zdůraznil, jednalo se o protest naprosto poklidný, jehož cílem bylo dokázat vládním činitelům, že se zemědělci o peníze připravit nenechají, ba naopak, že o ně budou bojovat. „Pokud politici nedostanou rozum, odnesou to obyčejní lidé. Ceny potravin by se totiž zvýšily. Jestli si lidi myslí, že budou i poté levné potraviny k dostání , tak se mýlí. Nebudou. Vše se zdraží,“ upozornil Lukášek. Podle něj měl středeční protest určitě smysl. „“Slušnou formou jsme dali najevo, že v naší zemi jsou katastrofické podmínky pro zemědělství, které musejí být řešeny. Nyní závisí jen a jen na politicích, zda současnou situaci v zemi pochopí či nikoliv. Pokud nepochopí, odnesou to lidé,“ vyjádřil svou obavu předseda ZEPO Josef Lukášek. Čas na to, aby celou situaci politici pochopili, mají prý do 9. prosince, kdy by se měl projednávat státní rozpočet na příští rok ve třetím čtení. Zemědělci požadují přidat celkem pět a půl miliardy korun Z toho čtyři miliardy by podle nich mělo mít resortní ministerstvo ve svých fondech. Zbylou miliardu a půl by poslanci měli podle zemědělců najít v jiných resortech. Požadované peníze mají mimo jiné také zabránit v prohloubení rozdílů v dotacích mezi českými farmáři a jejich kolegy ve starých členských zemích EU. Ti stále berou na dotacích víc než zemědělci ze zemí, které do unie vstupovaly od roku 2004.

NÁZOR: Jak to vidí Věra Sýkorová

Nejsem sice zemědělec, ale…

Čeští zemědělci, jak se zdá, dělají vše proto, aby přežili. Vadí jim nízké výkupní ceny mléka, s tím související úbytek krav, stejně tak jako skutečnost, že jejich kolegové z jiných zemí Evropské unie jsou na tom v každém ohledu o poznání lépe. Komu by to také nevadilo. Skoro každému něco vadí, kdekdo je s něčím nespokojený a každý druhý člověk (ne–li první) něco kritizuje. Ale to je většinou tak vše. Nespokojenost českého národa mnohdy končí pouze u ústní kritiky. Nadávat umí každý, ale málokdo si dá tu práci a udělá něco pro to, aby se onen „střed“ jeho ohnivé kritiky změnil. Sice nejsem žádný zemědělec, avšak mléko občas piju a krav, které by měly zbytečně umřít, je mi líto. A kupovat potraviny za draho (tak, jak to agrárníci slibují, pokud politici nevezmou zdravý rozum do hrsti) se mi zrovna taky nechce. A navíc – pohled na pasoucí se krávy na travnatých kopcích mimoměstských lokalit k českému venkovu podle mě prostě patří… A to docela neodmyslitelně. A proto: „Zemědělci, vzhůru do boje!“