Nad pardubickou Střední průmyslovou školou chemickou vlaje od středečního rána černý prapor za dva studenty, kteří se stali oběťmi zemětřesení v italském městě Aquila. Do Itálie odjeli celkem tři žáci v doprovodu ředitelky školy Miroslavy Katzerové. Sedmnáctiletého chlapce a šestnáctiletou dívku zasypaly při zemětřesení trosky internátu, ve kterém spali. Záchranáři už je vyprostili mrtvé. Třetí ze studentů byl pouze zraněn a v úterý přiletěl zpět do České republiky. V současné době by měl být hospitalizován v jedné z brněnských nemocnic.

„Byla to první pobytová čtrnáctidenní stáž za odměnu pro vybrané žáky druhých a třetích ročníků. Měl to být začátek budoucí spolupráce. Jednalo se totiž o školu s chemickým zaměřením,“ uvedl Ladislav Forman, vedoucí odboru školství kultury a tělovýchovy pardubického krajského úřadu.

Černá vlajka zavlála rovněž nad úřadem Pardubického kraje, který je zřizovatelem školy.

„Zprávu jsme přijali s velkým smutkem. Vyjadřujeme upřímnou soustrast rodinám pozůstalých, spolužákům i zaměstnancům. Je to den smutku pro celou školu i okolí,“ vzkázal Forman.

Všichni se měli již brzy vrátit domů

Sedmnáctiletý chlapec třetího ročníku O. N. a o rok mladší dívka byli právě nedaleko Říma na několikadenní studijní stáži. Vracet se měli v následujích dnech… „Oba byli nalezeni v troskách budovy, ve které byli ubytováni,“ potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Podle našich informací se kompletně zřítila celá polovina této budovy.

“Z této pardubické školy byli v Itálii tři studenti. Všichni měli výborné studijní výsledky, a tak za odměnu byli vysláni do Itálie. Dva z těchto vyvolených se už bohužel živí nevrátí,“ řekl Pardubickému deníku dobře informovaný zdroj. Jak je vidět, smrt si nevybírá a žádné své vyvolené nemá…

Se svými třemi studenty byla v Itálii i ředitelka školy Miroslava Katzerová. Ta se údajně z celé situace zhroutila. Do České republiky se pak vrátila se studentem, který přežil.

Podle informací Deníku byl prý jeden student z Bohdanečska, dívka byla z Hradecka a třetí, který přežil, byl z jižních Čech.

Obrovská tragédie pochopitelně zasáhla celou školu. Celý den měli včera žáci ředitelské volno. Podle našich informací přišel v úterý ráno do třídy třetího ročníku, kterou O. N. navštěvoval, učitel a celou tragédii studentům oznámil. Ti pochopitleně nic nevěděli, mnozí ani netušili, že nějaké zemětřesení v Itálii bylo. O to byl ten následující šok větší. „Profesor to řekl se slzami v očích. Následně se pak rozbrečeli i všichni studenti. Následně byli všichni posláni domů. Na středu pak škola vyhlásila ředitelské volno,“ popsal Deníku informovaný zdroj. „Nevím, co na to mám říct. Byl to můj kamarád. Jsem z toho špatný a od té doby vlastně pořád jen brečím,“ dal průchod svým citům jeden ze studentů pardubické „chemičárny“.

Pomoc nabídnou i psychologové

Pardubický kraj na čtvrtek svolává mimořádné zasedání, které by mělo rozhodnout o formě pomoci oběma rodinám. Škola v reakci na tragickou událost vyhlásila ve středu mimořádné ředitelské volno. Ve škole zůstali pouze žáci čtvrtých ročníků píšící maturitní písemné práce. Spolužákám tragicky zesnulých studentů nabízí pomoc odborníci z pardubické Pedagogicko-psychologické poradny.

Počet obětí zemětřesení v Itálii již překročil dvě stovky. Jak oznámil italský premiér Silvio Berlusconi přímo ve zničené Aquile, při živelní pohromě zahynulo 207 lidí. Mezi mrtvými jsou i dva mladí Češi. Česká studentka, o níž se původně myslelo, že zahynula, je však podle České televize živá a už zpět v České republice.


V úterý ve večerních hodinách oznámilo české ministerstvo zahraničí, že v při zemětřesení v Itálii zemřeli dva Češi, chlapec a dívka ve věku kolem sedmnácti let. Jak vyšlo najevo, oba chodili do stejné školy.

Jejich těla byla identifikována v úterý v podvečer. V Itálii byli na krátkodobé studijní stáži. Jejich těla byla nalezena v troskách jednoho ze zřícených domů v Aquile, středoialského města, které bylo zemětřesením postiženo nejvíc.

"Pardubický kraj se zahalil do smutku, na budově krajského úřadu bude ve středu ráno vyvěšena černá vlajka. Hejtman Radko Martínek vyslovil hlubokou lítost nad tragédií, která postihla rodiny mladých lidí," uvedla mluvčí Pardubického kraje Magdalena Navrátilová. VÍCE ČTĚTE ZDE

Smutnou shodou náhod je, že provincie Abruzzo, kde Aquila leží, je partnerským regionem Pardubického kraje.

Agentura ČTK uvedla, že české diplomacii se zatím nepodařilo ověřit zprávu, že mezi oběťmi ničivého pondělního zemětřesní v Itálii je i jedna studentka z České republiky. Pátrání v sutinách stále pokračuje, odpoledne se podařilo objevit záchranářům čtyři zavalené studenty, dalších nejméně deset osob je ale nadále pohřešováno. Zranění utrpělo 178 lidí, zdravotní stav stovky zraněných považují lékaři za velmi vážný.

Pode české televize je studenka, o níž se přepokládalo, že je obětí zemětřesení živá a je už v České republice. Při zemětřesení se jí podařilo opustit poškozenou budovu v pyžamu a mobilem informovat o své situaci české velvyslanectví v Itálii.

Italský pemiér Silivio Berlusconi v úterý dopoledne ujistil, že pátrání po osobách, které mohly v troskách přežít, bude pokračovat ještě dalších 48 hodin. Upřesnil také, že z trosek bylo dosud vyproštěno 150 živých osob. Identifikovat se podle něho zatím nepodařilo 17 obětí. Podle pondělní zprávy italské agentury ANSA je mezi mrtvými i česká studentka. Ani v úterý v podvečer ale nemohla tisková tajemnice českého velvyslanectví v Římě Jitka Kruková tuto zprávu potvrdit či vyvrátit vzhledem ke stále kusým informacím, které poskytují italské úřady z místa katastrofy.

Agentura AP s odvoláním na italské hasiče oznámila, že v ruinách studentské koleje se podařilo detekovat čtyři osoby, zatím ale není jasné, zda
katastrofu přežily nebo zda zahynuly. Velitel hasičů Sergio Basti informoval, že záchranářské týmy začaly "chirurgicky" odklízet největší trosky, aby se ke studentům dostaly.

Večer bude podle premiéra připraveno pro postižené 20 stanových táborů se 16 polními kuchyněmi, kde bude moci být ubytováno 14.500 osob. Podle záchranářů zůstalo bez přístřeší 17.000 lidí.

Dnes krátce před polednem se země ve střední Itálii otřásla znovu. V Aquile byly registrovány dva silnější následné otřesy o síle kolem 4,5 stupně
Richtera, které bylo cítit až v Římě. O škodách zatím nejsou žádné informace.

Již v noci postihly oblast v okolí epicentra pondělního zemětřesení další otřesy, do rána jich bylo zaznamenáno 280. Nejsilnější z nich dosáhl síly 4,8 stupně Richterovy škály.

Záchranáři pokračovali ve vyprošťovacích operacích i během noci. Podařilo se jim z trosek vyprostit stovku živých lidí, mezi nimiž byla i studentka
Marta, která přežila bez úhony celých 23 hodin a na jejímž vyprošťování pracovali pět hodin speleologové. Odpoledne italská média informovala,
že záchranáři vyprostili z trosek osmadevadesátiletou Marii D´Antuonovou. Televize Sky TG24 uvedla, že stará dáma je v pořádku. Podle agentury ANSA prý po celou dobu, co čekala na záchranáře, háčkovala.

Vzhledem k přetrvávajícím následným otřesům lidé v postiženém regionu opustili své domovy a mnozí strávili dnešní noc v narychlo vybudovaných stanových táborech nebo v automobilech, které zůstaly alespoň zčásti ušetřeny. Ubytování zdarma postiženým poskytly i hotely v regionu.

Jde o nejničivější zemětřesení v Itálii za poslední desetiletí. Premiér Silvio Berlusconi přislíbil jako okamžitou pomoc 30 milionů eur (840
milionů korun), poté strukturální fondy pro katastrofy a další miliony eur uvolněné Evropskou unií. Podle prvních vládních odhadů bude na obnovu poničených budov a soukromých domů zapotřebí 1,3 miliardy eur.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU