VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Životní a literární cesty Josefa Škvoreckého

Náchod - Jako student náchodského gymnázia prý nepůsobil Josef Škvorecký nijak výjimečně. Psal do školního studentského časopisu Honíme se po učenosti, zajímal ho jazz, studentská kapela a samozřejmě i děvčata.

5.1.2012
SDÍLEJ:

Průvodce Náchodem Josefa Škvoreckého od Aleše Fetterse.Foto: Archiv

Jako celou jeho generaci poznamenal i Josefa Škvoreckého protektorát. Maturoval v létě 1943, pak byl do konce války totálně nasazen ve válečném průmyslu. Květnové dny roku 1945 prožíval intenzivně v rodném Náchodě. To vše byly impulzy pro jeho literární práce. Zbabělci, Příběh inženýra lidských duší, Prima sezona a další vycházejí z těchto zážitků mládí, přetaveny literární zkušeností. Danny Smiřický, alter ego Josefa Škvoreckého, se stal symbolem jistého typu tehdejší mládeže, mládeže vyrůstající za války, s nadějemi, že po ní začnou nový, plný život. Vysokoškolská studia ho pak jistě uspokojovala i vstřebávala, realita po nich byla už horší. Nedlouhá pedagogická činnost, pak vojna, po ní vytoužená práce literární, vlastní i překladatelská, a práce redakční.

První literární úspěch, první vydaná knížka Zbabělci, zobrazující historické květnové dny roku 1945, měla veliký ohlas, zdaleka ovšem ne jen kladný. Ten převážil u čtenářů, oficiální tehdejší kritika se vyžíval opačně. Snad ještě větší pohoršení vládlo v rodném Náchodě, kde se ten i onen poznával, povětšinou ne ke své potěše. Stížnosti se jen hrnuly, dokonce až na ÚV KSČ. Lidé často nechápou, že literární dílo není kopií skutečnosti, ale jejím novým ztvárněním, že autor musí své postavy vyhranit ostřeji, než bývají spíše šedí lidé ve skutečnosti. Soubor tragických příběhů Židů za války, Sedmiramenný svícen, měl rovněž své náchodské kořeny.

Škvorecký překládal zejména z americké literatury, jejímiž nejlepšími autory, byl beze sporu ovlivněn. S Janem Zábranou psal detektivky, začal psát i filmové scénáře, řádka filmů byla podle nich natočena.

Do toho přišel srpen 1968 a Škvorecký už neměl chuť znovu prožívat vše to, co přinášela komunistickou stranou řízená kulturní politika s cenzurou atd. Rozhodli se se ženou Zdenou zůstat za oceánem. Působil na vysokých školách jak v USA, tak v Kanadě. Tam pak začíná slavné období jejich činnosti nakladatelské, nedocenitelné pro českou literaturu.

Ve svém Sixty-eight Publisher Corporation v Torontu vydali za dvacet let přes dvě stovky titulů, které by „doma“ neměly šanci spatřit světlo světa. Po zásluze byli za to prezidentem Havlem manželé Škvorečtí oceněni řádem Bílého lva. Návrat do Čech i do rodného Náchoda byl v roce 1990 vskutku slavnostní. (af)

5.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Silnice mezi Chvalčí a Adršpachem

Závora zůstane. Když bude hezky, otevře se

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney

Česká Skalice - Je znám brilantními portréty, což je jeho hlavní malířské teritorium. Nevyhýbá se ale ani figurám či zátiší. Jeho tvorba je živočišná a rozmanitá. O tom svědčí také abstrahující krajiny, které nyní představuje v českoskalické Galerii Luxfer na své výstavě Heatwave in Sydney (Vlna veder v Sydney).

Přes čáru jezdí načerno, cestu si zpevnili značkami

Machov - Ze značky Zákaz vjezdu ani z upozornění, že průjezd obcí je uzavřen, si řidiči, kteří z české nebo polské strany překonávají v Machovské Lhotě státní hranici, nic nedělají. Značka není zeď, která by je nepustila dál. Stejně tak zeď není ani hromada hlíny, která měla průjezdu po rekonstruované silnici zabránit.

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Náchodsko - První kolo TIP ligy Náchodského deníku si připravilo pro své hráče nejedno překvapení, což se také odrazilo na bodových ziscích jednotlivých soutěžících.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení