VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zmijím se daří, lidé na Machovsku mají strach

Náchodsko - Obyvatelé Machovska se bojí zmijí. Někteří nacházejí tohoto neblaze proslulého hada na zahradách, jen pár metrů od svých obydlí. Ani jedna nemocnice na Náchodsku nemá sérum proti hadímu uštknutí.

7.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Archiv

O tom, že zmije obecná není v přírodě žádnou vzácností, se velmi často na vlastní kůži přesvědčují obyvatelé a návštěvníci Machovska. Hned několik lidí z tohoto koutu regionu během posledních dnů upozornilo Deník právě na tohoto plaze.

„Šla jsem se svou tříletou vnučkou na procházku. Najednou koukám, pár centimetrů od nás je zmije. Vnučka byla už nakročená, a kdybych ji rychle nezvedla do výšky, šlápla by přímo na ni. Ještě teď je mi z představy, že by jí třeba uštkla, úplně špatně,“ vychrlila včera do telefonu svůj čerstvý zážitek čtenářka Náchodského deníku.

To, že je na Machovsku zmijí více než dost, potvrzuje i Jana Bauerfeindová, obyvatelka osady Řeřišný. „Máme tu zmije doslova pár metrů od baráku. Jen za poslední dny jsem jich viděla aspoň pět. Nechodím už ani na houby, zmijí se hrozně bojím. Zajímalo by mě, zda vůbec mají v nemocnicích sérum proti hadímu uštknutí?“ ptá se Bauerfeindová.

Podle starosty Machova Jiřího Krtičky nejsou se zmijemi žádné větší problémy. „Že tu jsou, to je pravda. Sám jsem na ně letos už asi třikrát natrefil,“ říká. „Už několik let tu běží fáma, že je sem vysazují pracovníci Správy CHKO Broumovsko,“ uvádí.

Že se jedná opravdu jen o fámu, potvrzuje Luboš Němeček, lesník ze Správy CHKO Broumovsko. „Víme o tom, že se tu traduje, že zmize záměrně uměle vysazujeme. Není to ale pravda,“ uvádí lesník Němeček s tím, že v teplé dny, kdy se zmijím daří, jsou v přírodě vidět mnohem častěji. Zároveň vysvětluje, že zmije patří mezi plachá zvířata a kontakt s člověkem rozhodně nevyhledávají. „Zmijí populace tu určitě nenarůstá, spíše kulminuje,“ zdůrazňuje Luboš Němeček.

Správa CHKO Broumovsko má přehled o místech, kde se zmije obecné nacházejí ve zvýšeném množství. Avšak jejich přesné počty nezná.
Ani v náchodské, ani v broumovské nemocnici v první chvíli nevěděli, zda séra proti hadímu uštknutí mají či nemají. „To nevím, musel bych to zjistit,“ zněla odpověď jak Lukáše Holuba, tiskového mluvčího nemocnice v Náchodě, tak i Jiřího Veselého, náměstka pro léčebnou péči v nemocnici v Broumově. Jak se posléze ukázalo, séra nemají.

„Nemáme sérum. V poslední době se od tohoto způsobu léčby ustupuje, uplatňují se jiné metody,“ uvedl mluvčí Holub s tím, že pár případů uštknutí zmijí letos v náchodské nemocnici už bylo.

Jiří Veselý z broumovské nemocnice poukázal na stejnou skutečnost ohledně nepoužívání těchto sér. „Za dobu svého působení v nemocnici nepamatuji, že by se někdy sérum proti zmijímu uštknutí použilo,“ uvedl s tím, že toto sérum je totiž spojeno s možnou velkou alergickou reakcí.

Případy uštknutí zmijí na Náchodsku nejsou výjimečné

„Jedná se o bílkovinnou látku, která může udělat v organismu více škody než užitku,“ vyjádřil se Jiří Veselý na adresu séra proti zmijímu uštkutí. Jak dodal, nemocnice v dnešní době již nemají povinnost mít toto sérum, tak, jak tomu bylo dříve. Riziko úmrtí na uštknutí zmijí je podle Veselého relativně malé.

Jak dodal, za rok evidují v broumovské nemocnici v průměru dva pacienty se zmijím uštknutím. Jejich léčba, která spočívá v podávání léků, například antihistaminik či kortokoidů, případně adrenalinu, bývá zpravidla otázkou několika dnů. „Letos jsme tu uštknutí zmije ještě neměli,“ zakončil Jiří Veselý.

„Pokud se podá po uštknutí zmijí toto sérum, je riziko alergické reakce daleko vyšší, než pokud se sérum nepodá,“ uvedl Lukáš Holub, mluvčí náchodské nemocnice. Podle jeho informací není uštknutí zmijí vyjímečným případem, v letošním roce v Náchodě tyto případy již měly. Mezi hospitalizovanými byly i malé děti. “Všeobecně panuje neoprávněný strach z uštknutí zmije, smrtelné případy jsou v dnešní době již raritou,“ uvádí mluvčí Holub.

Co dělat, pokud k uštknutí dojde? Lidé by prý především neměli propadat panice a vyhledat lékaře. Zastaralé metody jako zaškrcování, vysátí jedu a podobně, se podle Holuba dnes již nedoporučují. S malým dítětem je samozřejmě nutné zajet okamžitě na dětské oddělením,“ dodal tiskový mluvčí Lukáš Holub.

Autor: Věra Sýkorová

7.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PREMIÉROVOU mistrovskou trefu si v náchodském dresu připsal v sobotním dopoledni Michal Rojšl (vínový dres).

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Ilustrační foto.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Náchod - V sobotu před čtvrtou hodinou ranní došlo v Náchodě, části Pavlišov k tragické nehodě, při níž zemřel pětadvacetiletý muž.

Hronov má opět postupové choutky

Náchodsko - Úvodním kolem startuje o tomto víkendu fotbalový JOPECO Okresní přebor mužů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení