Malé ohlédnutí za Bohemia Rally 2023:

| Video: Youtube

Letos se „Bohemka“ uskuteční již po jedenapadesáté. V sobotu 13. července by měl proběhnout v dopoledních hodinách shakedown, samotný start soutěže je naplánován na sobotní brzké odpoledne.

close Posádka Štolfa - Hawel v cíli loňského ročníku. info Zdroj: Se souhlasem Autoklub Bohemia Sport v ČR zoom_in Posádka Štolfa - Hawel v cíli loňského ročníku. První etapa Bohemia Rally Mladá Boleslav 2024 se odehraje na Mladoboleslavsku a nebude chybět ani divácky oblíbená speciálka na autodromu v Sosnové. Ve druhé etapě, v neděli 14. července, pak posádky absolvují náročné rychlostní zkoušky na Turnovsku.

Podle informací od Autoklubu Bohemia Sport v České republice, který tlumočil slova ředitele rally Petra Pavláta, by měla být o jeden soutěžní den kratší. „Což posádky určitě uvítají,“ napsal do tiskové zprávy o Bohemia Rally Mladá Boleslav 2024 Pavel Vydra.

Doprovodné akce připomenou 50 let

V rámci oslav výročí 50 let rally (1974 – 2024) se uskuteční řada doprovodných akcí, které se ponesou v podobném duchu jako tomu bylo v roce 2023. Určitě nebudou chybět Bohemia Veterán Mladá Boleslav, Bohemia RC Rally Mladá Boleslav, Bohemia E-sport Virtual Rally, Bohemia Eco Energy Regularity.

Bohemia Rally Mladá Boleslav 2024 je zařazena do mistrovství České republiky soudobých i historických automobilů a ve startovní listině nebudou chybět ani posádky skupiny B (Legendy).

close Účastníci veteránské Rally Bohemia 2023. info Zdroj: Deník/Michal Bílek zoom_in Účastníci veteránské Rally Bohemia 2023.

Nástupce Rallye Vltava

Poprvé se rally v Mladé Boleslavi jela ještě pod tehdejším názvem Rallye Škoda v červnu roku 1974. „Stala se v podstatě nástupnickou soutěží po evropské Rallye Vltava, která zažila v témže roce o měsíc později svoji derniéru. A hned ve svém prvním ročníku byla Rallye Škoda zařazena do mistrovství ČSSR,“ upozornil Vydra.

Po velkých a náročných přípravách se v červnu roku 1974 uskutečnil první ročník Rallye Škoda. A rovnou v době, kdy se připomínala dvě velice významná jubilea. Město Mladá Boleslav v tom roce slavilo tisíc let od svého založení a zároveň uplynulo osmdesát let od zahájení výroby vozidel v mladoboleslavském závodě.

Hvězdicová jízda pěti metropolemi

Mezinárodní soutěž začala po vzoru těch největších soutěží hvězdicovou jízdou z pěti evropských metropolí – Varšavy, Budapešti, Berlína, Bratislavy a Prahy ve čtvrtek 13. června 1974. Více jak sto padesát posádek z devíti zemí směřovalo do Mladé Boleslavi. A nebyla to jen projížďka, ale šest set kilometrů poměrně ostrým tempem v nepříznivém počasí.

Tří etapová soutěž začala o den později zvláštní klasifikační zkouškou na okruhu na okraji města automobilů. Na trati dlouhé 1800 kilometrů, která vedla Krušnými, Jizerskými, Orlickými horami i Podkrkonoším, čekalo na posádky jedenadvacet rychlostních zkoušek.

Malá fotogalerie jako připomínka prvního ročníku v roce 1974:

Fotogalerie: Bohemia Rally historie z roku 1974

Trojice nových Škodovek

Soutěž zakončila v sobotu 15. června odpoledne závěrečná klasifikační zkouška na okruhu. Vedle extrémně náročné trati, jejíž důkazem je pouhých 39 posádek klasifikovaných v mezinárodní soutěži, se motoristickým fanouškům představily tři nové vozy Škoda 200 RS. Až do poloviny soutěže se s posádkami Oldřich Horsák – Jiří Motal a Jiří Srnský – Jiří Syrovátko usadily na čele, ale pro lehčí havárie musely odstoupit.

Vyhrál legendární Hubáček

Vítězství v prvním ročníku tak zaznamenala dvojice Vladimír Hubáček – Stanislav Minářík s vozem Renault Alpine před posádkami továrního týmu Škoda Jaroslav Jelínek – Svatopluk Kvaizar (Škoda 120 S) a Karel Šimek – Oto Landecký (Škoda 100L). Čtvrté místo obsadili Jiří Šedivý s Jiřím Janečkem s třetím vozem Škoda 200 RS. Neúspěšnější zahraniční posádkou byli Peter Rumpfkeil – Karl Heinz Wellmann s Porsche Carrera na sedmém místě.

Škoda 200 RS, závodní speciál z roku 1974

| Video: Youtube

Část soutěže s deseti rychlostními zkouškami se započítávala do tehdejšího mistrovství ČSSR. Také tady bylo klasifikováno třicet devět posádek. Absolutní pořadí na prvních místech bylo shodné s mezinárodní soutěží. Na páté příčce dále skončila dvojice Milan Zapadlo - Jan Soukup se Škodou 120 S.

Začala tak podle Autoklub Bohemia Sport v České republice historie nové soutěže, která se od roku 1986 přejmenovala na Rallye Bohemia a bez jediného roku přerušení se koná dodnes.