V tiskové zprávě Autodromu Most o tom informoval mluvčí společnosti Radek Laube. Loni se na Retro Garáži v Lysé dražil mostecký safety car Škoda Octavia RS první generace zvaný „Bába“, letos přijde na řadu model přestavěný na Camera Car.

„Tento unikát vznikl ze Škody Octavia Combi ve výbavě Laurin & Klement, která sloužila na Autodromu Most nejprve jako instruktorské zaváděcí vozidlo na dráze i polygonu,“ uvedl Laube.

close Raritní Škoda Octavia Combi společnosti Autodrom Most. info Zdroj: Se svolením Autodromu Most zoom_in Raritní Škoda Octavia Combi společnosti Autodrom Most.

Josef Zajíček, majitel mosteckého autodromu, vzpomíná na okolnosti vzniku tohoto jedinečného vozidla: „Před 9 lety jsem původní auto objevil ve skladě na autodromu a rozhodl jsem, že ho převezeme do Boleslavi do Benet Automotive, což byla prototypová dílna pro Škoda Design. Zadal jsem kolegům, aby z auta vyrobili pěkný showcar, který bychom mohli využívat na autodromu.“

Vedle showcarů a dalších speciálních modelů se tehdy ve stejných dílnách stavěly také závodní vozy pro Octavia Cup.

Auto přestavěli na Camera Car

V Benetu bylo tedy auto přestavěno na takzvaný Camera Car, tedy vůz určený pro focení a natáčení dynamických záběrů na dráze „car to car“. Vedle úpravy karoserie v zadní části, kde byly odstraněny dveře, upravena střecha a přidané sedačky, má vůz navíc snížený podvozek, speciální lakování a několik dalších převážně estetických úprav, jako například zatmavené světlomety. Vůz existuje v jediném exempláři.

Automobil je v plně funkčním stavu a má najeto okolo 21 tisíc kilometrů. Upravené auto samozřejmě nesplňuje podmínky provozu na veřejných komunikacích a nemá tedy ani registrační značky. Stejně jako loni, tak i letos začíná vyvolávací cena na 1 koruně.

close Raritní škoda Octavia Combi. info Zdroj: Se svolením Autodromu Most zoom_in Raritní škoda Octavia Combi.

Vloni šli peníze na děti

Loňským úspěšným dražitelem safety caru se stal Pavel Kalina z Cabrio Gallery. Částka 92 000 korun putovala na konto nadace Autodromu Most, která peníze použila na podporu mladých sportovců a dětí v mosteckém regionu. Část peněz šla také na stavbu dětského herního prvku do zahrady domova pro seniory Harmonie.

Dražba nabídne 31 položek

Retro Garáž je největší veteránskou akcí svého druhu v České republice a v pořadí již 13. aukce bude největší v její historii. Celkem bude k dražbě připraveno 31 položek od malých mopedů až po krásné dospělé motocykly či automobily. Živé aukce doprovází prezentace vybraných veterán klubů, burza auto-moto náhradních dílů, sběratelských artefaktů, literatury a další.


Nahrává se anketa ...

Výtěžek z prodeje mosteckého Camera Caru bude opět prostřednictvím Nadačního fondu Autodromu Most věnován na podporu mosteckých neziskových spolků a sdružení.

Ve výstavních halách Výstaviště v Lysé nad Labem bude akce probíhat od 8 do 16 hodin, přičemž samotné aukce startují v 11 hodin. Další informace naleznete na webu Retro Garáže.

Jarní Retro Garáž

Kde: Výstavní haly výstaviště Lysá nad Labem
Kdy: Sobota 27. dubna 2024 od 8.00 do 16.00 hodin