Škoda Octavia - první generace (1996 – 2010)

První novodobá Octavia, jejíž design pochází z pera designéra Dirka van Braeckela, zůstala ve výrobě předlouhých 14 let. Posledních 6 let už byl ale souběžně s druhou generací vyráběn jen kombík v nižší výbavě pod označením Tour.

close Škoda Octavia RS první generace info Zdroj: Se svolením Škoda Auto zoom_in Škoda Octavia RS první generace

V roce 1996 byl na trh uveden jen liftback – tedy pětidveřová varianta se stupňovitou zádí a výklopným víkem zavazadelníku včetně zadního skla. Vůz stál na platformě PQ34 koncernu Volkswagen, kterou sdílel s Audi A3 nebo Volkswagenem Golf čtvrté generace. Kombík dorazil v roce 1998 a v roce 1999 se poprvé objevil pohon všech kol, realizovaný mezinápravovou spojkou, pro kterou se vžil název Haldex podle jejího výrobce.

Podstatný byl také rok 2000, kdy proběhla modernizace, dorazila vrcholná výbavová specifikace Laurin & Klement a taky sportovní provedení RS.

Rozměry první generace Octavie:

 • Délka: 4 511 mm
 • Šířka: 1 731 mm
 • Výška: 1 429 mm
 • Rozvor: 2 512 mm
 • Objem zavazadelníku: 528 litrů liftback; 548 litrů kombi

Škoda Octavia - druhá generace (2004 – 2013)

Octavia druhé generace pochází z návrhu tehdejšího šéfdesignéra Thomase Ingenlatha a vůz, který je oproti předchozímu modelu značně „zakulacen“, dostal platformu PQ35, tedy přímého následovníka předchozí PQ34.

close Škoda Octavia RS druhé generace info Zdroj: Se svolením Škoda Auto zoom_in Škoda Octavia RS druhé generace

Ještě ve stejný rok jako liftback se představila také druhá generace Combi, která, jak už padlo výše, byla celých šest let vyráběna současně s Octavií Tour, což byl „doběh“ první generace. Opět se objevil také pohon všech kol, sportovní RS, luxusní Laurin & Klement a v roce 2007 poprvé i provedení GreenLine a hlavně Scout. To dostalo výrazně vyšší světlou výšku 180 milimetrů a robustní oplastované nárazníky.

Na autosalonu v Paříži roku 2008 byl představen facelift se světly protaženými do blatníků. V roce 2010, když se definitivně přestal vyrábět model Tour, postavený na první generaci, vznikl Tour druhé generace. Opět šlo o levnější model se zjednodušeným ceníkem, obsahujícím dva základní benzínové motory 1.4 a 1.6. Tour druhé generace se ovšem vyráběl jen krátce a v katalogu Škody byl fakticky nahrazen první novodobou generací modelu Rapid.

Na rozměrech druhé generace Octavie je vidět poměrně masivní růst oproti první generaci, poměrově podobný ve všech hodnotách. Celkem razantně rostl také objem zavazadelníku – tedy hodnota, na které si dává záležet každá nová generace.

Rozměry druhé generace Octavie:

 • Délka: 4 572 mm
 • Šířka: 1 769 mm
 • Výška: 1 462 mm
 • Rozvor: 2 578 mm
 • Objem zavazadelníku: 560 litrů liftback; 580 litrů kombi

Škoda Octavia - třetí generace (2013 – 2019)

Tak jako se druhá generace zakulacovala a zaoblovala, generace třetí přišla při svém představení 11. prosince 2012 s hranatějšími tvary, které navrhl se svým týmem šéfdesignér Jozef Kabaň. Vůz se také poprvé postavil na novou generaci modulární koncernové platformy MQB, kterou i nadále sdílel se svými „obvyklými příbuznými“ – tedy Audi A3 nebo Volkswagenem Golf.

close Škoda Octavia RS třetí generace info Zdroj: Se svolením Škoda Auto zoom_in Škoda Octavia RS třetí generace

A přestože vůz opět rostl, posiloval a zlepšovala se mu dostupná výbava, pod kapotou se vůbec poprvé mohl objevit menší motor než čtyřválec – konkrétně přeplňovaný tříválec o objemu 1.0. Novinkou byla i CNG motorizace, označovaná jako G-Tec, která rozšířila standardní nabídku benzínových a naftových motorů. Liftback a kombi karoserie se představily souběžně a nechyběla všechna známá provedení jako RS, Scout a další. Octavia RS si navíc připsala zajímavé prvenství – šlo o vůbec první vůz Škoda, který měl omezovač rychlosti nastavený na obligátních 250 km/h.

Drobné pozdvižení vyvolala Škoda v lednu 2017, kdy přišel facelift přinášející radikální designovou změnu. Do té doby konzervativní design přídě kompletně proměnily zdvojené světlomety odvážných tvarů.

Podívejte se na oficiální video, ukazující evoluci Octavie RS:

| Video: Youtube

Co se týče mezigeneračního posunu rozměrů, na třetí Octavii se kladně projevily některé trendy. Vůz sice na půdorysu rostl, ale o milimetr se snížil a rozvor se natáhl o větší hodnotu než celková délka, což znamenalo více místa pro posádku a menší převisy karoserie. Více než kdy předtím se zvětšil i kufr.

Rozměry třetí generace Octavie:

 • Délka: 4 659 mm
 • Šířka: 1 814 mm
 • Výška: 1 461 mm
 • Rozvor: 2 686 mm
 • Objem zavazadelníku: 590 litrů liftback; 610 litrů kombi

Škoda Octavie - čtvrtá generace (2019 – dosud)

Se čtvrtou generací se dostáváme do současnosti. O design vozu, stojícího nadále na modulární platformě MQB, se tentokrát postaral šéfdesignér Oliver Stefani a Octavia se vrátila k relativně střídmým tvarům, do značné míry sjednoceným s modely Superb a Scala.

close Škoda Octavia čtvrté generace info Zdroj: Se svolením Škoda Auto zoom_in Škoda Octavia čtvrté generace

Liftback a kombi se představily 11. listopadu 2019 opět současně, provedení RS a Scout na sebe nenechaly dlouho čekat. Velkou novinkou je nicméně plug-in hybrid iV, který doplnil benzínové, naftové, CNG a nově i mild-hybridní motorizace. Zároveň do nabídky přibyly prvky, o kterých se zájemcům o Octavii ještě o pár let dříve ani nesnilo. Jmenovitě třeba head-up displej nebo elektricky ovládané sklopné tažné zařízení.

Facelift se představil jen den před uveřejněním tohoto článku a přinesl zejména drobné designové změny, nové světlomety, posílenou variantou RS a další vylepšení.

Po stránce rozměrů a jejich srovnání se třetí generací se jedná o dosud nejmenší mezigenerační posun. Konkrétně rozvor zůstal do milimetru zachován a růst karoserie se pohybuje v „kosmetických“ mezích. Na druhou stranu se ale opět zvětšil zavazadelník, takže i liftback dosáhl na základní hodnotu 600 litrů.

Rozměry čtvrté generace Octavie:

 • Délka: 4 689 mm
 • Šířka: 1 829 mm
 • Výška: 1 470 mm
 • Rozvor: 2 686 mm
 • Objem zavazadelníku: 600 litrů liftback; 640 litrů kombi