VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JIŘÍ ŠPREŇAR

Jiří Špreňar / Náchodský deník

Píšící pod jménem Jiří Řezník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Broumovské diskuse představily různé pohledy na hrdinství a odvahu

Broumov - O různých podobách hrdinství a odvahy se 6. a 7. listopadu diskutovalo v broumovském klášteře. Pátý ročník Broumovských diskusí přivítal v klášterním Dřevníku jedenáct hostů, čtyři moderátory a dvoudenní program konference si přišlo vyslechnout přes osm set návštěvníků z celé republiky.

Rozkoš čeká na déšť, zásobu vody má aktuálně jen na dva měsíce

Česká Skalice /FOTO/ - Hydrologické sucho nekončí. Přehrada svou vodou musí uspokojit potřeby elektrárny v Opatovicích. Polovina vody, která v létě tekla v Labi přes Hradec Králové pocházela právě z Rozkoše. Díky drobným dešťům se stav nezměnil k horšímu: Přesto je hladina v nádrži zhruba pět metrů pod normálem.

Policie uzavřela vyšetřování nápisu na Milencích

Adršpach - Policie v minulých dnech uzavřela srpnový příběh obnovy nápisu, který někdo napsal na jednom z nejznámějších skalních útvarů zvaném Milenci v Adršpašsko-teplických skalách.

Známé osobnosti i ve středu diskutují v Broumově o odvaze a hrdinství

Broumov /FOTO/ - Druhým dnem ve středu pokračují 5. Broumovské diskuse.

Z obcí zmizela pětina obchodů

Královéhradecký kraj - Za osmadvacet let se v Královéhradeckém kraji uzavřela pětina venkovských obchůdků. Jen za poslední tři roky jich byly dvě desítky. Teď hejtmanství hledá způsob, jak jejich „úmrtnost“ zastavit.

Při likvidaci bývalé pekárny došlo k požáru, oheň popálil dva muže

Česká Skalice /FOTO/ - K neštěstí, které si vyžádalo nejméně dvě vážná zranění, došlo v úterý před půl desátou v areálu bývalé pekárny v Palackého ulici v České Skalici. Na místo neštěstí okamžitě vyrazili zdravotníci a kromě místních dobrovolných hasičů i ti profesionální z Jaroměře.

Při Broumovských diskuzích budou debatovat o hrdinství a odvaze

Broumov - Dvoudenní konference na téma Hrdinství a odvaha začíná v úterý v broumovském klášteře. Pátý ročník Broumovských diskusí přivítá 6. a 7. listopadu řadu zajímavých hostů a nabídne bohatý doprovodný program.

Plechová hala v Josefově v pondělí večer lehla popelem

Jaroměř /FOTO/ - Požár skladovací haly o rozměrech asi 30x15 metrů v pondělí večer zalarmoval hasiče v Jaroměři a okolí.

Výstava o zajateckém táboře skončí přesně sto let po jeho rozpuštění

Broumovsko - Výstavu o zajateckém táboře z první světové války v místech dnešního letiště mezi Broumovem a Martínkovicemi budou zájemci moci navštívit už jen v pátek a v sobotu.

U skalních měst výsledky voleb platí, soud zamítl stížnosti

Adršpach, Teplice nad Metují - Přestože od komunálních voleb uplynuly již téměř čtyři týdny, tak teprve před několika dny byly s definitivní platností soudem potvrzeny výsledky voleb ve dvou sídlech, které jsou známy hlavně díky pískovcovým skalním městům.

Šlo to i bez koaličních smluv

Královéhradecký kraj - Zatímco v některých městech následovala po volbách dlouhá vyjednávání, rychle bylo „uvařeno“ v Trutnově.

Vaia: Téměř tropická říjnová noc, vichřice o síle orkánu

Královéhradecký kraj /FOTO/ - Když meteorologické úkazy dostanou jméno, končí legrace. Tlaková níže Vaia zatočila s počasím v celé republice. Přinesla nejteplejší říjnovou noc a s ní vichr, který na Sněžce v nárazech dosáhl rychlosti téměř 180 kilometrů za hodinu.

Vítr připravil věž Staré radnice v Broumově o makovici

Broumov - Silný vítr v úterý před polednem připravil o makovici věž Staré radnice na broumovském náměstí.

Přijďte oslavit výročí založení Československa!

Náchod - Začátek oslavy 1918 – 2018 bude v neděli 28. října 2018 v 17.30 na Masarykově náměstí v Náchodě, odkud vyjde průvod centrem města.

V Novém Městě nad Metují včera "upekli" čtyřkoalici, starosta se nemění

Nové Město nad Metují - Dohodnuto a podepsáno. To je výsledek více než dva týdny intenzivních povolebních jednáních o jejímž výsledku dnes informoval starosta Petr Hable.

V Broumově bourají ostudné objekty. Na demolice domů hrůzy přispívá stát

Broumov - Lžíce bagru dopadá na chatrnou střechu a ta se v oblaku prachu bortí. Dny vybydleného domu, kde nacházeli útočiště místní bezdomovci jsou zpečetěny. 

Ustupující hladina Rozkoše odhaluje i pozůstatky civilizace

Českoskalicko - Ustupující hladina přehrady Rozkoš odhaluje stále více z toho, co je jindy skryto pod hladinou. Zbytky pařezů po stromech pokácených při budování východočeského moře v 60. letech i statisíce schránek mlžů. 

Novoměšťáci termín zastupitelstva už mají, koalici zatím ne

Náchodsko – Zatímco v Náchodě byla povolební koalice sestavena ani ne 24 hodin po vyhlášení volebních výsledků, tak v Novém Městě nad Metují nebylo o koalici, z niž vzejde vedení města, zatím rozhodnuto není.

S řízením mu pomáhal alkohol, jenže dost špatně

Hronov – Dopravní nehodu, při níž řidičovy jezdecké schopnosti výrazně ovlivnil alkohol, prošetřují policisté v Hronově.

Dýňové slavnosti v Meziměstí sucho nezhatilo

Meziměstí /FOTO/ - Více než tři stovky návštěvníků zavítaly v sobotu na Dýňové slavnosti, které v Centru Walzel v Meziměstí uspořádal spolek Dýně pro broumovské tchýně.

V Litoboři zarážali horu a na obecním mini vinohradu zasadili révu

Litoboř - Stalo se již tradicí, že se první sobotu v říjnu v hostinci Jiřího Pelikána v jediné vinařské obci na Náchodsku scházejí milovníci vína na ochutnávce vína. Letos to bylo již popáté a za krásného počasí na vinobraní, dorazilo přibližně 250 účastníků, kteří měli možnost ochutnat litobořská vína i hrozny odrůdy Merlot a Solaris.

Na Náchodsku nehod ubylo, přesto za dva dny vyhasly tři životy

Náchodsko - Zatímco napříč republikou většina regionů zaznamenala za prvních devět měsíců letošního roku nárůst dopravních nehod, na Náchodsku jejich počet poklesl zhruba o pět procent.

Zdoňovské mokřady jsou nadějí pro návrat vody do přírody

Zdoňov - Navrátit vodu do vysušené krajiny. To je cíl ojedinělého projektu „Zádrž vody v celé ploše povodí Zdoňovska“, na kterém již řadu let pracuje Spolek Živá voda. Letos se ke spolupráci přidala také Maiwaldova akademie Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov.

Broumovská Veba se odráží ode dna, vrací se opět do černých čísel

Broumov - Na dobré zprávy čekala broumovská Veba a její zaměstnanci dlouho. Na základě srpnových výsledků se zdá, že se odlepila ode dna a dosáhla hrubého provozního zisku.

Senátor Martin Červíček: „Oslavy končí, práce začíná.“

Náchod - Sobotní zvolení do Senátu PČR bylo pro Martina Červíčka (ODS) podle jeho slov důvodem k oslavě, ale i velkým závazkem. „Dnes oslavuji, ale od zítřka začíná práce na tom, co jsem slíbil,“ poděkoval na sociální síti.

Pohled politologa: Červíček si kampaň odpracoval, Bělobrádek se přepočítal

Náchod - Senátní klání na Náchodsku, které v sobotu odpoledne vyvrcholilo vítězstvím Martina Červíčka nad Pavlem Bělobrádkem, bylo důkazem toho, že šlo skutečně o prestižní duel s velkým přesahem překračujícím náchodský region.

Okresní město se v duelu rodáků přiklonilo k Červíčkovi

Náchod - "Mí Náchoďané mi rozumějí," mohl by s trochou nadsázky parafrázovat slavný Mozartův výrok čerstvý vítěz senátních voleb Martin Červíček (ODS).

Je rozhodnuto. Novým senátorem za Náchodsko je Martin Červíček

Náchodsko - Je rozhodnuto. Jen něco málo přes hodinu a půl trvalo volebním komisím otevírání 22 249 a počítání 22 104 platných hlasů ve 210 okrscích spadajících pod senátní obvod č. 47 na Náchodsku a severní části Královéhradecka.

Vysokov má jasno, Červíček patří do Senátu

Vysokov - Zřejmě nejpřesvědčivější vítězství vydobyl kandidát do Senátu Martin Červíček ve Vysokově, kde má trvalé bydliště.

Rychlé počty: po 35 minutách byla sečtena polovina volebních okrsků

Náchodsko - Po 35 minutách od uzavření volebních místností byla na Náchodsku sečtena téměř polovina volebních okrsků.

O volbu nového senátora projevili největší zájem Náchoďáci

Náchodsko - Stále ještě mají možnost lidé z Náchodska a části Královéhradecka vhodit do urny hlas pro svého budoucího senátora 47. obvodu.

Souboj o Senát začíná. Bude senátorem Bělobrádek nebo Červíček?

Náchod - Čtyřicátníci a starší si jistě pamatují soutěžní televizní revue Dva z jednoho města. Finalisté dnešního a zítřejšího souboje o Senát Parlamentu ČR jsou také dva a oba mají rodiště v Náchodě.

Policie hledá svědky: Kdo viděl pád ženy z autobusu?

Náchod - Policisté z dopravního inspektorátu v Náchodě se obracejí na cestující, kteří jeli minulý týden ve středu 3. října v odpoledních hodinách mezi 16. a 17. hodinou žlutým autobusem linkové dopravy ve směru od Jaroměře na Náchod. Tento autobus přibližně v 16.45 zastavil v Náchodě, Staré Město.

Z kůlny zmizela dvě elektrokola za 110 tisíc korun

Hronov - Že vše cenné patří pod zámek, si jistě bude dobře pamatovat majitel dvou drahých elektrokol.

Novorozence bude hlídat 35 nových monitorů dechu

Náchod - Dvacet monitorů dechu Babysense na novorozenecké oddělení do Náchoda a dalších 15 do Rychnova nad Kněžnou.

To byl fofr: v Náchodě sestavil starosta Birke vládnoucí čtyřkoalici už v neděli

Náchod - Že starosta Náchoda Jan Birke s ničím moc neotálí potvrdil ani ne 24 hodin po vyhlášení volebních výsledků. Hned po prvních nedělních jednáních s "vyvolenými" se mu podařilo sestavit vítěznou čtyřkoalici. Ta se ve složení ODS a STAN, KDU-ČSL a Patrioti města Náchoda v čele s vítěznou ČSSD dohodla na vzájemné spolupráci na náchodské radnici v následujících čtyřech letech. Jako starosta bude ve funkci již ve třetím volebním období pokračovat Jan Birke.

Náměstek hejtmana Aleš Cabicar se do náchodského zastupitelstva nedostal

Náchod - Krajský radní Aleš Cabicar sice zastává post hejtmanova náměstka odpovědného za zdravotnictví, ale voliči v komunálních volbách rozhodli o tom, že bude muset opustit řady náchodských zastupitelů.

ČSSD v Jaroměři totálně vybouchla, 3,12% nestačilo ani na jeden mandát

Jaroměř - Tradičně slabou volební účast ukázalo sčítání lístků v Jaroměři, kde o složení zastupitelstva rozhodovalo jen 37,11% oprávněných voličů.

Volba pro Broumov má 6 křesel, o jedno víc než Francova ČSSD

Broumov - Volební souboj Volby pro Broumov současného starosty Jaroslava Bitnara s exhejtmanem a dosluhujícím senátorem Lubomírem Francem (ČSSD) vyhrála Volba.

Volby snů: Karla Járu těší výsledek komunálek i jasné referendum

Hronov - Nepřejeme si výstavbu nové radnice a ani nechceme, aby město nabízelo k prodeji dvě budovy v centru města, v nichž úředníci radnice sídlí - tak by se dal ve stručnosti interpretovat výsledek místního referenda, které mělo možná pro někoho nečekaně jednoznačný průběh.

AKTUALIZOVÁNO

Spanilá jízda oranžového expresu pokračuje, komunisté narazili

Náchod - Sice to nebyl takový oranžový triumf jako před čtyřmi lety, ale přesto náchodská ČSSD ovládla komunální volby v okresním městě.

Tajemnice městského úřadu Fichtnerová porazila starostu Brandejse

Teplice nad Metují - Jen 19 hlasů byl rozdíl mezi vítězným sdružením Změna pro město, v jehož čele stojí tajemnice městského úřaduÚ Blanka Fichtnerová, a druhým v pořadí Starostové a Nezávislí 2018 s lídrem starostou Milanem Brandejsem.

V referendu o vedení tranzitní dopravy se většina přiklonila k obchvatu

Nové Město nad Metují - Celkem 3453 oprávněných osob se včera a dnes zúčastnilo místního referenda o variantě řešení tranzitní dopravy v Novém Městě nad Metují. Více než 61% zúčastněných se kladně vyslovilo pro to, aby orgány města žádaly ukončení prací na realizaci stavby přeložky I/14 v navrženém dopravním koridoru Vladivostok - okolo nádraží ČD - pod Malecím - nad Vrchoviny a začaly prosazovat v dokumentech územního plánování podmínky pro vytvoření jižního obchvatu města na trase Spy - Vladivostok - Osma - Nahořany.

V nejmenší obci na Náchodsku se jména zastupitelů nemění

Libchyně - Jako jedna z prvních v republice měla hlasy sečtené Libchyně na Novoměstsku. V nejmenší obci Náchodska, kde žije 71 obyvatel, evidovala volební komise 56 voličů. Z nich dorazilo do jediného volebního okrsku na obecním úřadě 32, čímž "vyšroubovali" volební účast na 57,14%.

Jasno o složení zastupitelstva bylo v Bezděkově už před volbami

Bezděkov nad Metují - Konec. Volební komise na celém Náchodsku úderem 14. hodiny zevnitř uzamkly volební místnosti a začalo sčítání hlasů. Nejinak tomu bylo i v Bezděkově, kde však o složení nového zastupitelstva bylo jasno dávno před tím.

Volby pokračují: V Broumově mohou volit i kandidáta, jenž se jich nedočkal

Náchodsko - Úderem osmé hodiny se dnes opět otevřely volební místnosti na Náchodsku. Voliči mohou až do 14 hodin ovlivnit podobu místních zastupitelstev a vybrat toho, kdo je podle ních nejlepší adept na hájení zájmů Náchodska v Senátu ČR.

Odvolili jako první a spěchali na vlak. Jeli na Moravu na burčák

Broumov - S úderem 14 hodiny začal ve volebním okrsku č. 9 v Domově důchodců v Jiráskově ulici volební víkend, který po noční přestávce vyrcholí zítra odpoledne sčítáním hlasů. Komunální a senátní volby začaly.

Při Dni architektury upozornili na povedené stavby i zkažené baráky

Broumov - Do celorepublikového Dne architektury se poslední zářijový den připojili i v Broumově. Téměř tříhodinovou komentovanou procházku městem s ukázkami povedených i méně vydařených rekonstrukcí a oprav vedli náchodský architekt Viktor Vlach a místní historik architektury Petr Staněk.

Při volbách budou hledat odpovědi i v místních referendech

Náchod -Zatímco v drtivé většině obcí a měst hradeckého kraje budou voliči v pátek a v sobotu rozhodovat pouze o novém složení místních zastupitelstev, v Novém Městě nad Metují, Hronově a Dřevěnici na Jičínsku budou navíc hlasovat v místním referendu.

Opel prorazil plot a skončil v zahrádce

Bohuslavice nad Metují - Kuriozním zaparkováním skončila cesta posádky modrého Opelu, který v úterý kolem 13. hodiny neplánovaně opustil silnici vedoucí přes Bohuslavice nad Metují.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT