Jediný pracovní úraz, který se stal v březnu minulého roku a skončil smrtí, utrpěla zaměstnankyně náchodské Rubeny. „Během šetření jsme zjistili, že nevěnovala patřičnou pozornost své činnosti a došli jsme k závěru, že nedošlo k cizímu zavinění. Případ jsme odložili,“ informovala nás tisková mluvčí náchodských policistů Eva Prachařová. A co že se vlastně stalo? Stroj, u kterého pracovala, ji zachytil a vtáhl dovnitř. Žena utrpěla mnohočetná poranění, kterým podlehla.


V některých případech za zranění svého zaměstnance mohou zaměstnavatelé, ale drtivá většina jich je právě kvůli nepozornosti zaměstnanců.
„Vždy zjišťujeme, zda pracovník dodržel pracovní postup, zda byla jeho práce v souladu s bezpečnostními normami. Také si ověříme, jestli byl řádně proškolen. Dále je třeba zjistit, zda na pracovním úrazu nenese odpovědnost nějaká další osoba,“ vysvětluje policejní mluvčí.


Pokud se úraz stane kvůli závadě na stroji, zjišťují policisté, kdo byl za stav stroje zodpovědný. „Stávají se i úrazy, za které nemůže ani zaměstnanec, ani zaměstnavatel. Klasickým příkladem je skrytý závada v materiálu, se kterým zaměstnanec pracuje.


Mluvíme–li o úrazech v zaměstnání, měli bychom zde zmínit zranění policistů ve službě. Podle Evy Prachařové za posledních několik let nedošlo na Náchodsku k úrazu, při kterém by policista přišel o život. „Při honbě za pachatelem například jeden z našich polistů špatně došlápl, protože si nevšiml díry v zemi. Jiný zase nohou zavadil o ostnatý drát. Jedná se tedy spíše o drobnější úrazy, které nemají tragické následky,“ policejní mluvčí.