Při cestě autem z Prahy do Splitu zaplatí cestovatelé za pohonné hmoty a mýto při průměrné spotřebě 7 litrů paliva na 100 kilometrů asi 4150 korun. Oproti loňskému roku tak ušetří téměř tisícovku. Cesta do Benátek je levnější zhruba o sedm stovek. Důvodem jsou především levnější pohonné hmoty – loni byla průměrná cena paliv 48 korun za litr, letos jen 35.
Další náklady představuje pro motoristy pojištění, které sice není povinné, ale v případě technického problému či nehody může ušetřit spoustu problémů. „V zahraničí jsou náklady v případě problému pochopitelně vyšší,“ konstatoval vedoucí Odboru public relations pojišťovny Kooperativa říká Marek Vích.
Například odtah osobního automobilu z Budapešti do Chomutova podle něj přijde na 33 tisíc korun, obytného vozu z Milána do Teplic na 72 tisíc. V neposlední řadě je třeba myslet také na parkování v místě pobytu a jeho cenu.
Vlakem či autobusem
Ne každý ovšem auto vlastní nebo chce sedět za volantem mnoho hodin při cestě k moři. Takový cestovatel může k dopravě do vysněné destinace využít i autobusových nebo vlakových spojů a většinou tím i ušetří. Regiojet letos vypravuje své žluté vlaky do chorvatské Rijeky třikrát týdně. Cesta z Prahy pro dvě osoby začíná na 1280 korunách, což je zhruba polovina nákladů, kterou zaplatí za stejnou trasu motoristé za pohonné hmoty a mýto. K tomu je ovšem potřeba připočíst i cenu za lůžko, pokud nechce cestující trávit celou dobu na sedačce.
České dráhy přímé spoje do jižní Evropy nenabízejí, jejich přímé vlaky ale jezdí například na sever k Baltskému moři. „Sezónní noční vlaky jezdí z Bohumína do několika destinací v Polsku,” upřesnil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.
Také cena jízdenky na žlutý autobus pro dvě osoby za cestu z Prahy do Splitu může být zhruba poloviční oproti nákladům na mýto a pohonné hmoty. O několik stovek levnější než vlastní auto jsou i zelené autobusy společnosti Flixbus z Brna do Bašky nebo z Prahy do Gdyně. Nespornou nevýhodou je na druhou stranu doba jízdy, která je v případě autobusů či vlaků zpravidla o několik hodin delší než jízda autem.
Cestou to jen začíná
Ačkoliv cesta k moři od loňska zlevnila, v letoviscích samotných si Češi spíše připlatí. Po započtení inflace a změny kurzu místní měny vůči koruně je pro Čechy například v Chorvatsku o čtyři procenta dráž než v loňském roce. Největší nárůst cen je patrný v zemích visegradské čtyřky, v Polsku o 14 procent a v Maďarsku dokonce o 27 procent.