Přinejmenším každý stý obyvatel České republiky je aktuálně nakažen koronavirem. V zemi bylo podle hygieniků a ministerstva zdravotnictví včera 113 tisíc aktuálně nemocných z 10,7 milionu obyvatel. Jedná se tedy o více než jedno procento z celkové populace, přesněji jde o 1059 lidí na každých 100 tisíc obyvatel.

A to se experti, včetně ministra zdravotnictví Romana Prymuly, shodují, že skutečná čísla budou vyšší. Část zejména bezpříznakových nakažených se nedaří odhalit, například kvůli přetíženému trasování kontaktů již odhalených případů.

Stát nyní začal nově zveřejňovat i údaje o infikovaných ve všech více než šesti tisících obcích. Ukazuje se, že v některých z nich je nakažen i každý pátý či šestý člověk. Nejčastěji se jedná o vesnice či městyse o desítkách až stovkách obyvatel.

Nejhůř je na tom Liblín na Rokycansku. Dle posledních dostupných údajů ministerstva je tam aktuálně nakaženo 72 obyvatel z 272 lidí, kteří v obci podle Českého statistického úřadu bydlí. Nicméně v tomto případě hygienici neobjevili ložisko koronaviru přímo mezi obyvateli městyse, ale v tamním Domově sociálních služeb.

Zleva ministr zdravotnictví Roman Prymula, místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček a premiér Andrej Babiš.
Vláda uzavřela služby a maloobchod. Volný pohyb omezila na nákup či do práce

„Hrozivý pondělní nárůst se naštěstí zastavil,“ okomentoval situaci ředitel domova Petr Kounovský. Průběh nemoci je u tamních nakažených mírný, vesměs se zvýšenými teplotami.

Podle dat zveřejněných včera ráno na webu ministerstva zdravotnictví mají tři obce v zemi nakaženého každého pátého obyvatele: jedná se o Rohatsko a Loukov na Mladoboleslavsku a Kojatice na Třebíčsku.

Nákaza aktuálně bují ve 4806 tuzemských obcích, jen 1452 zůstává bez koronaviru.

Zdroj: Deník Data