Počty lidí hospitalizovaných s nemocí covid-19 se pohybují kolem osmi tisíc. Přetížení lékaři a zdravotní sestry přitom musejí pečovat i o pacienty, kteří nemají prakticky žádné obtíže. Jenom byli pozitivně testováni na koronavirus a skončili ve zdravotnickém zařízení.

V současné době se počet takzvaných bezpříznakových pacientů pohybuje mezi devíti sty a tisícovkou. Jedná se tak o každého osmého hospitalizovaného, vyplývá z podrobných údajů o lidech s koronavirem ležících v nemocnicích, které má k dispozici server Hlídač státu.

Koronavirus. Ilustrační foto.
S koronavirem zemřely v Česku čtyři tisíce lidí. Polovině bylo přes 80 let

V těžkém stavu se aktuálně nachází 14 procent z hospitalizovaných, středně těžký průběh nemoci má necelých 41 procent pacientů a 33 procent se nachází v lehkém stavu. Zmíněných bezpříznakových pacientů nakažených covidem v nemocnicích je pak zhruba 12 procent.

Kde jich je nejvíc

Největší počet hospitalizovaných s koronavirem se nyní nachází v nemocnicích Jihomoravského kraje. Mezi tamními dvanácti sty pacienty je zároveň i třetí největší podíl bezpříznakových. Jedná se o 16 procent.

Na prvním místě v podílu pacientů bez „covidových“ obtíží je Vysočina, na druhém místě Zlínský kraj.

Nemocnicím v těchto regionech by tak mohla nejvíce ulevit nová povinnost, podle níž mají kraje vyčlenit 80 až 160 lůžek (podle počtu obyvatel) pro infikované koronavirem, kteří ale nemají zdravotní obtíže. Opatření je platné od tohoto pondělí.

Kam s pacienty

Jak na tom jednotlivé kraje aktuálně jsou? „V rámci sociálních pobytových zařízení je v Jihomoravském kraji necelých 400 volných lůžek. Tato zařízení mají zřízeny takzvané covid zóny,“ reagovala pro Deník Monika Brindzáková, mluvčí Jihomoravského kraje.

V pondělí přijal krajský krizový štáb usnesení, které ukládá ředitelům zařízení přijímat zpět pacienty. „Toto usnesení se týká rovněž covid pozitivních, ale již neinfekčních pacientů, kteří byli uživateli sociální pobytové služby před hospitalizací,“ dodává Brindzáková.

Zdravotníci pečují o pacienta s koronavirem. Ilustrační foto
Nemocnice v Česku se kvůli covidu plní: Známe jejich aktuální kapacity

V Praze vznikla nová lůžka například v jednom z pavilonů bohnické psychiatrické nemocnice či v Domově pro seniory na Zahradním Městě.

Ministr vnitra Jan Hamáček včera navíc uvedl, že pokud to nemocnicím pomůže, je připraveno několik tisíc lůžek v lázních pro lidi, kteří nevyžadují intenzivní péči.