Jmenuje se Petr Novák, před necelým půl rokem oslavil 48. narozeniny. Je starostou. A pokud má vysokoškolský titul, s největší pravděpodobností se jedná o inženýra. Tak vypadá nejtypičtější kandidát, který se uchází o hlasy voličů v nadcházejících krajských volbách.

Zdroj: Deník Data

Deník zanalyzoval podrobné údaje o všech více než 9700 kandidátech. Co z dat vyplývá?

Ženy v defenzivě

Výrazně převládají muži, jejich podíl činí 72,5 procenta. Nejvíce „testosteronové“ kandidátky se nabízejí voličům ve Středočeském, Jihomoravském a Zlínském kraji.

Naopak v Libereckém kraji mají ve srovnání s ostatními regiony na kandidátkách nejvíce žen, a to 31 procent.

Celorepublikový průměr ale činí jen 27,5 procenta. „Relativní zastoupení žen se oproti předchozím volbám mírně snížilo,“ lakonicky konstatuje ve své zprávě Český statistický úřad.

Ilustrační foto.
Celebrity i zkušení politici. Volby do Senátu přinesou pozoruhodné souboje

Mladí vs. staří

Nejstarším člověkem, který se uchází o hlasy voličů, je 91letý Jaroslav Hlubůček z Libereckého kraje, který v kolonce povolání uvádí, že je „sklář, čestný předseda Svazu výrobců skla a bižuterie“.

Na opačné straně věkového spektra v celé republice figuruje osmnáct 18letých.

Průměrný věk všech kandidátů činí 48 let. Z nejstarších si budou vybírat lidé v Olomouckém kraji (kde jejich průměrný věk přesáhl padesátku), nejmladší regionální politici se naopak nabízejí voličům na Ústecku.

Ilustrační foto.
Krajské a senátní volby: Manuál pro voliče. Jak neudělat chybu a mít platný hlas

Snaživí inženýři

Co se týče vzdělání, vysokoškolský titul (před jménem) má mírně nadpoloviční podíl kandidátů, konkrétně se jedná o 48 procent z lidí usilujících o křeslo v krajských zastupitelstvech.

Vysokou školu absolvovali především kandidáti v Jihomoravském kraji (titulem se jich pyšní 57 procent), naopak nejméně jich je v Pardubickém kraji (jen 41 procent vysokoškoláků).

Když už kandidáti titul mají, nejčastěji se jedná o inženýry. Těch voliči najdou nejvíce v procentuálním vyjádření na Zlínsku, v absolutním počtu pak v Moravskoslezském kraji.

V kolonce povolání kandidáti nejčastěji uvádějí, že jsou starostové či místostarostové. V krajských zastupitelstvech by ale rádo zasedlo také například 427 učitelů a učitelek nebo 241 lékařů a lékařek.