Už půl roku žijeme v Česku s koronavirem – poprvé byla nákaza prokázána na začátku března u tří lidí, kteří si nemoc přivezli z Itálie. Po jarní špičce a následném uklidnění čísla nových případů na konci prázdnin opět vystřelila k rekordním výšinám.

Zdroj: Redakce

Deník proto zanalyzoval 25 tisíc dosavadních případů nákazy po jednotlivých týdnech, čímž se eliminovala rozkolísanost denních statistik (o víkendech se například méně testuje).

Co z dat vyplynulo?

Hlavní hygienička Jarmila Rážová
Hlavní hygienička Rážová má koronavirus. Vojtěchův test byl negativní

Prázdninový rekord

V posledním týdnu na konci srpna hygienici zaznamenali doposud nejvyšší počet nových případů nákazy nemocí covid-19, téměř 2,5 tisíce.

Během jarní fáze pandemie na přelomu března a dubna přitom úřady hlásily nejvíce necelých osmnáct set čerstvě nakažených týdně.

Jak ale upozorňují experti, dívat se jen na celková čísla nemá příliš smysl.

„Epidemiologická situaci je dobrá, přestože čelíme velkému počtu nově diagnostikovaných,“ uvedl minulý týden ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. „Nemoc nezasahuje rizikové skupiny, je nízká mortalita a není tolik hospitalizovaných.“

Prázdné nemocnice

Stačí se podívat hlouběji do struktury nově infikovaných. Na jaře byl mezi nakaženými každý třetí až pátý v rizikové skupině nad 65 let. Na konci prázdnin se jednalo jen o každého osmého až devátého v tomto věku.

Ilustrační foto
Pneumokokových nemocí ubylo. Důvodů může být více, i koronavirus

Uklidňující může být i fakt, že v současnosti – na rozdíl od jarních týdnů – leží v nemocnicích výrazně méně lidí s covidem-19.

V dubnu pečovali lékaři a sestry až o 422 pacientů najednou, v současné době se počty hospitalizovaných pohybují kolem 150.

S tím souvisí i fakt, že zatímco v dubnu během nejhoršího týdne zemřelo 72 lidí s koronavirem, v posledním srpnovém týdnu se jednalo „jen“ o osm úmrtí.

Neumírá se víc

Relativně dobré zprávy přináší i Český statistický úřad, který sleduje celkové počty úmrtí v jednotlivých kalendářních týdnech roku – bez ohledu, zda lidé skonali s covidem či bez něj.

Zatímco například Švédi letos hlásí největší počet úmrtí od posledního hladomoru před 150 lety, česká čísla se drží na průměru předchozích let.