Ptačí hodinka. Počítejte ptactvo na krmítku
KDY: 6. - 8. ledna
KDE: kdekoliv v ČR

Už 6. ledna začíná pátý ročník Ptačí hodinky, programu občanské vědy České společnosti ornitologické (ČSO). V něm budou tisíce lidí v celém Česku od 6. do 8. ledna opět sledovat svá ptačí krmítka a zapisovat opeřené návštěvníky. Pomocí dlouhodobého projektu ornitologové ve spolupráci s veřejností zjistí více o chování a populacích zimujících ptáků, významu přikrmování a odhalí další zajímavé výsledky. Sčítání se může zúčastnit úplně každý bez předchozích zkušeností a nutnosti se předem registrovat. Kdykoliv od pátku do neděle si stačí vyhradit hodinu času, během které budou lidé sledovat své krmítko a výsledky vloží do formuláře na ptacihodinka.cz.Zapojení do Ptačí hodinky je jednoduché. Stačí jen nasypat do krmítka, připravit psací potřeby nebo si otevřít online formulář a pak 60 minut pozorovat ptačí návštěvníky. Pokud se stane, že druh neurčíme, také to nevadí a toto pozorování vložíme jako „neznámý druh“. Zapisujeme u každého druhu vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku jako nejvyšší počet pozorovaný v jeden okamžik. Více informací o sčítání se dozvíte na webu birdlife.cz.

Cesta za třemi králi
KDY: 6. ledna
KDE: Jičín 
ZA KOLIK: zdarma

Akce pro celou rodinu se koná 6. ledna v Jičíně. Připravená je trasa s několika zastávkami. Cesta začíná na Valdštejnově náměstí v Městském informačním centru, kde obdržíte instrukce (mezi 14. a 17. hodinou.). Příběh vás povede do pobočky Knihovny Václava Čtvrtka Na Jihu (v „bunkru“), kde si vyrobíte tříkrálové koruny. Cíl cesty je v Nízkoprahovém klubu Exit (opět v „bunkru“), kde dostanete diplom, teplý čaj, budete si moct zahrát stolní hry a vyfotit se jako tři králové. 

Živý Betlém 
KDY: 6. ledna 
KDE: Náchod

Začátek ledna patří v Náchodě již tradičně akci „Živý Betlém“. Dnes si na Masarykově náměstí připomenete biblický příběh narození Ježíše Krista, a to ve dvou představeních v 17 a 18 hodin. Přijďte se poklonit synu Božímu, právě narozenému.

Tříkrálový vejšlap
KDY: 7. ledna
KDE: hrad Vízmburk

Přijďte společně shodit sváteční kila! U příležitosti Tříkrálové sbírky se koná organizovaný výšlap na hrad Vízmburk. Stánek s občerstvením bude otevřený a hrad přístupný. Přijdou opět i tři králové. Otevřeno ve stánku bude od 10:00 (svařák, medovina, čaj, lahvové pivo, špekáčky na opečení). Z Červeného Kostelce se společně vyráží ve 12:00 z náměstí. Z Havlovic od Horáků ve 13:00 hodin.

Jemná krása tkaných miniatur
KDY: do 12. února, denně mimo pondělí (8–12 a 13–16 h.)
KDE: Krkonošské muzeum, Jilemnice

Výstava představuje soubor tkaných etiket, záložek do knih, sportovních nebo firemních znaků a nášivek ze soukromé sbírky Herberta Köglera. Ojedinělá kolekce, zapsaná do České knihy rekordů, obsahuje výhradně české stuhařské výrobky.

Zimní přejezd – přechod Zvičiny
KDY: 7. ledna
KDE: Zvičina

Klub českých turistů Hořice zve na 42. ročník přejezdu / přechodu Zvičiny. V případě nedostatku sněhu je akce pěší nebo cyklo. Svou trasu si zvolí každý sám. Registrační průchozí místo je Raisova chata, a to v době od 10 do 14 hodin. Současně se koná také od pátku do neděle 25. zimní táboření na Zvičině

Tříkrálový průvod
KDY: 6. ledna
KDE: Česká Skalice

Od kostela v Maloskalické ulici vyjde v 15 hodin průvod a projde Havlíčkovou a Podskalní ulicí do ulice Boženy Němcové a na Husovo náměstí. Připojit se můžete kdekoliv na trase. Na náměstí promluví farář Adam Depa. Pak vystoupí s krátkým programem pěvecký sbor Viktorka z pobočky ZUŠ Česká Skalice.

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby
KDY: 8. ledna v 16 hodin
KDE: Hořice

Na závěr vánočního období již tradičně uvedou hořické spolky a jejichpřátelé Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby. Účinkují pěvecké sbory Ratibor a Vesna, Bona vita a Laurentius z Nového Bydžova a Hořický komorní orchestr. Jako host vystoupí vokální kvartet Carpe musicam. Dobrovolný příspěvek bude použitý na opravu průčelí kostela.

Tříkrálový koncert
KDY: 6. ledna v 18 hodin
KDE: Broumov

V kostele svatého Petra a Pavla v Broumově vystoupí pěvecký sbor Stěnavan a Trio Braunensis.

Živý betlém na Žernově
KDY: 7. ledna v 17 hodin
KDE: Žernov

Městys Žernov zve na Živý Betlém, příběh o narození Ježíška, v podání ochotníků a dobrovolníků z Náchoda.

XLVI. ročník Novoročního běhu
KDY:  7. ledna od 10 hodin 
KDE: start u Základní školy v Horním Kostelci

TJ Horní Kostelec z.s. s podporou města Červený Kostelec zve na XLVI. ročník Novoročního běhu, který se bude konat 7. ledna 2023 od 10:00.Registrace proběhne od 8:30 před Základní školou v Horním Kostelci, kde se i celý závod následně odstartuje. Délka trati je pro tento rok 11.500 m.

Kultura města objektivem V. Bartošky doplněna o sbírku autogramů
KDY: 7.ledna až 12. února
KDE: Dvůr Králové nad Labem, Výstavní síň Staré radnice

Václava Bartošku většina Královédvoráků zná jako milovníka kultury, sportu a vášnivého fotografa. V roce 1985 začal fotografovat taneční kurzy v Hankově domě a později k nim přibyly koncerty a divadelní představení. V roce 2008 se stal kronikářem města a tehdy vznikl nápad přidat ke kronice fotografie a spojit je s autogramy. Proto začal dokumentovat kulturní akce a vytvářet jim „kartu“, na které byly uvedeny podrobnosti o akci včetně účinkujících herců, zpěváků a další osobností. Kartu doplnil jejich autogramy a fotografiemi. Výstava „Kultura města objektivem Václava Bartošky doplněná o sbírku autogramů“ připomíná řadu zajímavých akcí dob minulých i současných. K vidění bude také unikátní sbírka autogramů známých osobností.
Vernisáž výstavy proběhne 6. ledna 2023 od 17 hodin.
Vstupné: dospělí 50 Kč, snížené vstupné 30 Kč