HRADECKO

Smiřické svátky hudby podporují mladé talenty

Kdy:
pátek 14. dubna v 18 hodin
Kde: Kaple Zjevení Páně, Smiřice
Za kolik: 50 korun
Proč přijít: Na koncertě představí své umění mladí nadějní žáci ze základních uměleckých škol z Dobříše, Uničova, královéhradecké Střeziny a ze Smiřic. Patronkou koncertu je houslistka Julie Svěcená. Akce je součástí festivalu Smiřické svátky hudby.

Vernisáž výstavy Věra Jičínská

Kdy:
sobota 15. dubna v 15 hodin
Kde: Galerie moderního umění, Hradec Králové
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Vernisáž výstavy Věra Jičínská se uskuteční v sobotu 15. dubna v 15 hodin v Galerii moderního umění v Hradci Králové. Kurátorkou výstavy je Martina Pachmanová. Výstava Věry Jičínské přibližuje stěžejní aspekty tvorby této neprávem opomíjené osobnosti českého moderního umění. Na základě výběru obrazů, pastelů, kreseb, grafik, ale i málo známých fotografií, vykresluje vývoj autorčina díla v meziválečném období, kdy studovala, pracovala či vystavovala v Brně, Mnichově, Praze, Paříži, Bretani, Pětikostelí nebo Dobrušce. Připomíná ale také její práci na poli užitého umění, jemuž se věnovala po druhé světové válce. Výstava potrvá až do 10. září.

Výstava nožů a chladných zbraní

Kdy: sobota 15. dubna od 9 do 17 hodin
Kde: Galerie Artičok, Hradec Králové
Za kolik: 150 korun / senioři 120 korun / děti do 12 let zdarma
Proč přijít: Mezinárodní prodejní výstava nožů a chladných zbraní Hradecký nůž se koná v sobotu v Galerii Artičok na třídě Karla IV. Letos jde již o 8. ročník akce. Výstava je pod záštitou primátorky města Hradce Králové. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky šermířských soubojů s kordem, puškařství Skrbek, brusiče nožů, který se učil řemeslu až v Japonsku, kovorytce a samozřejmě různé zajímavé nože, které bude možné si zakoupit.

Městské farmářské trhy

Kdy: sobota 15. dubna od 9 do 13 hodin
Kde: Tylovo nábřeží, Hradec Králové
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Nové farmářské trhy se budou konat od 15. dubna každou druhou sobotu na Tylově nábřeží v Hradci Králové. První trhy 15. dubna budou ve znamení chovu hovězího dobytka. Návštěvníkům se představí farma Naše hospodářství z Osic a farmář Jakub Erler, který povypráví, jak to na jejich farmě chodí, jak se starají o zvířata, čím je krmí a tak dále. Příchozí se mohou těšit na řadu lokálních produktů i doprovodný program pro děti.

JIČÍNSKO

Jarní běh lipovou alejí

Kdy: sobota 15. dubna
Kde: Jičín
Za kolik: startovné - děti 50 korun, dospělí 100 korun
Proč přijít: Rok se s rokem sešel a čeká nás již jedenáctý ročník Jarního běhu lipovou alejí! Start je od 9.30 hodin. Přihlášky na závod se budou podávat pouze na místě v den závodu. Přihlašování bude probíhat pod tribunou atletického stadionu (ne v lipové aleji) a bude končit vždy 30 minut před startem dané kategorie.

Slepice, nejlepší přítel Řehče

Kdy: sobota 15. dubna od 13.30 hodin
Kde: Knihovna Václava Čtvrtka, Jičín
Proč přijít: Zábavné odpoledne věnované „odborné přednášce“ Spytihněva Volátka. V rámci programu budou předány ceny 22. ročníku literární soutěže Řehečská slepice. Hudbou doprovází Řehečské kvarteto. Akce se koná pod záštitou hejtmana Řehečského kraje Bc. Ferdinanda Krasavce, DiS., MBA.

NÁCHODSKO

Cestománie

Kdy: sobota 15. dubna od 16.00 hodin
Kde: Obecní úřad, Horní Rybníky
Za kolik: Vstupné dobrovolné.
Proč přijít: Nenechte si ujít 20.ročník Cestománie – cestopisných přednášek a setkání cestovatelů. Letos opět zavítáte do širokých koutů naší planety: objevíte světu uzavřenou Severní Koreu, poznáte nejen pouště Saudské Arábie, nakouknete do národních parků Utahu nebo vystoupáte a sjedete na lyžích Mont Blanc. Jubilejní ročník bude mít i bonusové retrospektivní přednášky: Cestu po zemi Indie 2001, Sama na cestách po světě nebo vzpomínku na expedici Dhaulágiri 1984 v Nepálu. Výtěžek akce opět podpoří Centrum pro dětský sluch TamTam, o.p.s. podporující rodiny s dětmi se závažnými poruchami sluchu a druhou polovinou i sbírku SOS Ukrajina organizace Člověk v tísni. Součástí akce bude i bohaté občerstvení včetně ochutnávky exotických pokrmů a velmi oblíbená divácká vědomostní soutěž se slosováním o atraktivní věcné ceny.

Velikonoční retro disco party ve Walzlovce

Kdy: sobota 15. dubna od 20.00 hodin
Kde: Centrum Walzel, Meziměstí
Za kolik: 150 korun
Proč přijít: Nenechte si ujít jedinečný zážitek s dnes už retro hity, které na přelomu tisíciletí bořily hitparády a dodnes jim patří místo v playlistech rádií i v tanečních klubech. Čeká vás exploze hudby, zábavy a tanečních vzpomínek ve velkolepé hudební výpravě. Když se řekne Cascada, Inna, DJ Antoine nebo Lou Bega, to už mnozí fanoušci zbystří. Chcete si zatancovat známý tanec od kapely Las Ketchup na skladbu Asereje, zakřičet společně legendární hymnu I like to move it move it od Reel 2 Real anebo se prostě jen přijít pobavit s přáteli? Vraťte se zpět do minulosti a zažijte horečku sobotní noci v duchu minulých let. Rezervace stolů na tel. čísle 724351801. Součástí akce bude fotokoutek, retro menu, míchané retro drinky a spousty dalšího.

Výsadba starých odrůd u Cikánky

Kdy: sobota 15. dubna od 14.00 hodin
Kde: u Cikánky, Police nad Metují
Proč přijít: Město Police nad Metují zve na vycházku s panem Vítězslavem Hauptem, pardubickým dendrologem, zaměřujícím se mj. na staré a krajové odrůdy.. Vycházka se sázením stromů, praktickou ukázkou a diskuzí přímo na místě.  Sraz je ve 14:00 u Cikánky nad Policí nad Metují. Na co se mohou účastníci těšit? Praktická ukázka správné výsadby. Povídání o zapomenutých odrůdách. Vycházka po naší krajině. Časový rozsah akce je cca 2 hodiny. Informace na: http://www.zapomenuteodrudy.cz/

XIV. Ostrostřelecko-městský ples

Kdy: sobota 15. dubna od 20.00 hodin
Kde: Pellyho domy, Police nad Metují
Za kolik: 150 korun
Proč přijít: Hraje Bumble Bee Band. Občerstvení zajištěno. Prodej vstupenek v Informačním centru v Pellyho domech.

RYCHNOVSKO

Posezení s harmonikou

Kdy: v sobotu 15. dubna od 15.00
Kde: v kulturním domě U Lva v Častolovicích
Za kolik: 100 korun
Proč přijít: Základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Častolovicích připravila Příjemné Posezení s harmonikou, na němž vystoupí Malá kapela a hosté. Kulturní program je prý bohatý a je na co se těšit. Každým rokem se pěkně vyzdobený sál naplní do posledního místa a všichni přítomní poslouchají známé písničky, při kterých si často i zazpívají. Protože toto tradiční přátelské posezení se koná již potřinácté, je velký předpoklad úspěchu i v letošním roce. Ve vkusně vyzdobeném prostředí budou vyhrávat harmonikáři z celých východních Čech.

Otevírání silnice - Pohoř Geng 2023

Kdy: sobota 15. dubna v 10.00 hodin
Kde: Pohoří u Dobrušky
Proč přijít: Pohoř Geng zve na otevírání silnic s posvěcením motorek a motorkářů. Sraz je v 10:00 na statku u Oubrechtů (Pohoří čp.73). Posvěcení motorek i jezdců provede o hodinu později kněz R.D.Mgr. Filip Foltán z Opočna. Potom bude následovat odjezd směr Jaroměř, Lázně Bělohrad, Zámecký resort Dětenice, kde bude na hodinu přestávka. Poté jezdci zamíří zpět na statek u Oubrechtů v Pohoří, kde bude možnost posedět až do večera. Podle počasí se trasa může upravit.

Beatles revival

Kdy: sobota 15. dubna od 19.00
Kde: městský klub Sokolovna Vamberk
Za kolik: 450 korun
Proč přijít: Jedinečná tříhodinová show s Beatles revival z Kladna vypukne v sobotu večer v Sokolovně ve Vamberku. Speciálním hostem bude Karel Kahovec, který připomene hity Petra Nováka.

TRUTNOVSKO

Jarní ples aneb na Pravrchu se tančí!

Kdy: sobota 15. dubna od 20.00 hodin
Kde: KD Střelnice, Vrchlabí
Za kolik: 200 korun
Proč přijít: Přijďte si zatančit v rytmu valčíku, jivu, polky a dalších společně s žáky a průvodci ZŠ Přátelství Vrchlabí. Široká veřejnost a přátelé školy jsou vítáni. K tanci a poslechu zahraje kapela VzHáčka, Na programu bude i nevšední tombola a od půlnoci studentské disko, které bude mixem dvou století.

Pozvánka:

Tradiční ples na Dvoračkách

Kdy: sobota 15. dubna od 19.00 hodin
Kde: Rokytnice nad Jizerou
Za kolik: Cena vstupenek 890 korun - v ceně je zahrnuta doprava tam i zpět, vstup a raut.
Proč přijít: Tradiční ples v nadmořské výšce 1 140 m. n. m. se skvělou zábavou, rautem a tombolou. Večerem doprovodí skupina James Band , také kytarové kvarteto M. Šindelář a J. Kořínek. Čeká vás půlnoční tombola, bohaté občerstvení. Doprava od Spáleného Mlýna.