HRADECKO

Vlak Lemkin

Kdy: od pátku 20. do středy 25. října
Kde: hlavní nádraží, Hradec Králové
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Vlak Lemkin je souprava čtyř speciálně upravených nákladních vagonů, která od dubna 2023 na železničních stanicích v České republice nabízí veřejnosti zdarma výstavní a vzdělávací aktivity k tématu historie a prevence genocidního násilí a významu mezinárodního práva pro budoucnost Evropy a lidstva. Vlak je pojmenován po Rafaelu (Rafału) Lemkinovi (1900 – 1959), polském právníkovi židovského původu, autorovi právní a vědecké koncepce pojmu genocida a hlavním iniciátorovi Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy, kterou Valné shromáždění OSN přijalo před 75 lety. Ve vagonech Vlaku Lemkin se prostřednictvím multimediální výstavy seznámíte s neobyčejným životním příběhem Rafaela Lemkina a motivy a okolnostmi vzniku pojmu genocida. Pro veřejnost je v pracovních dnech otevřeno od 14 do 19 hodin, o víkendu od 11 do 19 hodin. Více informací na www.studiagenocid.cz.

Fotoobrázky aneb Vzpomínám na sestřenici Evu Pilarovou

Kdy: sobota 21. října od 16 hodin
Kde: Kulturní dům Nechanice
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Město Nechanice Vás srdečně zve na sobotní vernisáž fotoobrazků za účasti autorky Heleny Štefanové. Výstava bude dále k vidění od 23. října až do 24. listopadu v prostorách Kulturního domu Nechanice, a to vždy ve výpůjční době Štolbovy městské knihovny Nechanice.

Prodejní výstava zvířat

Kdy: sobota 21. až neděle 22. října
Kde: areál ZO ČSCH Chlumec nad Cidlinou

Proč přijít: Po celou dobu výstavy bude možnost zakoupit králíky, drůbež, holuby a exoty. Na výstavě bude exponováno bezmála tři sta kusů králíků a obdobné množství drůbeže. Bude možné si zakoupit i kvalitní med od místního včelaře a chovatelské potřeby od pana Pazderky. Akci pořádá základní organizace Českého svazu chovatelů Chlumec nad Cidlinou. Návštěvu výstavy můžete spojit i s další akcí, o víkendu se totiž bude v Chlumci nad Cidlinou konat i posvícení.

Dušičky na bojišti

Kdy: sobota 21. října od 12.45 do 15 hodin
Kde: Chlum, Dohaličky
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Komitét pro udržování památek z války roku 1866 a Königgrätz 1866 vás zvou na pietní akci k pomníku Kuhnovy baterie a k mauzoleu nad Lípou, která bude završena bohoslužbou a slavnostním vysvěcením opravených křížů z války roku 1866 v Dohaličkách.

Program:

12.45 Shromáždění účastníků u Muzea války 1866

13.00 Odchod v průvodu k pomníku Kuhnovy baterie a k mauzoleu nad Lípou

13.20 Pietní akt a bohoslužba u mauzolea

Po skončení bohoslužby budou v Dohaličkách slavnostě vysvěceny opravené křížů z války roku 1866.

JIČÍNSKO

1. Novopacký swap

Kdy: neděle 22. října od 13.00 do 17.00 hodin
Kde: DDM Stonožka, Nová Paka
Za kolik: doporučené vstupné 100 korun / dospělá osoba

Proč přijít: Přijďte vyměnit podzimní a zimní oblečení. Jak swap funguje? Přinesete oblečení, které už nenosíte nebo nevyužijete, a odnést si můžete cokoliv, co přinesl někdo jiný a líbí se vám.

Maximální limit je 20 kusů dámského, 20 kusů dětského a 10 kusů pánského oblečení na odnos i přínos. Podmínkou je přinést věci v dobrém stavu. Dbejte na výběr oblečení, oblečení doneste vyprané a vyžehlené. Tímto společně zajistíte dobrou kvalitu věcí na swapu a příjemnější swapování pro všechny. Oblečení můžete nosit v průběhu akce nebo dopoledne od 10.00 hodin.

Zbylé oblečení, které si nikdo neodnese, poputuje na charitu.

Slavnost stromů

Kdy: sobota 21. října od 15.00 hodin
Kde: Valdštejnská lodžie, Jičín

Proč přijít: Fantaskní oslava světa stromů pro celou rodinu s výtvarnými dílnami, divadly a představením o stromových bytostech. Předposlední sobota v říjnu je v Lodžii už přes deset zasvěcena tradiční Slavnosti stromů. Akce je inspirovaná mezinárodním dnem stromů, který je stanoven na 20. října. Pracuje s tématikou stromů v různých souvislostech, aby děti i dospělí více vnímali stromy kolem sebe jako jedinečné bytosti a zázraky přírody. Snaží se upozornit na vzácnost a tajemnost stromů nejen díky dílnám a představením během dne, ale především večerním magickým rituálem stromových bytostí, které každoročně v tuto dobu korunují svého nového stromového krále.

NÁCHODSKO

Mezinárodní den archeologie

Kdy: 21. října od 10.00 do 17.00 hodin
Kde: Náchod
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Muzeum Náchodska se již tradičně připojuje k akci Mezinárodní den archeologie, který se uskuteční v sobotu v prostorách stálé expozice v Broučkově domě, Staré radnici, přilehlých prostorách a parku osobností. Letošní ročník se bude konat v duchu kulturního střetu antického Říma a barbarských Germánů. Celý den si budete moct vyzkoušet tematické aktivity pro děti i dospělé. Těšit se můžete například na antické a germánské hry, řemesla nebo zkoušku odívání a zbroje. Součástí programu budou také přednášky s odborníky na danou problematiku.

Výlov rybníka Podborný

Kdy: sobota 21. října v 8.00 hodin
Kde: Náchod
Za kolik: vstup zdarma

Proč přijít: Lesy města Náchod zvou širokou veřejnost na výlov rybníka Podborný za Jiráskovým koupalištěm, který se uskuteční v sobotu 21. října od 8 hodin. Čeká na vás ochutnávka rybích specialit a prodej živých ryb na hrázi.

Pozvánka:

65. ročník silničního běhu Hronov - Náchod

Kdy: sobota 21. října
Kde: Hronov, Náchod

Proč přijít: V sobotu v 11.00 hodin bude odstartován z hronovského náměstí již 65. ročník silničního běhu Hronov - Náchod. Na závodníky čeká původní trať dlouhá 8850 m s cílem před městskou radnicí na náměstí TGM v Náchodě, kde se nejlepší běžci objeví krátce před půl dvanáctou hodinou. Tento běh je veřejným závodem, přeborem okresu Náchod mužů a žen v silničním běhu a posledním 9. závodem seriálu běhů „Primátor cup 2023“.

Na náměstí TGM v Náchodě se od 9.00 do 10.30 hod. uskuteční dětské běžecké závody s názvem „Od radnice k radnici“. Závodníci tohoto běhu se mohou přihlásit elektronicky nejpozději v sobotu 21. října do 8.00 hod. nebo v místě startu nejpozději 30 minut před startem dané kategorie za vyšší startovné.

Další pozvánky naleznete Z D E:

RYCHNOVSKO

Opočno opačně…

Kdy: v sobotu 21. října od 10.30 do neděle 22. října 15.00, časy prohlídek jsou v 10.30, 11.30, ve 13.00, 14.00 a v 15.00.
Kde: na zámku Opočno
Za kolik: 240 korun, zdarma průvodce ZTP/P

Proč přijít: Těšte se na mimořádnou prohlídku běžně nepřístupných prostor opočenského zámku. Tentokrát se podíváte do zámecké studniční věže „hladomorny“, bývalé kuchyně, archivu, stříbrnice, jízdárny…

HandBrand market

Kdy: v sobotu 21. října od 10.00 do 18.00
Kde: Toniova kavárna u Nového zámku v Kostelci nad Orlicí

Proč přijít: Na VII. prodejním HandBrand marketu najdete široký výběr rukodělných výrobků od ryze českých tvůrců. Ke koupi budou bytové dekorace, přírodní kosmetika, zubní pasty ve skle, oblečení pro děti i dospělé, šperky, hračky, papírnictví, látkové obaly na sešity, oblečky pro psy, dekorační předměty, hodiny, nádobí, hry, doplňky a další novinky z našeho e-shopu. V nabídce kavárenské speciality a lahodná káva.

Dovolená trochu jinak

Kdy: v sobotu 21. října od 16.00
Kde: v komunitním centru v Kostelci nad Orlicí
Za kolik: vstup zdarma

Proč přijít: Dovolená trochu jinak – životní cesta do Sýrie, Libanonu a Jordánska, to je název komentované besedy Veroniky Čepelkové spojené s videoprojekcí a ochutnávkou vín z Blízkého východu.

TRUTNOVSKO

Týden duchů v safari parku

Kdy: od 21. do 29. října
Kde: Dvůr Králové nad Labem

Proč přijít: V sobotu 21. října vypukne v safari parku oblíbený Týden duchů. Areál ozdobí tisíce kilogramů dýní. Oranžové plody doplní i jídelníček zvířat a objeví se i v menu restaurací. Vrcholem bude Strašidelná zoo, která se koná v sobotu 28. října. Oslavy podzimu ale skončí až o týden později.

Novinkou nabitého programu Týdne duchů jsou v letošním roce komentované prohlídky do dvounásobně rozšířené expozice Svět koster. Zájemce tam čekají stovky unikátních exponátů včetně nosorožců bílých severních. Komentované prohlídky vyrazí do Světa koster v sobotu 21. října a sobotu 4. listopadu vždy ve 14 hodin.

Ilustrační foto
Oslavy podzimu začínají. Týden duchů doplní i výpravy do Světa koster

Den vína v kolonádě

Kdy: sobota 21. října od 10.30 do 21.30 hodin
Kde: Janské Lázně

Proč přijít: Společenská akce v příjemném prostředí kolonády, kde se můžete během dne i večera setkat s moravskými vinaři a nabídkou vín ze zahraničí.Po celý den můžete ochutnávat, ale i objednat víno pro vaši domácí vinotéku. Venku na vás budou čekat stánky se sýry, uzeniny a zabíjačkové speciality. Pohodový den doplní od 14 hodin hudba v podání BLUE CIMBÁLU Romana Veverky.