Muzeum žije a vyráží opět do ulic
KDY: v těchto dnech
KDE: v Náchodě, Hronově, Polici nad Metují 
ZA KOLIK: zdarma

Stejně jako všechny kulturní instituce i Muzeum Náchodska zůstává od vánočních svátků uzavřené návštěvníkům. Navzdory tomu zve už podruhé k seznámení s muzejními exponáty bezpečně, a to na ulici. Bez vstupenek a otevírací doby.
Projekt Muzejní uličník spustilo Muzeum Náchodska během listopadu loňského roku, kdy nebylo jisté, kdy a zda vůbec se do konce roku muzea otevřou pro veřejnost. V té době pracovníci muzea nechali vylepit šest plakátů velikosti A2 s informacemi o zdejších sbírkových předmětech na poloprázdné plakátovací plochy a trochu tak oživili veřejný prostor v Náchodě, Hronově i dalších místech Kladského pomezí. Jelikož se nápad líbil nejen muzeu, ale také veřejnosti, vznikla nyní v březnu druhá vlna této neobvyklé prezentace. Zájemci se tentokrát mohou na výlepových plochách v Náchodě, Hronově, Polici nad Metují a blízkém okolí dočíst o exponátech, které se přímo vztahují k důležité osobnosti spojené s historií našeho regionu, Kateřině Vilemíně Zaháňské. Dozvědí se zajímavé informace nejen o předmětech, které tato šlechtična vlastnila, ale i o zákulisí jejího života. Muzeum stále žije!

Po stopách Rákosníčka
KDY: do 28. března
KDE: v České Skalici
ZA KOLIK: zdarma

Bydlíte v České Skalici a přemýšlíte, kam se projít? Dochází vám nápady? Zkuste se vydat po stopách Rákosníčka! Pokud stezku úspěšně zvládnete, čeká vás i drobná odměna. Mapu trasy a průvodku naleznete na stránkách www.skautcs.cz. Trasu je možné zdolat pěšky, na kole či koloběžce. Obuv do terénu přijde vhod.

Podpořte zvířátka v Broumově
KDY: v těchto dnech
KDE: v Broumově či bezkontaktně
ZA KOLIK: záleží na každém z vás

Máte rádi zvířata, jste příznivcem farmy Wenet v Broumově a máte srdce na správném místě? Pak můžete udělat dobrý skutek a zvířata na farmě podpořit. Farma Wenet  je díky vládním nařízením stále uzavřena, a to takřka neustále od listopadu loňského roku. Několik měsíců musela být uzavřená i v loňském roce. Jako spolek, který chová a stará se o zvířata, nemá od státu nárok na žádnou podporu, ta je cílená pouze na zoologické zahrady, ale s obdobnými „zookoutky“ a „zoofarmami“ se vůbec nepočítá. Chovatelé jsou nuceni některé chovy redukovat, nebo úplně rušit a stojí před otázkou, co vše je ještě čeká. Pomoci může aždý z nás, a to  například  KRMIVEM PRO ZVÍŘÁTKA, jako je ovoce, zelenina, usušené pečivo, kukuřice, obilniny, apod., nebo můžete vámi vybrané ZVÍŘÁTKO ADOPTOVAT, ať už pro sebe, anebo jako dárek pro někoho blízkého (více informací k adopci je na webových stránkách www.wenet.cz/adopce), anebo můžete libovolnou částkou PŘISPĚT NA TRANSPARENTNÍ ÚČET, který majitelé farmy založili u České spořitelny, číslo účtu: 5931091329/0800.

Poznejte Náchod s GEOFUNem
KDY: kdykoliv
KDE: v Náchodě
ZA KOLIK: zdarma

Město Náchod spustilo nové geolokační výletní hry! Seznamte se zábavnou a zážitkovou formou se zajímavostmi v Náchodě. Zachráníte život českému králi Fridrichu Falckému a pomůžete mu uprchnout přes Náchod do Slezska? Podaří se vám zlomit zlověstnou kletbu, jež visí nad náchodským zámkem jako temný mrak? Vydáte se s princeznou Idou do obnovených Malých lázní Běloves a budete hledat lék na její vážnou nemoc? Pro instalaci her postačí v internetovém prohlížeči chytrého telefonu otevřít jednu z těchto adres qr.geofun.cz/593, qr.geofun.cz/594, qr.geofun.cz/595. Pak již stačí jen dojít na start jednotlivých výletů. Hry je možné odehrát kdykoliv během roku a každá z nich zabere jednu hodinu. V těchto dnech ale nezapomínejte dodržovat vládní opatření.

Čtěte se mnou
KDY: po oba víkendové dny
KDE:YouTube Městská knihovna Slavoj ve Dvoře Králové nad Labem
ZA KOLIK: zdarma

Čtěte se mnou (se Slavojem), je název nového videopořadu, který pro všechny milovníky dětských knížek připravila Místní akční skupina Královédvorsko ve spolupráci s Městskou knihovnou Slavoj ve Dvoře Králové nad Labem. Videa budou pravidelně přibývat na YouTube kanálu knihovny. Snahou je navnadit ke čtení nejen děti, ale také některé jejich rodiče. Mají vaše děti také svoji oblíbenou knihu? Mohou ji představit libovolným způsobem svým kamarádům a spolužákům nebo třeba i dospělákům. Stačí vytvořit prezentaci, kreslit, psát nebo natočit krátké video a knihu popsat vlastními slovy. Tipy je možné posílat na: prochazkova.michaela@maskd.cz.

Virtuální výstava z fotografií vějířů
KDY: kdykoliv
KDE: www.lukavec.eu
ZA KOLIK: zdarma

Inspirací pro letošní plesovou sezónu byl příběh Boženy Němcové, který připomněla televize. Budoucí spisovatelka milovala tanec a plesy. Mladinká oslnila na plese ve Vídni a na proslulém „Jiřinkovém plese“ v České Skalici, při němž se vdávala. Ve Skalici má teď muzeum a v něm je uložen její vějíř. O něm psal básník Jaroslav Seifert, nositel Nobelovy ceny. („Ten vějíř… je pro mne něčím víc než pouhým vějířem,…“) V Lukavci vznikl nápad uspořádat virtuální výstavu z fotografií vějířů, které vytvoří nebo najdou ve svých skříních zájemci o tuto aktivitu. Přihlásilo se 33 účastníků a ti věnovali Boženě Němcové 62 vějířů. Vlajkovou lodí virtuální výstavy je Vějíř Žofie Chotkové, litinová plastika s mlžením, která byla realizována na Pražském hradě v r. 2019 a jejíž rozměry jsou 340 x 210 cm. Autory jsou akad. soch. M. Hozová a J. Paclík. Další vějíře jsou menší, ale svou originalitou si nezadají s tím největším. Objevíme řemeslně dokonalé vějíře: háčkovaný, paličkovaný, pletený, drátkovaný, pečený vějíř, XXL vějíř k poctě B. Němcové, vějíř s peříčky, platanový vějíř pro platanovou vílu, motýlkový a mnohé další. Pokud máte zájem zhlédnout tuto ojedinělou virtuální výstavu, najdete ji na www.lukavec.eu ve fotogalerii.

Koncert „Tóny jara“
KDY: v neděli 21. března od 17:00 hodin
KDE: odkaz najdete v neděli od 15:30 hodin na webu www.hudebkaetuda.webnode.cz
ZA KOLIK: zdarma
Koncert „Tóny jara“ v podání dětí, které navštěvují malou soukromou hudební třídu Etuda v Jičíně, se uskuteční na kanálu YouTube. Odkaz pro připojení se na premiéru tohoto on-line koncertu bude zveřejněný v neděli od 15:30 hodin na webu www.hudebkaetuda.webnode.cz. Bohužel se děti nemohou stále dostavit na prezenční výuku do třídy, a z tohoto důvodu musí jejich hudební lekce probíhat na platformě Google Meet a Google Učebna. Jedná se o lekce hry na klavír, hry na ukulele, sólového zpěvu. Děti se snažily a svými mobilními telefony, ve spolupráci se svými rodiči, písničky nahrály či nazpívaly.

Otevření dětských hřišť
KDY: od pátku 19. března
KDE: Trutnov
ZA KOLIK: zdarma

Od pátku 19. března budou dětská hřiště na území města Trutnova znovu zpřístupněna. Lidé budou moci využívat dětská hřiště ve městě společně s venkovními cvičebními prvky, které se nacházejí na Paradráze, na Poříčském hřbetu a na okruhu na Housce. Strážnici městské policie během pátku obejdou dětská hřiště a odstraní pásky. Zrušením tohoto ochranného opatření město reaguje na zlepšení pandemické situace v regionu. Lidé by ale stále měli dodržovat veškerá ochranná opatření jako např. mít správně zakryté dýchací cesty či udržovat dostatečné rozestupy. Zaměstnanci Technických služeb Trutnov budou herní prvky na hřištích pravidelně dezinfikovat. Nadále však zůstává uzavřen skatepark a pumptrack a také areál Střediska volného času Trutnov.