Mezinárodní den archeologie
KDY: 16. října
KDE: Náchod 
ZA KOLIK: zdarma 

Muzeum Náchodska se letos opět připojuje k Mezinárodnímu dni archeologie, který se uskuteční v sobotu 16. října 2021 v budově stálé expozice Muzea Náchodska v Broučkově domě na Masarykově náměstí čp. 18 a ve Staré radnici čp. 1 v době od 10 do 16 hodin.

Celodenní program bude plný aktivit pro děti se zaměřením na stravování pravěkých lidí. Zájemci si budou moci vyzkoušet střelbu z luku na mamuta nebo výrobu obilné placky od mletí obilí mezi kameny, přes namíchání směsi až po samotné upečení placky.

Návštěvníci se mohou těšit i na cyklus přednášek a komentované prohlídky na ploše záchranného archeologického výzkumu v místech budoucího staveniště Spolkového domu v Náchodě v Hurdálkově ulici.

Program přednášek a komentovaných prohlídek:

10:00 a 14:00 – Komentovaná prohlídka na ploše záchranného archeologického výzkumu v místech budoucího staveniště Spolkového domu s muzejním archeologem Mgr. Janem Košťálem – sraz na místě v Hurdálkově ulici vedle kina Vesmír

11:00 – Přednáška ZAV v trase obchvatu Jaroměře (přednášející: Mgr. Sylva Tichá Bambasová a Mgr. Jan Košťál) – přednáškový sál Muzea Náchodska v 1. patře Staré radnice na Masarykově náměstí čp. 1 v Náchodě

13:00 – Přednáška “Jak jsme jedli vtipnou kaši” (přednášející: Mgr. Marcela Horáková) – rekonstrukce stravy našich předků na základě studia lidské kostry, zvířecích koster, dobových pramenů a analýzou nádob a nádobí – přednáškový sál Muzea Náchodska v 1. patře Staré radnice na Masarykově náměstí čp. 1 v Náchodě

25. ročník závodů psích spřežení
KDY: 16 - 17. října 
KDE: kemp Brodský a jeho okolí

Po loňské odmlce pořádá Musher club Metuje jubilejní 25.ročník dvoudenních závodů psích spřežení. Po oba dny budou soutěžit  závodníci v několika kategoriích na okruhu dlouhém 5,7 km převážně po lesních a polních cestách. Start závodu: sobota 12.00 - 16.00 hod., neděle 10.00 - 13.00 hodin.

Chovatelé vystaví králíky, holuby a další zvířectvo
KDY: 16. a 17. října, sobota 8-17 h a neděle 8-13 h
KDE: Nové Město nad Metují

Český svaz chovatelů ZO Nové Město nad Metují-Krčín ve spolupráci s klubem chovatelů plymutek ČR, pořádá již 
48. Podorlickou výstavu a okresní soutěž drůbeže, králíků, holubů, výletků holubů, okrasného ptactva.
16. ročník memoriálu Ladislava Špreňara 
10. ročník memoriálu Ladislava Mareše.
Doprovodný program.
Občerstvení zajištěno.

Vernisáž obrazů Jiřího Schmiedta
KDY: sobota 16. října, 14:00 až 15:00 hodin
KDE: Červený Kostelec
ZA KOLIK:

Zahradní kavárna Trees zve na vernisáž výstavy obrazů Jiřího Schmiedta.
JIŘÍ SCHMIEDT (*28.3. 1948 Náchod)
V roce 1966 maturoval na SVVŠ v Náchodě. V roce 1970 absolvoval obor herectví na JAMU a v roce 1987 postgraduální studium režie. Začínal v Západočeském divadle Cheb (1970–1973). Dále byl členem Činoherního studia Ústí nad Labem (1973-1977), kde se podílel na stěžejních inscenacích (Yvonna princezna Burgundská, Diogenes cynik, Oblomov, Profesionální žena, Komedie v pasti, Jakub Fatalista, Leonce a Leona, Jak se vám líbí).Jako režisér dále působil na oblastních scénách v Uherském Hradišti a Příbrami.Nejvýznamnějšího úspěchu dosáhl roku 2003 jako režisér premiérové inscenace dramatizace knihy Ireny Douskové Hrdý Budžes s Barbovou Hrzánovou v hlavní roli. Příležitostně se objevoval před kamerou v epizodních rolích příslušníků VB (Kaňka do pohádky, 1981; V podstatě jsme normální, 1981), vojáků (Pasáček z doliny, 1983; S čerty nejsou žerty, 1985), mladých mužů (Svítalo celou noc, 1980; Má láska s Jakubem, 1982), člena orchestru (S tebou mě baví svět, 1982), trubače (Jára Cimrman, ležící, spící, 1983), horníka (Figurky ze šmantů, 1987) či muže v rádiovce (Něžný barbar, 1989). Ve filmu režiséra Martina Hollého Tržiště senzací z roku 1985 měl roli spisovatele a bohéma Jaroslava Haška.

Autorský workshop s Patrikem Háblem a Eliškou
KDY: 16. října od 14 hodin 
KDE: Broumov 
ZA KOLIK: 60 korun

Malování s umělcem Patrikem Háblem a jeho dcerou Eliškou si můžete přijít vyzkoušet a užít přímo do autorovy výstavy Obraz prostoru v Dětské galerii Lapidárium. Setkání na výstavě „Obraz prostoru“ provede nejmenšího diváka výstavou a zapojí do vnímání obrazu a neobvyklých situací, kdy se dostaneme na obraz, za obraz, nebo pod obraz. Společně vytvoříte například „obraz jako prostírání“, kterým si během každodenního stravování budete připomínat, že obraz nemusí být pouze v galeriích, ale i kdekoliv se podíváte, třeba i na ulici, nebo v přírodě.

Registrace na: ma@klasterbroumov.cz +420 603 271 426

Beseda v divadle
KDY: 15. října od 19 hodin
KDE: Hronov
ZA KOLIK: zdarma

Dovoz potravin - dvojí kvalita, cestovní ruch a voda - tekuté zlato. Přijďte si poslechnout, jak na záludné otázky Zuzany Bubílkové a Jiřího Krampola budou odpovídat europoslanec Martin Hlaváček, ministryně ing. Klára Dostálová a prof. Ing. Jana Hajšlová, Csc.