HRADECKO

KreatFest

Kdy: od pátku 2. do soboty 3. června
Kde: v Centru uměleckých aktivit v Tomkově ulici v Hradec Králové
Proč přijít: KreatFest by měl vnést nový vítr do škol, kulturních institucí i tam, kde probíhají jakékoliv vzdělávací aktivity pro mládež i veřejnost. Během dvou dnů se proto budou moci návštěvníci ponořit do zábavných, odvážných a leckdy i velice intenzivních metod učení. Zkušení lektoři se budou v průběhu festivalu věnovat například vedení koučovacích rozhovorů, zážitkovému workshopu na téma Léto 1949 nebo dialogickému jednání.

Burger Street Festival

Kdy: od pátku 2. do neděle 4. června
Kde: v obchodním domě Futurum v Hradci Králové
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Čeká na vás víkend s karavanou burgerů, hranolek, zmrzlinářů a drinků. Novinkou je, že na festivalu probíhají testovací jízdy nového Peugeotu 408. Registruj se zdarma a projeď se přímo na festivalu.

Folklórní festival Pardubice - Hradec Králové

Kdy: od pátku 2. do neděle 4. června
Kde: V Hradci Králové odpoledne v Žižkových sadech a navečer na Šrámkově statku (3. 6.) a Pardubicích (2. a 4. 6.) 
Proč přijít: Jedná se o jeden z nejvýraznějších českých folklorních festivalů, který spojuje dvě východočeská města, Pardubice a Hradec Králové. Již pojednatřicáté si tak podají ruce dobří sousedé a přátelé folkloru z Čech, Moravy, Slovenska a ze Srbska a nabídnou prestižní přehlídku lidového tanečního umění.

Dětský den v Muzeu války 1866

Kdy: v sobotu 3. června
Kde: v Muzeu války 1866 na Chlumu
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Přijďte oslavit Den dětí a Nenechte si ujít návštěvu Muchomilovy dílny na Chlumu. Připravena bude zábavná trasa za pokladem, na jejímž konci bude čekat účastníky sladká odměna. V tvořivé dílně si pak děti vlastnoručně vyrobí plyšového mušího kamaráda od muzejního maskota Muchomila. Sada k výrobě bude k zakoupení na místě.

Pozvánka:

Hudební festival "O100fest"

Kdy: v sobotu 3. června od 14.30
Kde: v areálu Smetanovy chaloupky v Chlumci nad Cidlinou
Za kolik: dospělí 150 Kč, děti 50 Kč, členové chl. skauta zdarma
Proč přijít: Na tomto ukončení oslav 100 let skautingu v Chlumci nad Cidlinou na vás čeká skvělé jídlo, pití a zábava v areálu Smetanovy chaloupky. Zahrají vám: Dou Naboso, The Last Help, Něco chybí, Sentyment, Total Randall.

Den s Českým rozhlasem na Stříbrňáku

Kdy: v sobotu 3. června od 10 hodin
Kde: kemp Stříbrný rybník, Hradec Králové
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Český rozhlas slaví v letošním roce 100 let od zahájení pravidelného vysílání. Při této příležitosti připravil Český rozhlas Hradec Králové v sobotu 3. června v královéhradeckém kempu Stříbrný rybník celodenní zábavný program pro celé rodiny. Od 10 hodin se na hlavním pódiu vystřídají zpěváci Michal Horák, Miloš Dvořáček, skupina Plavci a Helena Hamplová s dcerou Leontýnkou. V přímém přenosu ve 12 hodin se v kulinářské soutěži utkají šéfkuchař Radek Pálka a známí moderátoři Láďa Hruška a Patrik Rozehnal. Po 15. hodině přivítá v pořadu Na větvi s Halinou spisovatelka Halina Pawlowská herce Ivana Vodochodského a Světlanu Nálepkovou. Chybět nebudou taneční vystoupení Veroniky Lálové a skupiny T-bass, footbag show mistrů světa Tomáše Tučka a Patrika Černého, kouzelnická show Nikolase Kary, cestovatelské postřehy novináře Petra Voldána a autogramiáda hradeckých hokejistů. Připraveny jsou i ukázky výcviku policejních psů, sokolnictví, hasičské techniky a historických škodovek. Součástí Dne s Českým rozhlasem budou i poradny, stánky s regionálními potravinami a řada atrakcí pro děti.

JIČÍNSKO

Veteránem Českým rájem

Kdy: 2. - 4. června
Kde: Kemp Rumcajs, Jičín a okolí
Proč přijít: Tradiční setkání spojené s výletními jízdami krajem Českého ráje. Akce je vypsána pouze pro stroje vyrobené do roku 1945 včetně.
Pátek 2.června:
11:00 Sraz účastníků v kempu Rumcajs v Jičíne
13:00 Start páteční jízdy (po obědě)

Sobota 3.června:
9:00 Rozprava v kempu,
9:15 odjezd na Valdštejnovo náměstí v Jičíně
10:30 Start sobotní jízdy

Neděle 4. června:
10:00 Strat spanilé jízdy z kempu
12:00 Vyhodnocení soutěže elegance v Libáni na náměstí
12:15 Závěr akce a odjezd do kempu

Boudo, budko… aneb jak se bydlí v přírodě

Kdy: do 17. září 2023
Kde: Muzeum hry, Jičín
Proč přijít: Výstava se zabývá pestrým světem zvířecích obydlí, a to ze všech možných úhlů pohledu. V přírodě naleznete mnoho důvodů, proč mít svoji skrýš, stejně jako nekonečné množství materiálů, z nichž se dá obydlí postavit. Na zahradě i na výletě můžete objevit jak jeden keramický hrníček pro jednu larvičku, tak panelák pro tisíce jedinců, jak hnízdečko na jeden měsíc, tak hrady sloužící mnoho let. Mezi zvířaty existují architekti budující domy s podzemními zahradami a klimatizačními systémy i „lajdáci“, kterým stačí vyležený důlek v zemi. Máme zvířecí vyznavače squattu i kempování, hosty i bezdomovce. Všechny tyto „zvířecí domečky“ vám představí pomocí sbírkových předmětů, makropreparátů, fotografií i nákresů a jak už bývá v našem muzeu tradicí i pomocí živých zástupců. Ti se v průběhu výstavy vystřídají, protože ne všechny je možné vystavovat od května do září.

NÁCHODSKO

Josefovské čarování

Kdy: 3. - 4. června
Kde: Pevnost Josefov - Bastion No. I a podzemí
Proč přijít: Během čarovného víkendu bude josefovské podzemí patřit strašidlům Bubetce a Smítkovi. V rámci prohlídky Bastionu I a podzemí se setkáte nejen s oběma strašidly, ale i s jejich kamarády. Těšit se můžete také na čarodějné dílničky v pevnostních kasematech.

Pozvánka:

Vinum et Cetera

Kdy: sobota 3. června od 13.00 hodin
Kde: Broumov
Za kolik: 120 korun na místě, 100 korun v předprodeji, vína se platí zvlášť
Proč přijít: Tradiční a návštěvníky vyhledávaná ochutnávka nejlepších českých a moravských vín ze Salonu vín ČR, která se koná na nádvoří broumovského kláštera. Milovníci vína mohou ochutnávat a vybírat z pestré nabídky špičkových tuzemských vín. Kromě ochutnávky se o víně dozvědí také mnoho informací, včetně zajímavostí o pěstování a technologii zpracování. Hudební program obstará Cimbálová muzika Aleše Smutného. K občerstvení budou mimo obložených chlebů s domácími pomazánkami také prvotřídní sýry včetně toho broumovského.

Pozvánka:

Pozvánka:

RYCHNOVSKO

Orlický sekáč

Kdy: sobota 3. června od 8.00
Kde: v Nebeské Rybné
Proč přijít: Již 12. ročník Orlického sekáče je zajímavou podívanou a také otevřeným mistrovstvím v kosení louky. Soutěžit zde budou muži, ženy i děti. Pozor, prezence pro soutěžící je již od 6.30 do 7.30. Akce je důkazem, že staré tradice v Orlických horách mají stále své místo, nositele i příznivce. Díky nim přežívají.

26. týnišťský swingový festival Jardy Marčíka 2023

Kdy: v pátek a sobotu 2. a 3. června od 18.00
Kde: na Tyršově náměstí v Týništi nad Orlicí
Za kolik: dvoudenní: 400 korun, jednodenní: 250 korun, na místě budou k dispozici i cenově zvýhodněné jednodenní vstupenky pro studenty, seniory a žáky ZŠ
Proč přijít: Čekají vás dva večery plné dobré swingové hudby a pohody v příjemném prostředí, občerstvení (jídlo, nápoje – nealko i alko, víno z Moravy) a snad i hezké počasí. Největšími hvězdami festivalu letos budou Chantal Poullain s triem Štěpána Markoviče a Václav Noid Bárta, kterého doprovodí Mladý týnišťský big band.

Komentovaná prohlídka zahrady kapucínského kláštera

Kdy: v pátek 2. června od 16.00
Kde: v klášterní zahradě v Opočně
Proč přijít: Nově zpřístupněný areál klášterní zahrady se stal novou zelenou oázou v centru městečka, které láká k procházkám, relaxaci, četbě a kromě toho tu vznikla také komunitní zahrada. Chcete se o tomto místě dozvědět více a třeba i nějakou tu zajímavost? Pak si určitě nenechte ujít první z komentovaných prohlídek, která se tu uskuteční při příležitosti Noci kostelů. „Genius loci“ kláštera a zahrady vytváří nezaměnitelnou atmosféru místa, která i dnes osloví každého, kdo chce a umí naslouchat. Hradební zeď evokuje ohraničený ráj na zemi, vzbuzuje iluzi chráněného místa, kde se takřka zastavil čas. Je ideálním místem k odpočinku, zastavení a zamyšlení. Součástí komentované prohlídky bude výklad o historii zahrady, kláštera, fundátorů i samotných obyvatel konventu – kapucínů.

Noc kostelů

Kdy: v pátek 2. června od 17.00
Kde: v Opočně
Proč přijít: Otevřeny budou všechny opočenské kostely, zvonice u Mariánského kostelíku, kostnice a také děkanství na Trčkově náměstí. Srdečně zve Římskokatolická farnost – děkanství Opočno. Za prohlídku rozhodně stojí, tak si tuto příležitost nenechte ujít.

TRUTNOVSKO

CIRK UFF

Kdy: 31. května - 4. června
Kde: Uffo, Trutnov
Proč přijít: Letošní peckou je premiéra australských akrobatů! Dechberoucí kousky opět předvedou Cirk La Putyka, Losers Cirque Company nebo elektrizující spojení světových umělců Highwire Entertainment oceněné jako nejlepší cirkus roku 2022. Chybět nebudou ani pouliční akrobaté a koncerty. Navštívit kterékoliv představení, to je čistá radost!

Zahájení lázeňské sezóny 2023

Kdy: 3. června
Kde: Janské Lázně
Proč přijít: Největší a vyhlášená akce v Janských Lázních. Čekají na vás skvělá vystoupení, bohatý program pro děti před Vesnou, ale i na kolonádě, kyvadlová doprava z Trutnova zdarma a silniční vláček po areálu lázní. V letošním roce nebude společenský večer a Kolonáda je pro vás otevřena až do 22:00 hodin.

Program akce10:00 Zahájení
10:30 Křtění pramenů
11:00 Bára Basiková & Blue Cimbal
13:30 ABBA WORLD REVIVAL
16:00 The Bugles – Beatles revival
Program stanoviště na kolonádě
Výročí 60 let KRNAP – stánek soutěže pro děti
Stezka korunami stromů Krkonoše – zastávka u Emila
Program stanoviště VESNA
Hudba Michaela Music a Ježkovy voči
Loutkové pohádky
Řemeslný trh
Dřevěný kolotoč
Soutěže Krakonošova stezka
Stanoviště Horské služby: ukázky první pomoci
Jízda na oslících
Barevný vláček pro nejmenší

Pozvánka: