Cascata di Miluno patří mezi vyhlášená turistická místa v Itálii, byť leží mimo ty absolutní top destinace Apeninského poloostrova.

Jde o systém jezírek kaskádovitě zasazených do svahu, které jsou napájeny vodou o teplotě 37 stupňů Celsia, takže se zde lze koupat po celý rok. Ze země pro toto místo vytryskne asi 800 litrů vody za vteřinu.

Cascata di Miluno:

Zdroj: Youtube

„Voda je bohatá na minerální látky, zejména síry, která ji dodává lehce vaječný zápach. Místo hojně navštěvovali už Etruskové a později Římané. Věřili, že jde dar od boha,“ uvedl web Discover Tuscany.

Lázně leží na katastru městečko Saturnia úplně na jihu Toskánska asi 60 kilometrů od většího centra Grosseta.  Dopravně je to na půli cesty mezi Florencií a Římem. Okolí je idylické, má podobu mírně zvlněné krajiny plné olivových hájů a vinic.

I když se na některých fotografiích může zdát, že pláž je z bílého písku, ve skutečnosti je tvořena jemnými drobnými oblázky. Většinou jsou jasně bílé, takže silně a leskle odrážejí sluneční paprsky
Nejkrásnější chorvatská pláž leží na ostrově Brač. Svůj tvar mění jako jazyk

„Nejlepší čas, kdy si užít termální prameny bez davů, je časně ráno, během týdne a mimo prázdniny,“ radí turistický web Places of Juma. Doplnil, že řada lidí sem přichází i v noci – s čelovkou na hlavě.

Web Discover Tuscany doporučil si vzít s sebou boty do vody, jelikož se zde chodí spíše po hrubém štěrku a písku.  Rovněž si je vhodné vzít s sebou svačinu, protože občerstvení si zde můžete koupit pouze základní. Doporučuje se také sem přijít rovnou v plavkách, převlékárny zde totiž nemají.

Zajímaví červení spoluplavci

„A pokud ve vodě spatříte drobný červený hmyz, nebojte se, jde o zcela neškodné larvy komárů, pro které je toto místo přirozeným životním prostředím k životu,“  uvedl web Places of Juma.

Díky minerálům a příjemné teplotě má voda léčivé účinky na pokožku, kterou regeneruje a pomáhá se ji zbavit například ekzémů. Účinná je i při bolestech způsobených artrózou a revmatem.

„V lázni byste však neměli zůstat déle než 15 minut a koupel pak opakovat více než čtyřikrát denně,“ odkazuje i na heslo Všeho moc škodí cestovatelský web Discovery Tuscany.

Chorvatsko je turisty velmi vyhledávanou zemí.
Kolik si vzít do Chorvatska? Nově se platí eury, nové jsou i tamní ceny

Místo má i velmi dobré hodnocení na specializovaném cestovatelském webu Trip Advisor – celkem 4,5 bodu z 5 možných.

„Je to klenot. Vzrušující a neobvyklý zážitek,“ uvedla například cestovatelka s přezdívkou Karen D, která v Itálii byla letos v březnu.

Itálie - Toskánsko - Saturnia: Teplé lázně zdarma!Itálie - Toskánsko - Saturnia: Teplé lázně zdarma!Zdroj: se souhlasem Lubomíra Suráka

„Úžasné a krásné venkovní horké prameny. Mimo sezónu to tu není příliš přeplněné, ale sami tu pravděpodobně také nebudete. Rozhodně tyto venkovní lázně stojí za návštěvu,“ sdělil zase cestovatel z Norska s přezdívkou burkongla.

Na diskuzních fórech jsou rovněž hojně probírány larvy komárů, které zde žijí. Většině nevadí, ale pouze většině. „Podle všeho jsou neškodné, ale lepí se na kůži a vlezou do plavek,“ doplnil na webu TripAdvisor recenzent Ruaidhrí.