Je vidět, že odkaz 17. listopadu 1989 je stále živý. Jako první promluvila starostka města Česká Skalice Zuzana Jungwirthová: „Třicáté výročí je příležitostí ke zdůraznění hodnot, pro které se tehdy demonstrovalo, i ke zhodnocení polistopadové cesty české společnosti.“ Přiblížila, že po revoluci jsme co nejdříve chtěli dohonit západní země po 40 letech vlády KSČ.

„Za 30 let naše země prošla mnoha změnami, ne vše hodnotíme kladně. Učíme se jak s nabytou svobodou zacházet, prošli jsme těžkými obdobími transformace ekonomiky, tvorbou politického systému, byli jsme svědky rozdělení státu, vstoupili jsme do Evropské unie a NATO,“ připomněla Zuzana Jungwirthová. Poté vyzdvihla úlohu bývalého prezidenta Václava Havla a přečetla Manifest Festivalu svobody 2019.

Bývalý disident, pozdější starosta města a senátor Petr Fejfar zavzpomínal na již nežijící osobnosti, které se podílely na převratu ve městě a na jeho chodu v letech následujících. Jeho proslov zakončili účastníci shromáždění minutou ticha. Poté vystoupila disidentka Alena Pitašová. Informovala přítomné o sobotní demonstraci v Praze na Letné, které se zúčastnila. Dále přečetla prohlášení spolku Milion chvilek pro demokracii a jeho požadavky vůči premiérovi České republiky Andreji Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové. Vzpomínku na 30 let svobody a demokracie zakončil zpěv státní hymny. Na setkání u kašny o dvě hodiny později navázala akce na stejném místě, kterou organizoval bývalý disident Ladislav Cerman, aby připomenul Mezinárodní den studentstva a 17. listopad 1939.

Divadelní hra Když se zhasne v podání broumovských ochotníků.
Na Noc divadel připravili ochotníci lehce mrazivou komedii s vánočním nádechem

Jan Holý