„Byla to taková divadelní hra, jejíž děj se odehrával právě v prostoru oken. Na začátku jsem si dělala první nákresy z mého putování, psala poznámky, tvořila jsem si systém a představu toho, co jsem zachytila. Pak jsem na základě těchto reálií začala vytvářet fiktivní příběh a postupně vznikala výstava,“ řekla Laure.

Její měsíční pobyt v České Skalici, jak sama prozradila, byl dán samotou, která zahrnovala naprostou neznalost českého jazyka vedoucí k jakési „hluchotě“, kdy nerozuměla rozhovorům, nápisům na billboardech či rozhlasovému vysílání a nebyla schopná se na nic zeptat. Při dlouhých procházkách si všimla jisté anomálie pro její francouzské oči: v domech ve městě jsou dvojitá okna, zatímco u ní doma to není pravidlem.

Jabloň u Lidmanů je na dosah titulu Strom roku! Bez vaší pomoci to nepůjde. Hlasujte pro jediný ovocný strom ve finále - nejjednodušší je zaslat SMS ve tvaru DMS STROM8 30 na tel. č. 87777. Poslat hlas lze i víckrát, vždy však zasílejte hlasy jednotlivě.
Bude jabloň u Lidmanů z Machova Stromem roku? Stovky štrúdlů mohou rozhodnout

Navíc mezery mezi okny slouží k vystavování rozmanitých předmětů, skutečných i umělých květin. Běžnou součástí oken jsou také závěsy nebo záclony, které mají chránit intimitu obyvatel za oknem, případně jako štít skrývat různé scény před očima kolemjdoucích zvědavců, jako je třeba právě Laure, jíž okna umožnila přístup k lidem, jejich intimitě, každodennímu životu, jejich zájmům… „Během pobytu mě také zaujaly skleněné vitríny po celém městě, kde jsou zveřejněny inzeráty. Některé z nich byly prázdné, zůstaly jen osamělé kulaté magnety,“ uvedla Laure.

To vše pak po návratu z ulic města v Luxfer Open Space výtvarně zpracovávala do kreseb, maleb, objektů, které si přivezla nebo pořídila přímo ve městě. „Moje práce tvoří jakousi výtvarnou kombinaci. Nejdříve jsem vycházela z kresby, malby, k tomu postupně přibývaly objekty. Výsledkem toho je výstava reflektující celý měsíc pobytu na mé první zahraniční rezidenci,“ prozradila Laure. Pro její návštěvníky připravila plánek s čísly k jednotlivým dílům a odkazem na konkrétní ulici v České Skalici, která se stala inspiračním zdrojem.

„Rezidenční program mě zaujal v tom smyslu, že mně byla poskytnuta možnost tady měsíc tvořit bez toho, že bych měla na jeho konci přijít s nějakým výtvarným výstupem. Mohla jsem si utřídit myšlenky, stoprocentně se koncentrovat na svou práci a výsledkem je nakonec výstava Cizí okna, oči cizince,“ dodala francouzská umělkyně na sklonku svého rezidenčního pobytu v České Skalici. Výstava potrvá do konce října.   (kr)