Projekt, za kterým stojí Vzdělávací a kulturní centrum Broumov, cílí na prohloubení hudební spolupráce mezi Českou republikou a Norskem. David Pomahač a Ane Bjerkan se v inspirativním prostředí kláštera budou věnovat skladatelské činnosti a také spolupráci s místními hudebníky a žáky ZUŠ Broumov.

Norská skladatelka Ane Bjerkan.Norská skladatelka Ane Bjerkan.Zdroj: Signe Luksengard

Ane Bjerkan (*1988) je norská skladatelka a zpěvačka pocházející z oblasti poloostrova Inderøy severně od Trondheimu v Norsku. V její hudbě se prolíná rozsáhlý zájem o zvuk a jeho vrstvy, které společně vytvářejí hluboký vesmír alternativní popové hudby. Dříve Ane produkovala hudbu se skupinou Østfrost a s triem Deshane (CZ/NO). V roce 2023 působila v experimentálním triu MÅNIN, v rámci projektu „Upcycled music" spolupracovala s Mari Lesteberg pro univerzitu v Oslu a také napsala texty pro projekt „Streets in the sky" Camilly Hole pro jazzový orchestr OJKOS.

„V sezóně 2024–25 bych měla vystoupit na koncertě v Českých Budějovicích ve spolupráci s Jihočeskou filharmonií. Rezidenci v Broumově bych ráda využila k dokončení a nahrání demo skladeb pro tento koncert a čeká mě také spolupráce se sborem místní ZUŠ,“ uvedla Ane Bjerkan.

Český muzikant David Pomahač.Český muzikant David Pomahač.Zdroj: Soňa Pokorná

David Pomahač (*1974) je zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista, zakladatel známého urban folkového dua Kieslowski. Zanechal stopu v kapelách Bez peří, Houpací koně a v posledních letech doprovází také písničkářku Imu Tevu. Počátkem roku 2020 vystoupil ze stínu Kieslowski a vydal se s albem Do tmy je daleko, produkovaného Tomášem Havlenem (Post-hudba), na sólovou dráhu. Dalším počinem na umělecké cestě bylo v roce 2022 album Neviditelný vytvořené společně s producentem a sound designérem Martinem Hůlou (Bonus, Martin Tvrdý), kde se zpracovávají témata inspirovaná romány H.G. Wellese.

Kromě vlastní hudební dráhy je David Pomahač autorem podcastu „Na kafe s Davidem Pomahačem“, kde zpovídá osobnosti české i zahraniční kulturní scény, dvakrát týdně také vystupuje na vlnách Radia 1 nebo v pořadu „ArtCafé“ Českého rozhlasu Vltava.

„Velice rád bych čas v Broumově věnoval psaní a koncepci dalšího sólového alba, které chystám na rok 2025, ale také dopsání a přípravě dalších dvou písní – duetů, které naváží na mou spolupráci s Bárou Zmekovou a Vladivojnou La Chia. Jedna z písní je psaná pro Marii Puttnerovou a další na výběr zpěvačky teprve čeká a je otevřená tomu, jaká setkání a spolupráce přinese pobyt v Broumově,“ uvedl David Pomahač.

Oba rezidenti se v Broumově představí veřejnosti při závěrečném vystoupení, které se bude konat poslední dubnový víkend.

Kateřina Ostradecká