"Když jsem tady před dvěma lety přebírala cenu za výkon mladého umělce ve filmu Bourák, byla jsem opravdu dojatá. Nevěděla jsem, jestli brečet nebo se smát, moc si toho vážím," řekla Marková. "Komediální role mám ráda, je tam vždycky prostor na malou improvizaci. Já jsem navíc dost veselý člověk a ráda se směju. Někdy bych si ale také ráda zahrála nějakou dramatičtější roli," prozradila herečka, která v obou zmíněných komediích ztvárnila "drzé holky", se kterými si tatínci prostě neví rady.

Diváci si s ní povídali v kinokavárně, protože na plátně ve stejnou chvíli začínala lekce touhy - jak těsné může být objímání ukázal film Kurz manželské touhy. Ač kriminální případ, diváky rozesmál poměrně dost - smíchu věnovali více než 19 procent z filmu. "Původně se film pracovně jmenoval Teorie touhy, nechtěli jsme ale, aby to vyznělo tak, že je pokračováním Teorie tygra. Stejně jako Teorie je o vztazích, o svobodě, o tom, jak je těžké najít hranici toho, kde je blízkost až nepříjemná," uvedl režisér snímku Radek Bajgar. “Natáčeli jsme v resortu Svatá Kateřina a vedlejší role ztvárnil právě personál resortu,” doplnil režisér a prozradil také, že nyní připravuje pokračování veleúspěšné Teorie tygra, ve kterém bude dál rozvíjet příběh Jana (Jiřího Bartošky).

Ještě jedna komedie se pokusila zaútočit na prvenství v unikátním měření smíchu. 21,88 procent je ale v průběžném pořadí třetí místo pro komedii Známí neznámí.

"Na prvním místě našeho žebříčku smíchu je zatím stále Mimořádná událost s téměř 33 procenty prosmátí. V druhé půlce festivalu jsou ale ještě velcí adepti na to, aby tohle číslo trumfly," říká moderátor festivalu Michal Jančařík. Ten má letos opravdu nelehký úkol - uvést 18 soutěžních snímků, každé odpoledne doprovodný program před kinem i besedy, které jsou online i "offline".

Festivalová středa do Nového Města přivede andílky - film Andílci za školou doprovodí herci Nelly Řehořová, Vojtěch Drahokoupil a režisér Jan Lengyel. Střídavka a Vyšehrad:Fylm, aspiranti na cenu smíchu, už teď hlásí vyprodáno.

Ve čtvrtek bude "krotit" téměř celý Pánský klub - do novoměstského kina dorazí delegace ke stejnojmennému filmu a nebudou chybět jména jako Milan Šteindler, Jiří Mádl nebo Kristýna Hrušínská. Těžko říct, zda bude víc prosmátý film nebo následná beseda.

V pátek dostanou šanci další tři filmy - Velká premiéra, Řekni to psem a Betlémské světlo.

A v sobotu se diváci festivalu dozví, jaké filmy a výkony nejvíce zaujaly odbornou porotu. Cenu za nezapomenutelné role v komediálních filmech si osobně převezme Daniela Kolářová.

I doprovodný program před kinem se koncertem Ondřeje Rumla přehoupl do druhé půlky. Ve středu si mikrofon vystřídají mladá zpěvačka Sabina Uxová a =účastník první řady pěvecké soutěže Česko hledá Superstar Julián Záhorovský. Ve čtvrtek na festivalu Jelení lůj oslaví 60 let a v pátek se do Nového Města vrací Michael Foret se svým projektem MikAel.

(kt)