Objekt nazvaný Luxfer Open Space, který mají ve své režii zástupci zdejší Galerie Luxfer v Riegrově ulici, proměnili v prostor pro současné umění. Ke slavnostnímu otevření došlo 29. května výstavou proslulé umělecké skupiny Rafani nazvanou V zemi nevyvratitelnosti: Naděje. Toto angažované seskupení už nějakou dobu pracuje s prostorem periferie, což je zřejmé i na českoskalické výstavě.

Dominantou je v přízemí budovy čtveřice stolů. Ten je pro Rafany symbolem komunikace, kdy všichni mají pocit, že jsou na stejné úrovni, v jedné rovině, ale s tím, že jsou tu vždy dvě strany – před a za. „Stůl je pro nás metaforou rituálu, politického jednání i nedorozumění,“ vysvětlují členové skupiny.

Dalším výstavním počinem je Milenina píseň autorky Marie Lukáčové, která prostřednictvím videa kombinuje současnou kritiku náboženství s feministickou teorií, a to skrze konkrétní mikropříběh ženy, jež pečuje o interiér katolického kostela. „Tato autorka zde byla na rezidenčním pobytu, který je součástí našich plánů. Na jeho konci pak představila svoji tvorbu,“ prozradil Roman Rejhold, majitel Galerie Luxfer.

Záměrem provozovatelů je zvát do svých prostor i zahraniční umělce. Takovým dobrým příkladem je návrat „ztracené dcery“, francouzské umělkyně Catherine Radosy, která se už loni prezentovala promítáním videa na stěnu kostela v Malé Skalici v projektu Památník pro čarodějnice. Nyní ve městě pobývala osm dní. V Luxfer Open Space se prezentovala videi v projektu RE-SITUATED OUTSIDE/IN. Kurátorem tohoto projektu je historik umění Christophe Domino z francouzského města Le Mans, který ho také představil veřejnosti v rámci Akademie Luxfer Open Space.

Principem je intervence do veřejného prostoru a putování po Paříži ve smyslu městských přesunů přes ulice Rovnosti a Svobody, což představuje manifestační gesto umocněné vlajkou s nápisem Rovnost. V souvislosti s touto video prezentací zaujala kurátora samotná budova bývalé kovárny. „Má v sobě velmi silné souvislosti nalézající sama pro sebe nový život pronikající do její křehkosti na pomezí vydědění a znovuzrození,“ uvedl. 

Podle Rejholda dosavadními aktivitami v bývalé kovárně si provozovatelé chtěli ověřit, jak umění v tomto prostoru bude reálně fungovat a jak bude atmosféra působit na návštěvníky. „Měl jsem dojem, že je to bavilo a zaujalo. Samozřejmě v našem počínání budeme pokračovat nejen rozmanitými výstavami současného umění, ale také konferencemi, a to i za účasti zahraničních umělců,“ řekl Rejhold.

Letní aktivity organizátorů sice oficiálně pro letošek končí, ale ne tak úplně. Na rezidenci totiž přijede další francouzská umělkyně Laure Wauters z Collective/Atelier W z Paříže, která zde bude od 7. září do 7. října. Dorazit by měl rovněž slovenský umělec Svatopluk Mikyta, jenž už měl v Galerii Luxfer výstavu v roce 2017. „Nové prostory tedy začnou na podzim fungovat jako tvůrčí a ateliérové. Případná vzniklá díla budou součástí komentovaných prohlídek,“ dodal Rejhold.