Snad všichni znáte červenokostelecký folklorní festival, který se řadí k největším a nejstarším v celé ČR a patří k jednomu z turistických lákadel regionu. Nedílnou součástí tohoto festivalu byl vždy i místní folklorní soubor. Do roku 2004 to byl velmi známý Hadař, po ukončení jeho činnosti pak převzal štafetu dětský Hadářek.

Hadářek existuje od roku 1961 a byl založen jako přípravka dospěláckého souboru. Děti sem chodí již od třech let a soubor tak vždy nabízel pěknou podívanou. Malí tanečníci a tanečnice však vždy postupně povyrostli a rozutekli se do jiných sportovních nebo uměleckých kroužků.

Česko zpívá koledy: V Polici nad Metují zahrálo osvědčené Dam Trio.
VÝZVA: Připojte se k akci Česko zpívá koledy i na Náchodsku

Vše se změnilo se skupinou dětí, která tančí v souboru v posledních 10 letech. Společně s příchodem současné vedoucí souboru Markéty Janušové v roce 2013 a zahájením spolupráce s lidovou muzikou Šmikuranda z České Skalice o 2 roky později se Hadářek proměnil ve folklorní soubor, který umí připravit zajímavé vystoupení téměř v jakékoliv délce a s chutí zapojí do tance i publikum. Hadářek se věnuje nejen samotným lidovým tancům regionu Podkrkonoší a Podorlicka, ale také oživuje lidové zvyky a tradice regionu.

Nejstarším dětem je nyní kolem 13 let, tvoří výbornou partu a tančí s obrovskou chutí a nadšením. O jejich přístupu svědčí i skutečnost, že ani rok přestávky v činnosti souboru způsobený covidem, nevedl k poklesu členů souboru. Naopak mezi malými dětmi se hlásí do Hadářku řada nových malých tanečníků. Děti vede k zájmu o soubor nejen samotný tanec, ale právě i dobrá parta a příležitost podívat se na různé akce a festivaly po celé České republice.

„Asi jsem to já“ je název výstavy, která vznikla díky spolupráci Střední průmyslové školy Otty Wichterleho, Kulturního a informačního střediska Hronov, a především díky šikovnosti a odhodlání studentů.
Vernisáž je za námi, ať žije výstava! Zpříjemňuje prostory Jiráskova divadla

Roční pauzu musely děti hodně dohánět, všichni společně vzpomínaly na již zapomenuté kroky, radily si navzájem a občas musely něco ukázat i vedoucí souboru. Společně daly ale repertoár opět dohromady a již v únoru se objevily v České Skalici při Masopustu, kde ukázaly, že v našem regionu můžeme být na naši lidovou kulturu náležitě hrdí. Významným počinem pak bylo červnové oživení Barunčiny školy v České Skalici, kde se soubor zabydlel na celý týden a připravil zajímavý program pro několik tříd ze škol našeho regionu. Velkým oceněním a vyvrcholením celoroční práce pak bylo první místo v soutěži o nejoblíbenější soubor na letošním festivalu v Červeném Kostelci, které získal Hadářek poprvé ve své historii.

Do dalších let má soubor řadu plánů, o kterých se dozvíte v některém z dalších vydání Náchodského deníku. Jedním z nich, který ale mohu prozradit již dnes, je přijaté pozvání na mezinárodní festival v Chorvatsku na jaře příštího roku.

Jiří Hloušek