„Za uplynulých 30 let se Velké Poříčí hodně změnilo. Nebudu vypočítávat všechny zdařené akce a projekty, kterých nebylo málo, ale myslím si, že můžeme na uplynulých 30 let být hrdi. Z ponuré vesnice, kde se zastavil čas, se stala žijící obec s fungující infrastrukturou. Těší nás, že i zde žijící lidé jsou spokojeni,“ uvedl starosta městyse Josef Král a ještě dodal: „K historii také patří navrácení titulu městyse, který naši předkové získali na sklonku 1. světové války v roce 1918. Sloučením s Hronovem jsme o něj přišli a navrácení se podařilo až v roce 2006. Tedy také malé výročí.“

Na základě tohoto výročí se ve Velkém Poříčí konaly v sobotu celodenní oslavy. Vzhledem k pandemické situaci bylo sloučeno několik akcí, které se normálně konají v průběhu roku, do jednoho dne.

Už od ranních hodin se mohli zájemci vydat od hasičské zbrojnice po trasách Poříčských toulek. Nebylo to tak masivní, jako v uplynulých letech, ale i těch pár věrných pořadatele potěšilo.

Hlavní program byl u hasičské zbrojnice zahájen po poledni a odpoledne bylo věnované především dětem, pro které to byla náhrada za tradiční loučení s prázdninami. Připravena byla spousta her a soutěží a o zábavu nebyla nouze. Zajímavou akcí pro všechny generace byla ukázka výcviku psů o kterou se postaral hronovský kynologický spolek. Psi různých ras předvedli poslušnost, připravenost k obraně, ale i to, jak dovedou pomáhat postiženým lidem. Po celé odpoledne hrála především k poslechu hudební skupina Krvesaj. Občerstvení pro žíznivé a hladové zase zajišťovali místní dobrovolní hasiči.

Program probíhal i u kostela, kde místní ochotníci zdařile zahráli příběhy krkonošských pohádek, zasazených do místního prostředí. V kostele si též bylo možné poslechnout přednášku o hospicové péči.

U hasičské zbrojnice proběhlo také vyhlášení o nejlepší fotografy z městyse. Posledním programem byl koncert místní kapely Warování.

Úplnou tečkou za oslavami byl velkolepý „novoroční“ ohňostroj, který se bohužel v tradičním termínu nemohl pořádat.

Pro zájemce o historii a součastnost městyse připravuje kolektiv autorů knihu o Velkém Poříčí. S vydáním se počítá v podzimních měsících a mohl to tak být pěkný vánoční dárek.

Jiří Mach