Zajímavé a obdivované bylo kolejiště H0e pana Dlohošky, na kterém jezdily důlní vláčky a nad kolejištěm létal balón. Dále pak kolejiště TT pana Hurdálka s domky, u kterých jdou zvedat střechy a jsou tam vidět plně vybavené místnosti nábytkem i s figurkami. Zajímavým byl také model kolejiště Z (nejmenší velikost prezentovaná na výstavě), které bylo rozdělené na letní a zimní polovinu.

V druhé části výstavy bylo kolejiště H0, na kterém si mohli návštěvníci vyzkoušet svoji logiku a zručnost při rozposunování nákladních vagonů. A velkou pozornost budilo i kolejiště N s americkou krajinou a dlouhými vlakovými soupravami.

Návštěvnici si vyzkoušeli v tradičních dílnách svoji zručnost, když stavěli malý domek s krajinou. Ti nejmenší zase tvořili obrázky z barevných štěrků. A to vše pod dohledem lektorů z Modelářského centra Česká Skalice.

Zajímavým zpestřením byla ukázka z činnosti programovacího kroužku Modelářského centra, který ukazoval 3D skenování a 3D tisk. Například zde byli tištěny pro návštěvníky figurky psů a nebo typické saguaro kaktusy, pro N-kové kolejiště s americkou železnicí.

Doprovodný program výstavy zpestřila zahradní železnice, která vozila děti i dospělé. A velkým lákadlem bylo vystoupení skupiny historického šermu Antares, které bylo doplněno poutavým vyprávěním o vývoji mečů, dýk a brnění.

Zájemci o modelaření a programování se mohou přihlásit na kroužek v České Skalici pomocí webu www.modelarskecentrum.cz nebo osobně ve čtvrtek nebo v pátek.

Již teď pořadatelé připravují na příští rok jubilejní 15. ročník výstavy vláčků a modelů. 

Oldřich Karlíček, Modelářské centrum