Zahájení festivalu opět moderoval muž s jedinečným hlasem - Michal Jančařík. Ten představil odbornou porotu a zavzpomínal na porotce, který se již festivalu nezúčastní - Josefa Hanuše. Členem odborné komise byl od roku 1995. I další vzpomínka, tentokrát Ondřeje Kepky, patřila právě letos zesnulému kameramanovi. “Moje vzpomínka na Josefa Hanuše není jen festivalová. Doma máme záznam svatby mých rodičů. Tu točil právě Josef Hanuš - profesionální kamerou. Což bylo na tu dobu naprosto úžasné,” řekl porotce, který následně, již celkem tradične, další ročník festivalu komedie zahájil. “Buďme vůči komediím shovívaví. Když děláte tragédii nebo drama, je jedno, že je v publiku ticho. Ale když děláte komedii, je ticho v publiku průšvih. Komedie je nejtěžší disciplína,” podotknul.

Festival české filmové komedie tradičně podporuje město Nové Město nad Metují a Královéhradecký kraj. “Tento festival je pro Královéhradecký kraj velice významný, zrovna nyní se kraj pokouší nalákat sem filmaře, je tedy možné, že v příštích ročnících se diváci tady v kině budou smát filmům, které byly natočeny u nás,” podotkla náměstkyně hejtmana Martina Berdychová. 

Náchod v roce 2013 navštívila dvojnice anglické královny Alžběty II. Mary Reynolds. Večer panovnici zastoupila na finále soutěže Muž roku.
FOTO: Vzpomínáte? Náchod navštívila Mary Reynolds, dvojnice královny Alžběty II.

Při prvním letošním soutěžním promítání bylo prosmáto celkem 16,75% času. Po promítání na divácké dotazy odpovídal režisér a scénárista Martin Horský: “Tady bylo promítání takové, jaké si představuju. Plný sál a smích, poprvé jsem si film opravdu užil” pochválil diváky v sále.

Martin Horský na festivalu nedávno uspěl s filmem Ženy v běhu. V roce 2019 si odnesl cenu za scénář i hlavní cenu - Zlatý Prim.

Netradičně - a mimořádně - byl promítán i druhý film Mimořádná událost. I smích byl mimořádný - 32,72% smíchu znamená třetí největší prosmátý čas v historii festivalu! Film Mimořádná událost tedy jistě útočí na diváckou cenu Hrnec smíchu.

Houby rostou!
FOTO: Houbařům začaly žně. Také už plníte košíky? Pošlete nám fotografie!

Po filmu s diváky besedoval režisér Mimořádné události Jiří Havelka, který prozradil, co bylo ve filmu reálné a jak se točí takový rozjetý vlak. “Vlak nejel po kolejích, byl v hale, jeho pohyb jsme dělali sami a krajinu, kterou vlak projížděl, jsme natočili zvlášť. Jinak je ale ve filmu hodně reálných příběhů, které se skutečně staly - vlastně i ta samotná jízda vlaku bez řidiče je reálná,” vysvětlil režisér.

Poprvé se v neděli diváci i hosté festivalu mohli vyfotit u festivalové fotostěny - a soutěžit tak celý týden o ceny - festivalový merch i konzumace zdarma.

Před zahájením ještě diváky naladila kapela FoXo. Nové Město nad Metují teď čeká dalších šest dní plných komedií a doprovodného programu.

V pondělí 12. září se v kině pohádají Hádkovi (film doprovodí herec Hynek Čermák), nejen pro dámské publikum promítáme komedii Ženy a život a první festivalový den uzavřou Tři tygři:Jackpot. V doprovodném programu zazpívá Roman Tomeš.

Úterý bude patřit převážně vztahům - a to díky komediím Přání Ježíškovi, Kurz manželské touhy a Známí neznámí.Do kina přijede Veronika Marková, která v roce 2020 převzala cenu za výkon ve filmu Bourák. Ondřej Ruml a jeho one man show Nahubu začne před kinem o půl páté odpoledne.

Středeční soutěžní promítání (ne)potěší všechny rodiče. Andílci za školou, Střídavka a Vyšehrad:Fylm jsou filmy (také) o rodičovství a různých přístupech k němu. Před kinem se vystřídají dva zpěváci - Sabina Uxová a účastní prvního kola soutěže Česko hledá SuperStar Julian Záhorovský.

Gmina Mieroszów, zpřístupnění jednoho z výchozích bodů stezky.
FOTO: V Meziměstí se konaly sportovní hry a otevřeli stezku Pavla Hečka

Pátý den festivalu bude zároveň oslava partnera festivalu - Jelení lůj slaví krásných 60 let! Před kinem tak bude hudební a taneční doprovodný program a užijí si jej nejen děti. O divácký smích budou soutěžit filmy Láska na špičkách, Pánský klub (delegace: Kristýna Hrušínská, Jiří Mádl, Matěj Balcar, Martin Leták, Milan Šteindler) a Prezidentka (o delegaci se nyní jedná).

Pátek bude Velká premiéra - v divadle a přitom na plátně. Skvělá Iva Janžurová a improvizace s Pavlem Šimčíkem pobaví (a podle diváckých ohlasů částečně i zmate) diváky dalšího filmu z dílny Miroslava Krobota. Co se stane, když dostanete jako rozchodový dárek psa se dozvíme v komedii Řekni to psem a večer se několik povídek protne ve “svěrákovině” Betlémské světlo. O odpolední show před kinem se postará MikAel (Michael Foret, Česko hledá Superstar).

Sobota již tradičně bude patřit vyhlašování cen odborné poroty, ceny divácké (udělované na základě promátého času při soutěžních projekcích) a ceny pořadatele festivalu (za nezapomenutelné role v komediálních filmech) - tu si osobně převezme Daniela Kolářová. O cenu diváckého smíchu zabojuje poslední film - Po čem muži touží 2.

Víc informací najdete také na www.festivalkomedie.cz

Kateřina Toholová