Dvoutýdenní sympozium návštěvníkům z řad veřejnosti i umělcům samotným nabídne prostor pro setkání, navázání spolupráce a vznik dalších projektů.

„Prostřednictvím sympozia se dlouhodobě snažíme poukazovat na rozmanitost ilustrace a podporovat velmi důležitou profesní výměnu zkušeností v ilustrátorské komunitě, která pozitivně ovlivňuje úroveň celého oboru u nás. Ve směru k veřejnosti je pro nás důležité přinést zajímavý program, který účastníkům sympozia odkomunikuje, že ilustrace dávno není jen výsadou dětských knih. Již od počátku jsme si dali za cíl vytvořit ze sympozia opakovanou akci s tradicí, která bude respektovaná v odborné obci, a věříme, že s třetím ročníkem můžeme říci, že se nám to úspěšně daří,“ uvádí za organizační tým sympozia Žaneta Vávrová.

Sympozia se zúčastní tito ilustrátoři – Jakub Bachorík, Barbora Idesová, Štěpánka Jislová, Marek Kulhavý, Veronika Vlková a jako zahraniční host německá ilustrátorka Marika Haustein. Ti stráví v broumovském klášteře dvoutýdenní pobyt koncentrovanou prací v ateliérech. Také se seznámí s místní historií, kulturou i krajinou. Projdou si broumovský klášter, vydají se po stopách kulturně-historického dědictví města, objeví gotiku, secesi i současnou architekturu, a veškeré dojmy z místního bohatství na sebe nechají působit, aby je přetavili v realizaci, které se v čase sympozia budou věnovat. Prostřednictvím workshopů, přednášek, městských intervencí představí současnou ilustraci nejen studentům, ale také laické veřejnosti. Jedním z výstupů sympozia bude opět samostatná výstava v rámci festivalu LUSTR v Praze.

Účastníci sympozia představí své realizace během slavnostního zakončení 24. dubna. Sympozium pořádá neziskový spolek LUSTR festival ilustrace a Czech Illustrators ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Broumov. Více informací najdete na www.sympoziumilustrace.cz. O vizuální styl se postaral Patrik Antczak, účastník loňského sympozia.

Doprovodný program pro veřejnost:

PÁTEK 16. dubna

/ 14:00 – 19:00 / Ke startu připravit!

…aneb když je cesta zábavnější než cíl. Což v případě tohoto souboru animovaných filmů platí dvojnásob a je jedno jestli podnětem k cestě bude závod, souboj, pronásledování, útěk či hledání milované osoby. Pohodlně se usaďte, připravte se ke startu, pozor… ZAČÍNÁME! Trailer zde. (Anifilm Distribution)

Vhodné pro děti od 6 let, délka pásma 65 minut.

Sledujte online zdarma. V den konání akce zveřejní Klášter Broumov link a heslo ke sledování. 

 / 18:00 / Páteční setkání ilustrátorů

Jaké je ilustrátorské řemeslo? Co byla jejich nejbizarnější poptávka? A slyší rádi, když jim klient řekne, že mají úplně volnou ruku? Moderovaná beseda a představení letošních účastníků sympozia. Budeme si povídat o jejich tvorbě i o tom, jak se z jejich pohledu daří české ilustraci. Nalijte si s námi limo nebo pivo doma v obýváku a připojte se!

Sledujte online zdarma na FB Sympozia ilustrace. 

SOBOTA 17. dubna

/ 9:00 - 12:00 / Mlsné medvědí příběhy (seriál)

Jeden je velký a druhý mrňousek. Nedvěd a Miška ale nejsou jen tak obyčejní medvědi. Ti totiž, jak známo, bývají samotáři, zatímco tihle dva brtníci jsou nejlepší kamarádi, kteří spolu bydlí v útulném lesním domečku. Ze všeho nejraději mají jídlo, a tak většina jejich dobrodružství a plánů vzniká za účelem se co nejlépe a nejvíce najíst. (Bionaut)

Vhodné pro děti od 4 let, délka pásma 40 minut. 

Sledujte online zdarma. V den konání akce zveřejní Klášter Broumov link a heslo ke sledování. 

/ 10:00 / Komiksová dílna se Štěpánkou Jislovou

Jak se navrhují kreslené postavy? Komiksový autor je nejen režisérem a kameramanem, ale obstarává přece i výběr herců! Na workshopu se Štěpánkou se dozvíte, jak pracují s postavami animátoři Pixaru, že správné tvary jsou půlkou úspěchu a společně nakreslíte postavu, která řekne váš příběh na vás. Workshop sestává z teoretické části s názornými ukázkami, které ve svižném tempu střídají série menších praktických úkolů. Pod rukama účastníků vzniknou stavební prvky komiksu, se kterými můžou dál pracovat ve vlastní tvorbě. 

Vhodné pro děti od 12 let a dospělé. Workshop trvá 60 minut čistého času, poté bude otevřen prostor dotazům a diskuzi. 

Vstupné 50 Kč, jen pro 20 účastníků. Vstupenky na https://goout.net/cs/

Co budete pořebovat – kreslící potřeby na které jste zvyklí, papíry a stáhnout a vytisknout (nakreslit si) šablonu.

Online workshop – odkaz na Zoom setkání vám bude odesláno před konáním akce. Doporučujeme stáhnout a vyzkoušet aplikaci Zoom předem (je zdarma). 

/ 14:00 - 19:00 / Karkulka a sedm trpaslíků   

Moderní české animované pohádky. Autoři z řad nastupující generace domácích animátorů se nezávisle na sobě rozhodli ve svých filmech věnovat dětem. Originální hravou formou a každý po svém zpracovali nebo rozvinuli klasická i nová pohádková témata. Často humorné a překvapivé zvraty v příbězích mladých tvůrců ale vždy vyústí v univerzální pohádkové poselství, kde se pýcha a hamižnost nevyplatí, zato s trochou odvahy a štěstí i ten nejmenší hrdina najde cestu z nesnáze. Ať už jeho cesta vede temným lesem, bažinou nebo sněhem. Trailer zde. (Anifilm Distribution)

Vhodné pro děti od 4 let, délka pásma 56 minut. 

Sledujte online zdarma. V den konání akce zveřejní Klášter Broumov ink a heslo ke sledování. 

NEDĚLE 18. dubna

 / 9:00 - 12:00 / Mlsné medvědí příběhy (seriál)

Jeden je velký a druhý mrňousek. Nedvěd a Miška ale nejsou jen tak obyčejní medvědi. Ti totiž, jak známo, bývají samotáři, zatímco tihle dva brtníci jsou nejlepší kamarádi, kteří spolu bydlí v útulném lesním domečku. Ze všeho nejraději mají jídlo, a tak většina jejich dobrodružství a plánů vzniká za účelem se co nejlépe a nejvíce najíst. (Bionaut).

Vhodné pro děti od 4 let, délka pásma 40 minut. 

Sledujte online zdarma. V den konání akce zveřejní Klášter Broumov link a heslo ke sledování. 

/ 10:00 / Akvarel v zahradě s Veronikou Vlkovou 

Workshop je určený převážně začátečníkům, kteří mají s technikou akvarelu malé zkušenosti a kteří mají touhu objevovat a zkoumat. Díky schopnosti akvarelu rozpouštět se a rozpíjet, se vydáme na dobrodružnou cestu intuice a experimentu, kde se pokusíme oprostit se od svých očekávání, představ a běžně používaných forem. Necháme se inspirovat klášterní zahradou v Broumově. Workshop proběhne v souladu s aktuálními vládními opatřeními, účastníkům předem ještě potvrdíme jeho konání. V tuto chvíli plánujeme ho pořádat na individuální bázi, kdy budou účastníci rozmístěni po zahradě v dostatečných rozestupech a lektorka mezi nimi bude chodit. 

Vstupné 50 Kč, jen pro 10 účastníků. Vstupenky https://goout.net/cs/

Workshop se uskuteční v klášterní zahradě v Broumově – sraz u Galerie Dům.

S sebou – dobré oblečení, pomůcky na kreslení budou k dispozici.

 / 15:00 / Podcast z kláštera: Marek Kulhavý

Rozhovor s ilustrátorem Markem Kulhavým přímo z dění na sympoziu. 

Onlinena webu.

/ 17:00 / V kůži nakladatele: beseda s Joachimem Dvořákem 

Kolik stojí kniha, aby se z ní stal bestseller? A kteří ilustrátoři v Čechách jsou na roztrhání? Joachim Dvořák je majitelem nakladatelství Labyrint a vydavatel dětského časopisu Raketa. V živé diskuzi si budeme povídat o tom, jak vnímá současnou situaci na knižním trhu, ale také o tom, jaké vlastnosti a schopnosti u ilustrátorů oceňuje a co je pro něj jako pro nakladatele důležité. 

Sledujte online zdarma na FB Sympozia ilustrace. 

PONDĚLÍ 19. dubna


/ 15:00 / Podcast z kláštera: Barbora Idesová

Rozhovor s ilustrátorkou Barborou Idesovou přímo z dění na sympoziu. 

Online na webu.

ÚTERÝ 20. dubna


 / 15:00 / Podcast z kláštera: Jakub Bachorík

Rozhovor s ilustrátorem Jakubem Bachoríkem přímo z dění na sympoziu. 

Online na webu.

STŘEDA 21. dubna


 / 15:00 / Podcast z kláštera: Štěpánka Jislová

Rozhovor s ilustrátorkou Štěpánkou Jislovou přímo z dění na sympoziu. 

Online  na webu.

ČTVRTEK 22. dubna


 / 15:00 / Podcast z kláštera: Veronika Vlková

Rozhovor s ilustrátorkou Veronikou Vlkovou přímo z dění na sympoziu. 

Online na webu.

PÁTEK 23. dubna

/ 15:00 / Podcast z kláštera: Marika Haustein

Rozhovor s německou ilustrátorkou Marikou Haustein přímo z dění na sympoziu. 

Online na webu.

SOBOTA 24. dubna

Vernisáž výstavy

Účastníci sympozia představí své realizace během slavnostního zakončení 24. dubna.

Kateřina Ostradecká