Festival, který se koná v Kolárově divadle v Polici nad Metují, uvede během čtyř dnů celkem 13 + 1 snímek s širokou paletou témat jako jsou lidská práva, sociální tématika, ekologie a práva zvířat, či aktuální téma užívání sociálních sítí či otázka nepodmíněného příjmu. Celý ročník zastřešuje hlavní festivalové téma, kterým je Cena bezpečí. Co je to bezpečí a jaká je jeho cena je otázka, která vyvstává před každým z nás v dnešní době plné nejistot a jedné krize za druhou. „Cena, kterou jsme za bezpečí ochotni platit, je pro každého jiná. Sloganem Cena bezpečí bychom chtěli přimět publikum napříč Českem k zamyšlení a vzájemnému respektu k různorodým projevům strachu,“ popisuje ředitel pražského festivalu Ondřej Kamenický.
Polický festival slavnostně zahájí ve čtvrtek 30. března v 18 hodin snímek známého režiséra Vitaly Manskeho Východní fronta, který diváky zavede přímo na ukrajinskou frontu spolu s jednotkou dobrovolných zdravotníků. Po filmu následuje debata s českou spisovatelkou ukrajinského původu Marií Iljašenko a analytikem běloruského původu Andrejem Poleščukem. Po náročném tématu následuje setkání hostů a publika a odlehčení v podobě tradičního rautu, tentokrát s ukrajinskou kuchyní.
V dalších dnech mohou diváci vybírat z pestré nabídky snímků – ať už se jedná o dokument otevírající otázku nepodmíněného základního příjmu Peníze zdarma, dokument Sloní matka ukazující zákulisí thajského turistického průmyslu, který využívá slony a ženu, jež je z něj zachraňuje, či téměř detektivní snímek Kuciak: Vražda novináře odhalující vyšetřování vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Také další snímky si jistě najdou své publikum – silné téma odvahy ochránit své dítě před zneužíváním přináší dokument Nepříjemně blízko, stejně silný a dojemný je český snímek Naděje až do konce o lidech vyrovnávajících se s diagnózou amyotrofické laterární sklerózy. Závěrečným filmem je tentokrát ekologicko-exoticky laděný dokument Sucho nad vodou, přinášející pohled na život afrického kmene, jehož život významně ovlivňují dopady klimatické krize. Celý program festivalu na www.jedensvet.cz.
Téma většiny dokumentů je dále rozvedeno v následných diskusích s hosty a publikem, letos se do Police nad Metují chystá například novinář Jaroslav Spurný (Respekt) ke snímku Kuciak: Vražda novináře, vernéřovický ekofarmář Jan Bošina k filmu Farmář a hipster, antropoložka Zdenka Sokolíčková coby hlavní hrdinka vizuálně krásného dokumentu ze Špicberků Návštěvníci a další.
Doprovodný program nabídne dvě velké události
Polický Jeden svět nabízí návštěvníkům další program. Každoročně máme zajímavý doprovodný program, letos v něm jsou však hned dvě velké události. Tou první je navázání spolupráce s Police Symphony Orchestra, jejímž výstupem je benefiční komorní koncert PSO v Kolárově divadle v sobotu 1. dubna. Druhou premiérou je projekce dokumentu Pongo Calling v Broumově ve čtvrtek 30. 3. od 18 hodin, která vznikla díky spolupráci s Nadačním fondem Broumov 2028.
V rámci doprovodného programu budou moci zájemci vyzkoušet rovněž dva filmy ve virtuální realitě, zhlédnout výstavu Aleje a Neviditelná síla, potisknout si tričko během sobotní sítotiskové dílny či z farmářské mapy zjistit, kde je možné nakoupit přímo od producentů v regionu. A v neposlední řadě si posedět v oblíbené festivalové kavárně, kterou zajišťuje polická kavárna Krafárna.
Projekce dokumentů pro žáky
Nedílnou součástí festivalu Jeden svět jsou také projekce dokumentů pro žáky základních a středních škol Jeden svět na školách (JSNS). Ten se odehrává hned po projekcích pro veřejnost v celém náchodském okresu, moderátoři odpromítají školní snímky průměrně pro 1000 i více žáků a studentů. Dokumenty programu JSNS rozvádějí témata ekologie, lidských práv, sociální témata a další témata blízká dětem.
Michaela Plchová, hlavní koordinátorka festivalu