Na začátku listopadu v ranních hodinách můžeme ještě zahlédnout nejmenší planetu Merkur, naopak koncem měsíce se nízko nad jihovýchodní obzor vyhoupne Mars. Informace o dalších zajímavých úkazech naleznete i na našich webu www.astrohk.cz.

Listopad nabídne i několik dalších nebeských zajímavostí. Dne 8. 11. dojde kolem 6. hodiny ranní k těsné konjunkci Měsíce s Venuší. Tento úkaz se bohužel odehraje ještě pod naším obzorem, ale půjde jen o jakousi předehru k dalším podobným jevům – již viditelnému seskupení Měsíce, Venuše, Jupiteru a Saturnu večer ve dnech 8. až 12. listopadu. Přitom konjunkce Měsíce se Saturnem nastane dne 10. 11. v 18 hodin a konjunkce Měsíce s Jupiterem o den později ve 22 hodin. Částečné zatmění Měsíce ze dne 19. 11. u nás dobře viditelné nebude – teoreticky lze pozorovat snad jen velmi malou část polostínové fáze úkazu. Dokonalý výhled budou mít tentokrát například obyvatelé Severní Ameriky.

Pořady v digitálním planetáriu nabídnou film Voyager (středy od 18:30 – v termínech 3. 11. a 17. 11.) a Kosmické srážky (pátky od 18:30). V sobotu planetárium nabídne dětský program s pohádkou Robinsonka (od 15:30 hodin) a večerní program s filmem Přírodní výběr (18:30).

Na hvězdárně se také koná pravidelné sobotní pozorování Slunce (od 14:00 hodin) a večerní pozorování od 20:30 hodin (středy, pátky i soboty). Navíc bude do programu zařazen speciální program u příležitosti Týdne vzdělávání dospělých, a to Jak se vyznat na obloze (11. 11. od 18:30) a online přednáška Martina Cholasty Pražský orloj a Hradec Králové (11. 11. od 18:00 hodin).

V listopadu se můžete těšit hned na dvě přednášky v sále digitálního planetária. První z nich proběhne 10. 11. od 18:30 hodin, jmenuje se 30 let s Chicxulubem a Vladimír Socha v ní představí historii dopadového kráteru, který zbyl po srážce Země s planetkou na konci éry dinosaurů, a 24. 11. od 18:30 bude Karel Bejček povídat o novinkách v objevování a dobývání vesmíru v posledních dvou „covidových“ letech při přednášce Novinky z kosmonautiky. Vstup na program je umožněn pouze návštěvníkům, kteří splňují platná opatření Ministerstva zdravotnictví. Více informací na www.astrohk.cz. Děkujeme za pochopení, toleranci a vzájemnou ohleduplnost.Případné změny v programu a podrobnější informace k pořadům naleznete na www.astrohk.cz.

Vladimír Socha, Hvězdárna a planetárium Hradec Králové