Například studenti z Brna se rozhodli pro Dráčka i proto, že je symbolem jejich města.

„Vybrali jsme koně ve skoku,“ okomentovali své dílko studenti Kryštof Svoboda a Václav Vaněk ze SPŠ, SOŠ a SOU Hradec Králové, kteří nastupují do třetího ročníku. „Je z dílů,“ popisuje Kryštof, „těla s hlavou a jednotlivých nohou, které jsme následně snýtovali. Koně jsme pak umístili na podstavec.“

Z ne příliš vzhledných dovezených ocelových „hranolů“ určité kvality tak za přítomnosti veřejnosti vznikaly výrobky jako např. Mamut, Ďáblův posel, Hráškový lusk.

Recepty z hub
Mňamka od naší čtenářky. Vyzkoušejte tyto skvělé houbové karbanátky

Prvním místem nakonec odborná porota ocenila Balerínu, éterickou postavu, která při dotyku „tančí“. Vyrobila ji dvojice z Jaroměře Barbora Paclíková a Mikuláš Karpf, které nyní čeká druhý ročník na Střední škole řemeslné Jaroměř. „S návrhem Baleríny přišel mezi jinými náš pan mistr a nám se nápad zalíbil,“ říká Barbora Paclíková. A jak ke studiu umělecké kovařiny přišla? „Jsem vyučená jako umělecký keramik a chtěla jsem zkusit i něco jiného a jsem moc spokojená. Líbí se mi všechno: od výroby bran až po třeba přezku na opasek,“ říká Barbora.

Její kolega Mikuláš pochází z řemeslnické rodiny. „Táta je truhlář, děda byl zámečník a i já jsem chtěl na řemeslo, zabývat se různými materiály,“ vysvětluje své rozhodnutí. „Tak proč bych nezkusil kovařinu… a hodlám u ní zůstat.“

Pálava z oblohy.
Přichází zlatavý podzim. Podívejte se, jak krásný umí na jižní Moravě být

Někteří ze studentů by se v budoucnu chtěli věnovat umělecké kovařině, přesně určit k čemu se rozhodnou, ale ukáže budoucnost. Jak sami říkají, až se toho více naučí a dozví. Těmto studentům nechyběla pokora, kreativita a ani chuť k úmorné práci v horkém dni u rozpálené výhně s těžkým nářadím v ruce, kterým neustále museli různou silou tvarovat správně zahřátý kov.

A jak Barbora zvládá těžké mužské řemeslo? „Chvíli to byl boj. Postupně jsem přecházela k těžším kladivům. Ještě s tím trošku bojuju, jsem přece jen na začátku, ale zvládám to.“ V kovárně pracovala se stejným fortelem jako její protějšky. Výtvory studentů ze všech ročníků Těšanského kováře si mohou zájemci prohlédnout přímo v těšanské kovárně Technického muzea v Brně.