Žernovský bajk ROAD – tak se jmenuje třetí ročník silničního cyklistického závodu, který se jel v neděli v rámci tradičního Dobrušského poháru na Hořičkách. Pro amatérské cyklisty byl připraven 15-ti kilometrový okruh přes Světlou p. Hořičkami, Vestec, Chvalkovice, Brzice. Trať přišlo prověřit celkem téměř 130 cyklistů.Amatérští cyklisté v regionu nemají moc příležitostí poměřit své síly v regulérním cyklistickém závodě. V České republice se sice pořádají velké masové cyklistické akce, ale není jich mnoho a obyčejné závody chybí.

„Musím konstatovat, že jsme pořádali třetí ročník a zatím je účast cyklistů stabilně slušná. Je to možná i proto, že razíme hlavně cestu bezpečnosti, velmi nám pomáhá se zajištěním Policie ČR a jednotlivé obce na trase. Zajistit všechna povolení, stanoviska, zvláštní užívání atd. je poměrně náročné. Vůbec se to nedá srovnávat s bajkovými závody, kdy cyklisty pošlete po šipkách do lesa a oni se vám nějak vrátí. Silniční závody je taková prestižní pořadatelská disciplína. Jsme vždy strašně rádi, když nedojde k žádnému většímu karambolu či úrazu,“ řekl ředitel závodu a starosta Žernova Libor Mojžíš.

Hlavní kategorii mužů na 72 km vyhrál Pavel Šumpík z Jaroslav Kulhavý cycling teamu v čase 1:51:29, druhý skončil Michal Procházka z Cyklo Bendl, třetí Tomáš Kalojíros ze Sparty. V ženách zvítězila absolutně Tereza Tvarůžková, druhá byla Karla Nováková, třetí Karolína Bedrníková.

Libor Mojžíš