I letos se do Kladského pomezí vypravil štáb pořadu Cyklotoulky, aby divákům u televizních obrazovek ukázal zajímavá místa našeho regionu. V tomto roce jsme zdolávali kopečky Jestřebích hor, kde o zajímavá místa, která stojí za to navštívit, rozhodně není nouze.
Začátkem natáčecího dne byla jedna z nejcennějších českých zvonic ve Rtyni v Podkrkonoší, která měří přes 30 m a drží pohromadě bez jediného kovového spoje. Její model je umístěný v Národním muzeu v Praze a není se čemu divit. Podobnou zvonici tohoto typu nenajdete jinde v Evropě. Pro veřejnost je přístupná nejen při bohoslužbách, ale i po předchozí domluvě s pracovníkem muzea. První kilometry na tachometru nabíráme při výšlapu ke zdejší kapličce, kde se kocháme výhledy na Krkonoše a Jestřebí hory.
Směrem do Malých Svatoňovic ještě přibržďujeme u rtyňského muzea, v jehož areálu byl nově odhalený historický sklípek, kde se můžeme těšit na bohatý kulturní program. Teď už ale míříme do rodiště Karla Čapka a navštěvujeme Muzeum bratří Čapků, kde pouze v letošním roce vystavují jeho smrtelné lože. U Pramenné kaple se osvěžujeme léčivou vodou a pokračujeme k Terénní expozici důlních strojů. Za těžkou prací pokračujeme i do Radče, kde je nově otevřené Muzeum zemědělských strojů. My jsme se z Radče vydali po nové cyklostezce směrem do Havlovic. Pokud nechcete Úpicí jen projíždět, určitě navštivte místní Hvězdárnu, nejstarší budovu – Dřevěnku nebo nahlédněte do Čapkovy vily, kde dnes sídlí policejní stanice. Dům je veřejnosti na požádání přístupný.
Teď už ale zpátky na naši trasu podél řeky Úpy do moderního všesportovního areálu v Havlovicích, kde si můžete zahrát plážový volejbal, minigolf, tenis nebo unavit děti na obří
trampolíně. Po doplnění energie nepokračujeme po proudu řeky, podél které bychom dojeli do nedalekých Ratibořic, ale nabíráme výškové metry a dupeme k tzv. východočeským Pompejím – hradu Vízmburk. Naše Cyklotoulky zakončujeme právě tady. V místě s bohatou historií, o které vám budou rádi vyprávět místní průvodci nebo náš nový audio průvodce Smart Guide, který dal hlas jindy němým místům Kladského pomezí.
Vysílání letošních Cyklotoulek proběhlo už na začátku srpna. Pokud jste ho ještě neviděli, podívejte se na naše webové stránky, kde najdete všechny díly právě z našeho regionu. Ať už vyrazíte po stopách Standy Bartůška nebo si zvolíte vlastní okruh, určitě potkáte spoustu krásných míst… protože v Kladském pomezí je R/rozkoš cestovat.
Kladské pomezí je obecně prospěšná společnost, jejímž cílem je šetrný rozvoj cestovního ruchu. Jejím zakladatelem je Svaz cestovního ruchu Kladské pomezí, který sdružuje více než 40 měst, obcí a soukromých subjektů.
Kladské pomezí je taktéž oficiální název turistické oblasti v severovýchodních Čechách při hranici s Polskem, která zaujímá rozlohu bývalého okresu Náchod a částečně zasahuje do okresu Trutnov v oblasti Jestřebích hor. Název vychází z historie, kdy tudy procházela důležitá obchodní stezka spojující Prahu s polským Kladskem.
Hnízdilová Lucie
KLADSKÉ POMEZÍ, o.p.s.