Hned na počátku si vytyčila odvážný cíl vystavovat díla předních současných umělců i designerů, jak tuzemských tak zahraničních, a zároveň podporovat začínající regionální výtvarníky. Není pochyb, že svá předsevzetí úspěšně plní. Od roku 2018 hostila již několik renomovaných umělců. Svou činnost zahájila výstavou malíře zvučného jména, Lubomíra Typlta (*1975), kterého poté vystřídal významný malíř Igor Grimmich (*1979). Loni její pozvání přijali dva mladí slovenští výtvarníci, Ašot Haas (*1981), jehož podivuhodné světelné objekty budí ve světě pozornost, a čerstvá absolventka pražské akademie, malířka Kristína Bukovčáková (*1991), držitelka nejednoho ocenění.

Obyvatelé Náchodska tak nemusí za současným uměním dojíždět do velkých center. Galerie má však nezastupitelnou roli nejen v rámci kulturního rozvoje okresního města, ale i Královéhradeckého kraje. Činí náš region celorepublikově atraktivním pro umělce i návštěvníky. Vystavováním obrazů však činnost Galerie Nola zdaleka nekončí a své aktivity chce nadále rozšiřovat: „Uvažujeme například, že bychom v budoucnu oslovovali výtvarníky s nabídkou, aby nějaké dílo vytvořili přímo v galerii. Bylo by tak symbolicky spojeno s naším městem,“ říká o jednom ze svých plánů galeristka Ilona Novotná.

Letos se v galerii představí mladý regionální akademický malíř Josef Kleiner (*1989) z Jaroměře. Na výstavu, která bya zahájena 14. května jsou srdečně zváni příznivci umění i patrioti, kteří rádi podpoří svého krajana. Kleinerovy pozoruhodné obrazy na hranici předmětnosti a abstrakce si návštěvníci mohou přijít prohlédnout do 9. července.

Těšit se mohou také na originální modely mladé módní návrhářky Markéty Vondráčkové, Ilona Novotná navíc prozradila, že jako vrchol sezony chystá srpnovou výstavu Ivana Pinkavy (*1961) s pásmem doprovodných akcí pro veřejnost i školy. Světově uznávaný fotograf, který zanedlouho oslaví 60. narozeniny, ve svém rodném Náchodě dosud nevystavoval, takže jeho premiéra bude i pro město významnou událostí.

Ilona Novotná i její manžel jsou výtvarníci a k jejich uměleckým dílům lze řadit také výstavní prostor galerie. Zdařilá rekonstrukce proměnila vnitřek starého městského domu v příjemný osobitý moderní interiér s řadou designových prvků, propojený francouzskými okny s dvorkem, umožňujícím venkovní posezení mezi bylinkovými záhonky, zkrátka ideální místo pro společenská setkávání, komorní koncerty, workshopy a další kulturní akce. Můžete si sem přijít jen tak na limonádu, dát si s přáteli šálek kávy, nebo společně pod odborným vedením lektora něco vytvořit. Mladí lidé zdejší prostředí s oblibou vyhledávají právě pro jeho zajímavou atmosféru. Školy mohou využít doprovodné programy, ale na své si přijdou i ti nejmenší; vítáni jsou jak rodiče s dětmi, tak školky.

V době výstav má galerie otevřeno od úterý do pátku vždy mezi 15. a 18. hodinou, předem lze sjednat i dopolední návštěvu.

Judita Kožíšková, kurátorka výstavy