Dorazili jsme jako jeden z prvních týmů a trochu jsme se lekli, jestli jsme na správném místě a ve správný den - nikde ani šipka nebo nápis, že se zde něco koná. Ale konalo, uvnitř haly už byla připravena hřiště pro jednotlivé soutěžní disciplíny, kterých bylo celkem 18.

Kromě disciplín, které známe z našich robotických soutěží, zde byly i disciplíny pro nás neznámé - soutěž létajících dronů, sledování hodně komplikované čáry, rychlostní závody na rovné dráze, sledování čáry s houpačkou a loopingem, různé varianty suma včetně disciplíny Combat, kdy úkolem bylo protivníka zničit a rozbít tak, aby se už nedokázal pohybovat. I servisní zázemí pro soutěžící bylo dobře připraveno. 

Tým kvartánů ve složení Jakub Foglar a Filip Hejzlar s robotem Destructor soutěžil v kategorii Rescue - průjezd bludištěm, nalezení a záchrana předmětu (i zde obligátního medvěda). Oproti našim soutěžím zde bylo navíc pravidlo, že každý dotyk robota s mantinely hřiště byl časově penalizován, proto museli studenti použít jiné senzory i jinou strategii. Ale povedlo se a obsadili krásné třetí místo. Úspěch je o to větší, že se jednalo o otevřenou kategorii, kde není konstrukce robota nijak omezena, lze použít jakékoliv vybavení, senzory i materiály. K vidění tak byli roboti mající základ v robotickém vysavači, postavené z překližky či ze stavebnic, to vše doplněné díly z 3D tiskáren.

Robot PuckRaptor Mk.III studentů Miroslava Jarého a Jana Másla si v disciplíně sbírání puků (Puck Collect) vedl ještě lépe a byl poražen pouze robotem studentů německé univerzity (první finálová jízda remíza, druhá bohužel prohra). Druhé místo v této konkurenci (o úroveň výše, než u nás) je tak velkým úspěchem.

Celou soutěž, na kterou jsme mohli zavítat díky podpoře firmy SaarGummi Czech, provázela pohodová atmosféra, všichni soutěžící se rádi pochlubili svými roboty a ochotně odpovídali na otázky diváků a soupeřů. A navzájem si všichni pomáhali, například tým Mexika svoje soutěžní jízdy absolvoval s našimi kolečky.

Naši studenti opět ukázali, že umí a obstojí i v zahraniční konkurenci (téměř 300 robotů ze sedmi zemí).

RNDr. Jan Preclík, Jiráskovo gymnázium Náchod