Kámen I-2016,83cm x 53cm,hlubotisk z lina.Kámen I-2016,83cm x 53cm,hlubotisk z lina.Zdroj: archiv Galerie NolaZ autorových jemných „tichých zátiší“ vyzařuje klid. Nutí nás na okamžik se zastavit a vnímat krásu obyčejných věcí, které jinak míjíme bez povšimnutí. Seřazené plechovky od barev, zasněžená skleníková konstrukce, nahnuté patníky u cesty, květináče na okně, zlomená stébla trávy ve sněhu, nakloněná nádrž s vodou – výřezy z prosté reality viděné okouzleným pohledem. Autora zkrátka oslovují banality, s nimiž se setkává ve svém bezprostředním, důvěrně známém okolí, ať už doma, při pohledu z okna nebo třeba při procházkách po Polici nad Metují, kde již mnoho let žije.

Obraz "Dětské srdce" pro ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Studentka namalovala obraz "Dětské srdce" pro ukrajinského prezidenta Zelenského

O tom, že také rostliny, ale i obyčejné předměty vytvořené člověkem mají svou duši, se mohou diváci přesvědčit v Galerii Nola v Náchodě, kde Jiří Samek představí průřez svou tvorbou přibližně z posledních 20 let. Vernisáž se uskuteční za jeho přítomnosti dne 3. června v 17 hodin. Výstava potrvá do 30. června letošního roku. 

Galeristka Ilona Novotná zároveň prozradila, že pro návštěvníky připravuje „ochutnávky“ také z jiného soudku umění: „Rádi bychom na podzim pro veřejnost zorganizovali několik komorních koncertů, na které už nyní srdečně zveme všechny příznivce hudby.“

Judita Kožíšková

Stromky II-54cm x 53cm.Stromky II-54cm x 53cm.Zdroj: archiv Galerie Nola