Knížka, jejímž autorem je herec Vojtěch Říha, nese podtitul (NE)postradatelný rádce pro milovníky kempinku, a kromě spousty tipů a triků pro kempovací nadšence, nabízí i moře zábavy a těžko uvěřitelných historek, ale také hodnocení vybraných českých kempů a tábořišť, mezi kterými nechybí ani takové stálice jako Autocamp Sedmihorky, Koupaliště a kemp Pecka nebo Autocamping Rozkoš.

“Nikdy jsem neměl ambici napsat knížku, ale když se mi ozvali z nakladatelství, někde v hlavě mi to furt šrotovalo,” vysvětluje Vojtěch Říha, pro kterého je kniha Kempiči prvotinou. “Mým cílem bylo napsat knížku, kterou si může každý cestovatel zabalit do batůžku a vytáhnout jí na nafukovacím lehátku uprostřed rybníka nebo na palandě svého karavanu. Chtěl bych, aby se moje knížka stala takovou biblí pro kempovací nadšence,” dodává.

Ve středu 26. dubna se konala akce Od farmářů na talíř, kterou zorganizovala Místní akční skupina Stolové hory.
Vařit z lokálních surovin na Náchodsku je možné aneb Od farmářů na talíř

Při psaní knížky čerpal novopečený autor zejména ze svých vlastních zkušeností, které zažil během natáčení stejnojmenného pořadu, který začala o prázdninách roku 2020 vysílat internetová televize Stream. Seriál z prostředí českých kempů se stal hned od svého počátku nejsledovanějším pořadem daného léta. Dvojice tvůrců – Vojtěch Říha a Jakub Štefanec – objížděla ty nejzajímavější české kempy a následně je také specifickým způsobem hodnotila. Díky ojedinělému formátu pořadu a spoustě humorných situací, které moderátoři během inspekce kempů zažívali, se stal pořad Kempiči populární stálicí českého internetu.

A na co se tedy můžete při čtení knihy Kempiči nejvíce těšit? Dozvíte se například, jak má vypadat správně ugrilovaná klobása, nebo na jaké typy umývárkových sprchomatů můžete v kempu narazit. Kempiči vám také poradí, jak si správně vybrat karimatku a na závěr nesmí chybět manuál pro naturistické začátečníky. Druhá linka knížky pak vypráví o radostech a strastech mladých tvůrců, kteří se rozhodli, že si chtějí natočit svůj vlastní internetový pořad.

Vojtěch Říha se narodil 4.7.1990 a celé své dětství prožil v Poděbradech. Po maturitě na místním EKO Gymnáziu byl přijat na JAMU v Brně, kde roku 2014 absolvoval v oboru činoherní herectví. Během studia čtvrtého ročníku hostoval v ostravském divadle Petra Bezruče, kam se od další sezóny přesunul do stálého angažmá. Po pěti letech a několika významných hereckých příležitostí opouští Ostravu a nastupuje do Klicperova divadla v Hradci Králové. Vojtěch Říha účinkoval v několika českých seriálech a stojí za vznikem populárního internetového pořadu Kempiči, který každé prázdniny vysílá televize Stream.cz. V květnu 2023 vydalo nakladatelství Grada knihu Kempiči, jejímž je autorem.

Ilona Mach