Možná řešíte umístění svého rodiče či prarodiče do domova pro seniory, nebo občas přemýšlíte o svém stáří? Bude o vás mít kdo pečovat? A udělá vám kávu do vašeho hrníčku takovou, jakou ji máte nejraději? Nejen toto jsou témata, která otevřela Simona Bagarová ve své přednášce. Taková témata se týkají nás všech a každý den se s nimi potýkají pečovatelky a pečovatelé v domovech pro seniory či pečovatelských službách. Právě kvůli nim Bagarová z organizace MILA na Náchodsko přijela.

Bagarová kontinuálně pracuje na zvyšování prestiže pečovatelské profese a zlepšování podmínek pro ni. Organizace MILA například boří novinářské mýty o vyjadřování o seniorech. Jako babičky či dědečky by seniory popisovat novináři neměli, pokud nemluví o svých prarodičích. Také vznikla bezplatná databáze fotografií z tuzemských domovů pro seniory, neboť senior na lavičce v parku s vybělenými zuby není česká realita.

V divadle Dr. J. Čížka v Náchodě se konal již 12. regionální veletrh fiktivních firem, který pořádala Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie arch. Jana Letzela v Náchodě.
FOTO: SpeedForce porazila konkurenci. Zazářila na veletrhu fiktivních firem

Během dvouhodinové prezentace Bagarová vyzdvihla práci pečujících. „Podstata péče tkví v něčem jiném než v tom, že se postaví nový domov pro seniory,“ zdůraznila zakladatelka organizace MILA. Již v roce 2050 bude v Česku o jeden milion seniorů více a dvojnásobně naroste počet seniorů s demencí. Tato fakta jsou v kontrastu s tím, že neexistuje cílená snaha, jak přivést do oboru nové lidi. I z tohoto důvodu třetina pečovatelů odpracuje v měsíci více než 19 dvanáctihodinových směn. Mnoho diskutujících z publika se však shodlo na tom, že je jejich práce naplňuje a i malé poděkování od rodiny seniora je pro ně velkou odměnou. „Uvědomila jsem si, jak je důležité sdílení zkušeností. Nejsme v tom jako pečující sami,“ říká pečovatelka Marta Pacholová z Domova důchodců v Polici nad Metují. „A přednáška mě utvrdila v tom, že naše práce má smysl,“ dodává Pacholová.

Ježek. Ilustrační foto.
Jak jsme zachránili ježka. Po zimě jsme ho vypustili zpátky do přírody

Ideálem organizace MILA je, aby se v domovech pro seniory držela taková kvalita péče, jako kdyby v nich pečovatelé pečovali sami o sebe nebo o své rodiče. „A k tomu se připojujeme i my, proto jsme toto setkání zorganizovali,“ říká Tereza Skalová, komunitní sociální pracovnice z MAS Stolové hory. Padesátka přítomných z Police nad Metují, Náchoda, ale i Broumova nebo Rtyně v Podkrkonoší se také dozvěděla o metodě Namasté Care, pomocí které mohou pečovat o klienty, ale i sami o sebe, pokud jsou unavení a vyčerpaní. Na konci odpoledne však pečující odcházeli s úsměvem na rtech a poděkováním za příliv nové energie do žil

Po přednášce se vedoucí pracovníci služeb mohli se Simonou Bagarovou individuálně sejít a zjistit tak možnosti další spolupráce s organizací MILA.

Mirka Soldánová
MAS Stolové hory