Jana Farmanová absolvovala Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě (1989–1996), později vyučovala na Akademii umění v Banské Bystrici. Patří k předním představitelům klasické slovenské malby střední generace. Její díla jsou zastoupena v renomovaných státních a soukromých sbírkách na Slovensku i v zahraničí.

Umělkyně zůstává po celou dobu věrná figurální malbě. Ve svých plátnech se vyrovnává s proudem vlastních emocí. Často se opakovaně vrací k témuž námětu, který postupně rozvíjí. Stálým tématem autorčiných děl jsou její individuální zážitky a osobní život, především zkoumání rodinných a mezilidských vztahů; na obrazech se tak nejčastěji objevuje ona sama nebo členové její rodiny. Lze v nich sledovat rovněž autorčin dlouhodobý zájem o „ženská témata“ a ženský svět.

Niterná plátna této umělkyně budou v „Nole“ k vidění od 25. srpna až do 6. října 2023. Kromě uměleckého zážitku tam najdete také ideální místo k odpočinku či posezení nad šálkem kávy, kterou vám ochotně připraví sama galeristka Ilona Novotná. Ta Galerii Nola založila v roce 2013 s cílem přivádět do okresního města přední české a zahraniční autory i mladé začínající umělce, což se jí zatím úspěšně daří.

 

Galerie Nola, Purkyňova 518, Náchod
Návštěvní doba: út–pá, 15–18 hod (v jiném čase po předchozí domluvě)

Slovenská malířka Jana Farmanová zavítala do Galerie Nola v Náchodě.Slovenská malířka Jana Farmanová zavítala do Galerie Nola v Náchodě.Zdroj: Galerie Nola